Të gjitha lajmet

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kërcime me ski

Abetare Olimpike: Kërcime me ski

Shkruan: LUAN MORINA

15 February, 2018 @16:18

Matti Nykanen në Kalgari më 1988 kishte qenë garuesi i parë që kishte fituar të dy garat në kërcime me ski – kërcimorja normale dhe ajo e madhe. Simon Amman ka bërë këtë dy herë – 2002 dhe 2010, derisa në Sochi polaku Kamil Stoch ka përsëritur suksesin e këtyre dyve.

nykanen

Kërcimoret dallojnë me anë të pikës kritike – aty ku kodrina është më së pjerrëti dhe nis të marr një pozitë më të rrafshët. Kërcimorja normale këtë pikë e ka pasur në 90m, derisa ajo e madhja 120 metër. Arritja e kërcimeve në 90m dhe 120m në kërcimoret respektive shpërblen kërcimtarët me 60 pikë, duke shtuar bonusin për 1.8 pikë për çdo metër shtesë (në kërcimoren e gjatë 2.0 pikë). Në notim përfshihet edhe stili, ku secili nga pesë gjyqtarët mund të jap notën deri 20.0, me notën më të madhe dhe më të vogël të larguar nga rezultati përfundimtar.

nykanen

Pikë kyçe tek notimi është aterimi i kërcimtarit, ku aterimi me të dy shputat në vijë paralele konsiderohet si dështim. Së fundmi në notim përfshihet edhe kompensimi varësisht prej erës dhe shkallës startuese. Në rast se ka erë të fuqishme ballore, garuesit mund të humbin pikë për shkak të kushteve të favorshme, derisa era shpinore u jep pikë shtesë pasi konsiderohet se shkurton distancën.

Gjithashtu startimi nga shkalla më e ultë, që në të kaluarën detyronte të gjithë të kërcenin nga e njëjta shkallë, u shton pikë kërcimtarëve ndaj atyre që kanë startuar nga shkallët më lartë që rrjedhimisht jep më shumë distancë për të marr hovin në kërcimore.

Kamil Stoch

Çdo kombëtare ka nga katër garues maksimumin, me 50 garues në rundin e parë, e 30 më të mirët të kualifikuar për rundin e dytë. Tek femrat janë vetëm 30 garuese në të dyja rundet, pa kualifikime paraprake.

Gara ekipore tek meshkujt në kërcimoren e lartë përfshin çdo kombëtare me nga katër garues. Pas rrethit të parë – katër kërcimeve për kombëtare, vetëm tetë kombëtaret vazhdojnë garën për në rundin e dytë. Kërcimet e fundit, kërcimet e teta, ndërrojnë renditjen ku kombëtarja në pozitën e tetë starton e para, e kombëtarja më e mirë pas shtatë kërcimeve starton e fundit.

Maren Lundby

Meshkujt kërcejnë në kërcimoren normale dhe të madhe, femrat vetëm në të voglën. Meshkujt kanë edhe garën ekipore.

Kamil Stoch ka fituar Turneun e 4 Kërcimoreve dhe konkurron me Richard Freitagun për më të mirin e sezonit. Edhe Andreas Wellinger nga Gjermania mund të konsiderohet favorit me norvegjezët që i ndjekin të udhëhequr nga Tande, i cili bashkë me Forfangun, Johanssonin, Fannemelin e Granerudin kanë dominuar kërcimet ekipore këtë vit.

lindsay vonn

Tek femrat Carina Vogt mbron titullin, por kurrë nuk ka qenë në nivel të Sara Takanashit e Sarah Hendricksonit. Këtë vit, Maren Lundby është e mahnitshme në Kupën e Botës që e bën edhe favoriten kryesore për titull.

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijimi alpin

12 February, 2018 @21:00

Skijimi alpin është ndër sportet më të popullarizuara dimërore. Sezoni i fundit ka kaluar nën dominimin total të Mikaela Shiffrin.…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Hokej mbi akull

12 February, 2018 @11:30

Kanadaja, e udhëhequr nga një ekip fantastik me Carey Price në portë, ishte bërë kombëtarja e parë që kishte mbrojtur…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kurling

11 February, 2018 @22:00

Katër lojtarë përbëjnë ekipin e kurlingut. Ai që lëshon i pari ‘gurin’ është udhëheqësi i ekipit, por jo lideri. Skip…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

11 February, 2018 @16:00

Para se kërcimet me ski dhe kros kountri të njiheshin si sporte, në fillimin e shekullit XIX në Norvegji, gjatë…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

11 February, 2018 @10:00

Programi i shkurtër dhe i lirë, dy paraqitje të mahnitshme nevojiten për të marr të artën olimpike në patinazh artistik. …

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Biathlon

Fotot: GoogleImages

10 February, 2018 @18:00

Pas shumë viteve, dikush i është afruar Martin Fourcades për ta sfiduar në biathlon. Edhe pse ende mbetet mbrapa, Johannes…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skitari nordike

10 February, 2018 @10:00

Skitë ndryshojnë për të dyja stilet e kros kountrit, apo siç njihet ndryshe edhe si skitari nordike. Për stilin klasik…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijim i lirë (Freestyle)

Fotot: GoogleImages

9 February, 2018 @20:00

Skijimi i lirë është sport relativisht i ri në Lojërat Olimpike. Olimpiadave të fundit i janë adoptuar shumica prej disiplinave…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 February, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më ekzibicionale të Lojërave Olimpike Dimërore. Në PyeongChang nga programi do të…

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 February, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë në garën e Lëshimit, të enjten herët në mëngjes.…

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 February, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta mbahen në Pyeongchang, Albin Tahiri ka zhvilluar sot stërvitjen…

INFO

Plaçkitet zyrja e FSK-së në Brezovicë

Foto nga arkivi i FSK-së/fb

15 February, 2019 @0:12

Zyrja e Federatës së Skijimit të Kosovës që gjendet në hotelin Molika të Brezovicës, është plaçkitur sot nga persona të…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria kap të argjendtën

9 February, 2019 @17:23

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka arritur të fitojë medaljen e argjendtë në Grand Slam të Parisit sot. Pejanja Krasniqi…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria Krasniqi në finale

9 February, 2019 @15:37

Xhudisja kosovare Distria Krasniqi ka arritur finalen në Grand Slam të Parisit. Në kategorinë e saj, nën 48 kilogramë,…

KARATE

Melos Gashi siguron medalje në evropian

8 February, 2019 @20:09

Karateisti Melos Gashi ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në kampionatin evropian për U21, juniorë dhe kadetë, që po mbahet në…

ARE 2019

Albini përfundon i 45-ti në garë

6 February, 2019 @15:46

Skitari kosovar Albin Tahiri ka përfunduar garën në Super G në Botërorin Are 2019 në pozitën e 45-të. Tahiri…

Të gjitha lajmet nga Të tjera