Të gjitha lajmet

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Biathlon

Fotot: GoogleImages

Abetare Olimpike: Biathlon

Shkruan: LUAN MORINA

10 February, 2018 @18:00

Pas shumë viteve, dikush i është afruar Martin Fourcades për ta sfiduar në biathlon. Edhe pse ende mbetet mbrapa, Johannes Thingnes Bo, ka sfiduar francezin në çdo disiplinë.

E në këtë Olimpiadë janë 11 garat në total. Garat individuale në 20km për meshkuj e 15km për femra; sprint 10km/7.5km; ndjekje(pursuit) 12.5km/10km; start masiv 15km/12.5km; stafeta 4x7.5km/4.6km; dhe stafetë të përzier.

Biathloni përfshinë skijimin nordik dhe qitjen. Në secilën garën, garuesit duhet të provojnë të qëllojnë pesë caqet në distancë prej 50m larg garuesit.

Darja Domarcheva

Në disiplinën individuale, garuesit kanë katër qitje nga 5 plumba. Dy herë gjuajnë shtrirë, dy herë në këmbë, dhe këto alternojnë në mënyrë të kryqëzuar. Për çdo gjuajtje të gabuar me pushkë, garuesit dënohen me një minutë në kohën totale. Dënimi shtohet menjëherë.

Martin Fourcade e Darya Domracheva mbrojnë titujt olimpik në këtë disiplinë. Fourcade udhëheq në Kupën e Botës për meshkujt, bjellorusja Nadezhda Skardino, bashkëkombësja e Domrachevas tek femrat.

Në sprint janë vetëm dy runde të qitjes. Kur huq cakun, garuesi bën një rreth 150m si dënim, derisa koha mbetet e paprekur. Edhe këtu si tek gara individuale nisja është në interval dhe matja e kohës individuale. Ole Einar Bjoernadel kishte fituar të artën tek meshkujt në moshën 40 vjeçare. Ai do të provoj të fitoj medaljen e katërmbëdhjetë olimpike në PyeongChang. Antasasya Kuzmina kishte fituar tek femrat. Sllovakja udhëheq në Kupën e Botës në Sprint dhe Ndjekje gjithashtu. Tek të dyja, tek meshkujt udhëheq Fourcade.

Martin Fourcade

Rezultati i Sprintit konvertohet tek gara e Ndjekjes. Këtu garuesit kanë nga katër gjuajtje, dy të parat shtrirë, dy të fundit në këmbë, dhe kanë nga një rreth 150m për çdo gabim në qitje. I pari starton kampioni i sprintit, ndjekur nga i dyti i cili vonohet po aq sa është vonuar në garën e sprintit. Fourcade e Domracheva janë kampionë aktual olimpik.

Në garën e startit masiv startojnë 30 më të mirët në Kupën e Botës. Janë katër rrathë të qitjes, ngjashëm si në ndjekje. Dënimi është i njëjtë, e kampion nga Sochi janë Emil Hegle Svendsen dhe Domracheva. Fourcade e gjermanja Dahlmeier udhëheqin Kupën e Botës në këtë disiplinë.

Darja Domarcheva

Gjermania është e para tek femrat në stafetë, ndërsa tek meshkujt është Norvegjia. Dënimet në stafetë nuk janë direkt me rrathë apo minuta. Përpos pesë plumbave, secili garues ka edhe nga tre plumba rezervë të cilët duhet ti vendos në mënyrë manuale, jashtë karikatorit për të qëlluar caqet e mbetura. Nëse përsëri nuk arrin të qëlloj të pesë caqet, atëherë shkon në rrethin e dënimit. Starti është i përnjëhershëm për të gjithë garuesit, derisa secili nga katër garuesit e një kombëtareje ka nga dy rrethe qitjeje. Rusia tek meshkujt, Ukraina tek femrat, Norvegjia tek çiftet e përziera mbrojnë të artat nga Sochi.

Martin Fourcade

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skitari nordike

10 February, 2018 @10:00

Skitë ndryshojnë për të dyja stilet e kros kountrit, apo siç njihet ndryshe edhe si skitari nordike. Për stilin klasik…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijim i lirë (Freestyle)

Fotot: GoogleImages

9 February, 2018 @20:00

Skijimi i lirë është sport relativisht i ri në Lojërat Olimpike. Olimpiadave të fundit i janë adoptuar shumica prej disiplinave…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 February, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më ekzibicionale të Lojërave Olimpike Dimërore. Në PyeongChang nga programi do të…

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 February, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë në garën e Lëshimit, të enjten herët në mëngjes.…

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 February, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta mbahen në Pyeongchang, Albin Tahiri ka zhvilluar sot stërvitjen…

SPORTE OLIMPIKE

Abetarja olimpike: Patinazh i shpejtë

8 February, 2018 @20:00

Ngjashëm si atletika dhe noti, edhe patinazhi i shpejtë zhvillohet në dy terrene. Patinazhi i shpejtë në shtigje të shkurtra…

PYEONGCHANG 2018

Njoftohet me terrenin

8 February, 2018 @14:00

Skitari i Kosovës, Albin Tahiri, ka bërë stërvitjet e para sot në terrenin ku do të garojë përgjatë LOD Pyeongchang…

KOLUMNE

Roger Federer, i pa-moshë

8 February, 2018 @12:15

Me të 37-at, Federeri i bën ballë edhe temperaturës, edhe operacioneve, edhe lojtarëve përgjysmë më të rinj se ai. Kur…

AFATI KALIMTAR

Prishtina më e përforcuara

7 February, 2018 @21:32

Janë aprovuar të gjitha dhjetë kërkesat e lojtarëve për ndërrim të skuadrës në afatin kalimtar të janarit. Është Komisioni për…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Sajat

7 February, 2018 @20:00

Në pjesën e dytë të shekullit XIX, në Zvicër sporti me saja kishte nisur të merrte hov. Sipas legjendës, garuesit…

VOLEJBOLL

Kosova e Shqipëria takohen në Gjakovë

Foto: FVK

6 February, 2018 @21:41

Për nder të 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, përfaqësueset e Kosovës dhe Shqipërisë në volejboll në të dyja kategoritë,…

LOJËRAT OLIMPIKE DIMËRORE

Ekipi olimpik i Kosovës arrin në PyeongChang

Foto: NOC

6 February, 2018 @20:13

Pas rreth 20 orësh udhëtim, ekipi olimpik i Kosovës ka arritur në Fshatin Olimpik në PyeongChang të Koresë së Jugut. …

INFO

Plaçkitet zyrja e FSK-së në Brezovicë

Foto nga arkivi i FSK-së/fb

15 February, 2019 @0:12

Zyrja e Federatës së Skijimit të Kosovës që gjendet në hotelin Molika të Brezovicës, është plaçkitur sot nga persona të…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria kap të argjendtën

9 February, 2019 @17:23

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka arritur të fitojë medaljen e argjendtë në Grand Slam të Parisit sot. Pejanja Krasniqi…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria Krasniqi në finale

9 February, 2019 @15:37

Xhudisja kosovare Distria Krasniqi ka arritur finalen në Grand Slam të Parisit. Në kategorinë e saj, nën 48 kilogramë,…

KARATE

Melos Gashi siguron medalje në evropian

8 February, 2019 @20:09

Karateisti Melos Gashi ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në kampionatin evropian për U21, juniorë dhe kadetë, që po mbahet në…

ARE 2019

Albini përfundon i 45-ti në garë

6 February, 2019 @15:46

Skitari kosovar Albin Tahiri ka përfunduar garën në Super G në Botërorin Are 2019 në pozitën e 45-të. Tahiri…

Të gjitha lajmet nga Të tjera