Të gjitha lajmet

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

Abetare Olimpike: Snoubord

Shkruan: LUAN MORINA

9 February, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më ekzibicionale të Lojërave Olimpike Dimërore. Në PyeongChang nga programi do të mungojë sllallomi paralel, por vazhdon të mbetet sllallomi i madh paralel. Në këtë disiplinë, dy skitarë në shtigje paralele provojnë të arrijnë të parët në fund.

Snoubord kros ngjan me disiplinën e ski krosit në skijim të lirë. Garuesit provojnë të kalojnë të parët nëpër shtegun që përfshin kërcime, kënde dhe shpejtësi. Shtyrja, rrëzimi, apo dalja nga shtegu rezulton me diskualifikim.

snowboard

Slopestyle dhe halfpipe janë të njëjtat me ato në skijim të lirë, veçse këtu gjithçka bëhet me një ‘dërrasë’ të vetme, për dallim me dy ski në skijim të lirë. Skitarët duhet të ekzekutojnë paraqitjen e tyre më së bukuri për të marr medaljen e artë.

E Big Air është ndër risitë e Lojërave Olimpike. Mund të hedhim paralele me kërcimet me ski, vetëm se në këtë disiplinë, skitarët kanë vetëm një kërcim për të shfaqur ekzibicionet më të vështira dhe ateruar në këmbë për të marr notat më të larta.

snowboard

Snoubordi ka debutuar në Nagano në vitin 1998, e njëzet vite më pas, favoritët kryesor pritet të jenë Nevin Cagimarini te meshkujt, e Ester Ledecka tek femrat, të dy në sllallomin e madh paralel si disipinë krysore. Marcus Kleveland e Ayumu Hirano tek meshkujt e Anna Gasser, Chloe Kim, e Liu Jiayu tek femrat, janë favoritë në disiplinat më atraktive si Big Air, halfpipe, e slopestyle.

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 February, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë në garën e Lëshimit, të enjten herët në mëngjes.…

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 February, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta mbahen në Pyeongchang, Albin Tahiri ka zhvilluar sot stërvitjen…

SPORTE OLIMPIKE

Abetarja olimpike: Patinazh i shpejtë

8 February, 2018 @20:00

Ngjashëm si atletika dhe noti, edhe patinazhi i shpejtë zhvillohet në dy terrene. Patinazhi i shpejtë në shtigje të shkurtra…

PYEONGCHANG 2018

Njoftohet me terrenin

8 February, 2018 @14:00

Skitari i Kosovës, Albin Tahiri, ka bërë stërvitjet e para sot në terrenin ku do të garojë përgjatë LOD Pyeongchang…

KOLUMNE

Roger Federer, i pa-moshë

8 February, 2018 @12:15

Me të 37-at, Federeri i bën ballë edhe temperaturës, edhe operacioneve, edhe lojtarëve përgjysmë më të rinj se ai. Kur…

AFATI KALIMTAR

Prishtina më e përforcuara

7 February, 2018 @21:32

Janë aprovuar të gjitha dhjetë kërkesat e lojtarëve për ndërrim të skuadrës në afatin kalimtar të janarit. Është Komisioni për…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Sajat

7 February, 2018 @20:00

Në pjesën e dytë të shekullit XIX, në Zvicër sporti me saja kishte nisur të merrte hov. Sipas legjendës, garuesit…

VOLEJBOLL

Kosova e Shqipëria takohen në Gjakovë

Foto: FVK

6 February, 2018 @21:41

Për nder të 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, përfaqësueset e Kosovës dhe Shqipërisë në volejboll në të dyja kategoritë,…

LOJËRAT OLIMPIKE DIMËRORE

Ekipi olimpik i Kosovës arrin në PyeongChang

Foto: NOC

6 February, 2018 @20:13

Pas rreth 20 orësh udhëtim, ekipi olimpik i Kosovës ka arritur në Fshatin Olimpik në PyeongChang të Koresë së Jugut. …

SUPERBOWL LII

Kur fillon SuperBowl LII?

4 February, 2018 @23:39

Ngjarja e madhe sportive në NFL, SuperBowl LII, do të mbahet sonte me fillim nga ora 00:30 sipas kohës tonë…

INFO

Plaçkitet zyrja e FSK-së në Brezovicë

Foto nga arkivi i FSK-së/fb

15 February, 2019 @0:12

Zyrja e Federatës së Skijimit të Kosovës që gjendet në hotelin Molika të Brezovicës, është plaçkitur sot nga persona të…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria kap të argjendtën

9 February, 2019 @17:23

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka arritur të fitojë medaljen e argjendtë në Grand Slam të Parisit sot. Pejanja Krasniqi…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria Krasniqi në finale

9 February, 2019 @15:37

Xhudisja kosovare Distria Krasniqi ka arritur finalen në Grand Slam të Parisit. Në kategorinë e saj, nën 48 kilogramë,…

KARATE

Melos Gashi siguron medalje në evropian

8 February, 2019 @20:09

Karateisti Melos Gashi ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në kampionatin evropian për U21, juniorë dhe kadetë, që po mbahet në…

ARE 2019

Albini përfundon i 45-ti në garë

6 February, 2019 @15:46

Skitari kosovar Albin Tahiri ka përfunduar garën në Super G në Botërorin Are 2019 në pozitën e 45-të. Tahiri…

Të gjitha lajmet nga Të tjera