Të gjitha lajmet

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijimi alpin

Abetare Olimpike: Skijimi alpin

Shkruan: LUAN MORINA

12 February, 2018 @21:00

Skijimi alpin është ndër sportet më të popullarizuara dimërore.

Sezoni i fundit ka kaluar nën dominimin total të Mikaela Shiffrin. Amerikania ka fituar pjesën dërrmuese të garave, jo vetëm atyre teknike ku është edhe kampione olimpike dhe botërore në sllallom, por edhe në garat e shpejtësisë si lëshimi e super-sllallomi i madh (Super G). Shiffrin mbron titullin nga Sochi në sllallom, por do të tentoj të fitoj medalje në të pesë disiplinat.

Në Sochi tek femrat dy tituj kishin shkuar për Tina Mazen, njërin nga të cilët e kishte ndarë me zviceranen Dominique Gisin (në lëshim ishin dy fituese), Anna Fenninger dhe Maria Hoefl-Riesch. Gjermanja, Gisin dhe Maze janë pensionuar, derisa Anna Fenninger (tani e martuar me mbiemrin Vieth) është larg formës.

ski

Krejt kjo jep hapësirë për skitare të reja të synojnë tituj dhe medalje olimpike. Ndër to është edhe veterania Lindsey Vonn. Ajo ka dy tituj të fituar në Vancouver, derisa lëndimet e kanë mbajtur larg garave viteve të fundit, me këtë sezon të përdorur si këndellje. Sofia Goggia, Viktoria Rebensburg, Wendy Holdener e Lara Gut janë në mesin e favoriteve tjera, krahas Shiffrin.

Tek meshkujt, Marcel Hirscher ka fituar gjashtë Kupat e fundit të Botës. Austriani edhe pse dominon në disiplinat teknike, asnjëherë nuk ka fituar të artën olimpike. Këtë vit synon të marr të artën në sllallom (Mario Matt kishte fituar në Sochi) dhe në sllallom të madh (Ted Ligety në Sochi). Matt është pensionuar pas Sochit, derisa Sandro Viletta i cili kishte fituar garën e kombinimit, mbetet ndër misteret më të mëdha të Olimpiadave duke fituar pa asnjë podium në Kupën e Botës. Askush sikur ai nuk kishte ardhur ‘prej auti’ të marr të artën olimpike. Matthias Mayer mbron të artën në lëshim, derisa në Super G kjo i takon Kjetill Jansrud.

ski

Norvegjezët, Jansrud dhe Svindal (i artë në Super G në Vancouver), zvicerani Feuz, italiani Paris, pritet dhe austriakët me Hannes Reichelt e Matthias Mayer pritet të konkurrojnë në disiplinat e shpejta. I vetmi që mund të konkurroj Hirscherin në garat teknike duhet të jetë Henrik Christoffersen.

Janë pesë disiplina në programin olimpik në sportin e skijimit alpin.

Lëshimi është më e shpejta dhe më e rënda. Aty do të garoj edhe garuesi i vetëm kosovar, Albin Tahiri. Disiplinë e shpejtësisë konsiderohet edhe Super G. Megjithatë këtu kërkohet më shumë zotësi teknike pasi duhet të kalohen nëpër porta që kërkojnë kthesa më të shpeshta dhe më të buta. Është disiplinë relativisht e re olimpike.

tina maze

Sllallomi është disiplina më e shkurtër në distancë dhe më e zorshmja teknikisht. Kthesat janë të shpejta, dhe kohët mblidhen pas dy rundeve për të dhënë fituesin. Kthesa më të rralla dhe pak më e gjatë, por disiplinë teknike është edhe Sllallomi i Madh. Edhe këtu mblidhen dy kohë për kohën totale.

Gara e super-kombinimit përfshin një rund lëshimi dhe një rund sllallomi. Është gara që kërkon një balancë më të madhe dhe shpesh fitohet nga garues universal të cilët nuk janë dominues në sllallom apo lëshim.

Gara ekipore sjell 16 kombëtare me nga dy meshkuj e femra. Ata garojnë direkt me konkurrentët në shtigje paralele sllallomi. Fitues është kombëtarja me më shumë duele të fituara.

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Hokej mbi akull

12 February, 2018 @11:30

Kanadaja, e udhëhequr nga një ekip fantastik me Carey Price në portë, ishte bërë kombëtarja e parë që kishte mbrojtur…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kurling

11 February, 2018 @22:00

Katër lojtarë përbëjnë ekipin e kurlingut. Ai që lëshon i pari ‘gurin’ është udhëheqësi i ekipit, por jo lideri. Skip…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

11 February, 2018 @16:00

Para se kërcimet me ski dhe kros kountri të njiheshin si sporte, në fillimin e shekullit XIX në Norvegji, gjatë…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

11 February, 2018 @10:00

Programi i shkurtër dhe i lirë, dy paraqitje të mahnitshme nevojiten për të marr të artën olimpike në patinazh artistik. …

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Biathlon

Fotot: GoogleImages

10 February, 2018 @18:00

Pas shumë viteve, dikush i është afruar Martin Fourcades për ta sfiduar në biathlon. Edhe pse ende mbetet mbrapa, Johannes…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skitari nordike

10 February, 2018 @10:00

Skitë ndryshojnë për të dyja stilet e kros kountrit, apo siç njihet ndryshe edhe si skitari nordike. Për stilin klasik…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijim i lirë (Freestyle)

Fotot: GoogleImages

9 February, 2018 @20:00

Skijimi i lirë është sport relativisht i ri në Lojërat Olimpike. Olimpiadave të fundit i janë adoptuar shumica prej disiplinave…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 February, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më ekzibicionale të Lojërave Olimpike Dimërore. Në PyeongChang nga programi do të…

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 February, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë në garën e Lëshimit, të enjten herët në mëngjes.…

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 February, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta mbahen në Pyeongchang, Albin Tahiri ka zhvilluar sot stërvitjen…

SPORTE OLIMPIKE

Abetarja olimpike: Patinazh i shpejtë

8 February, 2018 @20:00

Ngjashëm si atletika dhe noti, edhe patinazhi i shpejtë zhvillohet në dy terrene. Patinazhi i shpejtë në shtigje të shkurtra…

PYEONGCHANG 2018

Njoftohet me terrenin

8 February, 2018 @14:00

Skitari i Kosovës, Albin Tahiri, ka bërë stërvitjet e para sot në terrenin ku do të garojë përgjatë LOD Pyeongchang…

KOLUMNE

Roger Federer, i pa-moshë

8 February, 2018 @12:15

Me të 37-at, Federeri i bën ballë edhe temperaturës, edhe operacioneve, edhe lojtarëve përgjysmë më të rinj se ai. Kur…

AFATI KALIMTAR

Prishtina më e përforcuara

7 February, 2018 @21:32

Janë aprovuar të gjitha dhjetë kërkesat e lojtarëve për ndërrim të skuadrës në afatin kalimtar të janarit. Është Komisioni për…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Sajat

7 February, 2018 @20:00

Në pjesën e dytë të shekullit XIX, në Zvicër sporti me saja kishte nisur të merrte hov. Sipas legjendës, garuesit…

VOLEJBOLL

Kosova e Shqipëria takohen në Gjakovë

Foto: FVK

6 February, 2018 @21:41

Për nder të 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, përfaqësueset e Kosovës dhe Shqipërisë në volejboll në të dyja kategoritë,…

LOJËRAT OLIMPIKE DIMËRORE

Ekipi olimpik i Kosovës arrin në PyeongChang

Foto: NOC

6 February, 2018 @20:13

Pas rreth 20 orësh udhëtim, ekipi olimpik i Kosovës ka arritur në Fshatin Olimpik në PyeongChang të Koresë së Jugut. …

INFO

Plaçkitet zyrja e FSK-së në Brezovicë

Foto nga arkivi i FSK-së/fb

15 February, 2019 @0:12

Zyrja e Federatës së Skijimit të Kosovës që gjendet në hotelin Molika të Brezovicës, është plaçkitur sot nga persona të…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria kap të argjendtën

9 February, 2019 @17:23

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka arritur të fitojë medaljen e argjendtë në Grand Slam të Parisit sot. Pejanja Krasniqi…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria Krasniqi në finale

9 February, 2019 @15:37

Xhudisja kosovare Distria Krasniqi ka arritur finalen në Grand Slam të Parisit. Në kategorinë e saj, nën 48 kilogramë,…

KARATE

Melos Gashi siguron medalje në evropian

8 February, 2019 @20:09

Karateisti Melos Gashi ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në kampionatin evropian për U21, juniorë dhe kadetë, që po mbahet në…

ARE 2019

Albini përfundon i 45-ti në garë

6 February, 2019 @15:46

Skitari kosovar Albin Tahiri ka përfunduar garën në Super G në Botërorin Are 2019 në pozitën e 45-të. Tahiri…

Të gjitha lajmet nga Të tjera