Të gjitha lajmet

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

Shkruan: LUAN MORINA

11 February, 2018 @10:00

Programi i shkurtër dhe i lirë, dy paraqitje të mahnitshme nevojiten për të marr të artën olimpike në patinazh artistik.

Zonjushat, zotërinjtë, çiftet, dhe valltarët – janë katër disiplina, pa përjashtuar kategorinë ekipore që përfshin një garë të veçantë që kombinon këto disiplina për të artën totale.

Programi i shkurtër zgjat maksimum dy minuta e pesëdhjetë sekonda. Programi i lirë për femrat zgjat ndërmjet 3:50 e 4:10. Meshkujt dhe çiftet ndërmjet 4:20 e 4:40. Valltarët ndërmjet 2:40 e 3 minuta.

Medvedeva

Për herë të parë në PyeongChang në garat e çifteve, femrave, e meshkujve do të lejohet muzika me vokal. Kjo është përdorur në garat tjera që nga sezoni 2014-2015. Ndërkohë valltarët janë të detyruar të përdorin ritëm Rhumba në programin e shkurtër, dhe cilindo nga vallëzimet latino-amerikane si: samba, mambo, meringue, salsa, bachata, e të ngjashme. Kjo nuk vlen për programin e lirë.

Notimi është më i komplikuar viteve të fundit se sa 6.0-shja e famshme.

Hanyu

Janë dy pjesë të programit – pjesa teknike dhe pjesa përmbajtësore.

pjesën teknike notohet vështirësia e elementeve që kanë ekzekutuar gjatë shfaqjes së tyre, përfshirë kërcimet dhe rrotullimet. Ndërkohë pjesa përmbajtësore përfshin pjesën artistike, interpretimin, dhe prezantimin total. Të dyja kombinohen për të dhënë rezultatin final.

Jemi ndoshta ndër gjeneratat më me fat që për momentin kemi aktiv rekordmenët e programeve në të katër kategoritë. Rusja Evgenia Medvedeva ka rekordin botëror tek femrat me 241.31 pikë në total (80.85 programi i shkurtër, 160.46 programi i lirë).

Edhe tek meshkujt Yuzuru Hanyu nga Japonia zotëron të tri rekordet, por në ngjarje të ndryshme (330.43/223.20/112.72).

Në vallëzim Gabriella Papadakis e Guillaume Cizeron kanë totalin 202.16 dhe programin e lirë me 120.58; ndërsa kanadezët Tessa Virtue dhe Scott Moir programin e shkurtër me 82.68 pikë.

Medvedeva

Tek çiftet, Tatiana Voloszhar e Maksim Trankov kanë totalin 237.71 dhe të shkurtrin me 84.17, derisa Aliona Savchenko e Bruno Massot të lirin 157.25.

Nëntë nga këto 12 rekorde janë arritur në vitin 2017.

Tek meshkujt, Yuzuru Hanyu mbron titullin olimpik, porse sezonin e fundit është mposhtur nga spanjolli Javier Fernandez i cili ka fituar dy kampionate botërore dhe gjashtë evropianët e fundit. Amerikani Nathan Chen i cili ka mposhtur Hanyun gjithashtu këtë sezon, konsiderohet të jetë në mesin e favoritëve gjithashtu.

Tek femrat, Adelina Sotnikova kishte mposhtur Kim Yuna nga Korea Jugore. Sotnikova nuk është aktive që nga atëherë, porse Evgenia Medvedeva ka dominuar kategorinë e femrave viteve të fundit duke vazhduar titullin e juniores si kampione botërore edhe në dy vitet e kaluara. Pas dy fitoreve resht, është mposhtur këtë vit në Evropianin në Moskë, nga Alina Zagitova. Rusja 15 vjeçare konsiderohet si rivalja më e madhe ndaj bashkëkombëses së saj vetëm 3 vite më të vjetër. Carolina Kostner, e japonezet Miyahara, Mihara, e Sakamoto konsiderohen si favorite, bashkë me kanadezen Kaetlyn Osmond.

Voloszhar Trankov

Kampionët olimpik në çifte, Voloszhar e Trankov kanë pauzuar për shkak të shtatzënisë. Porse nënkampionët nga Sochi, Stolbova e Klimov shpresojnë të shfrytëzojnë mungesën e tyre. Ata kanë përfunduar të dytët në Evropian ku dominuar rusët me Tarasova e Morozov si kampionë. Savchenko e Massot duhet të jenë në mesin e favoritëve, bashkë me Wenjing e Cong, gjithashtu.

E gara e vallëzimit pritet të jetë më e baraspeshuara. Tessa Virtue e Scott Moir presin të artën pas të argjendtës në Sochi, por për të cilën duhet të luftojnë Papadakis/Cizeron. I tërë sezoni ka shkuar në një duel ndërmjet këtyre dy çifteve me Maia e Alex Shibutani që kanë prishur këtë dyluftim kohë pas kohe. Amerikanët nuk janë për tu përjashtuar nga gara për të artën.

Si çdo Olimpiadë, edhe kësaj radhe patinazhi artistik do të ofroj atë që ofrojnë pak sporte – një kombinim të artit dhe fizikës.

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Biathlon

Fotot: GoogleImages

10 February, 2018 @18:00

Pas shumë viteve, dikush i është afruar Martin Fourcades për ta sfiduar në biathlon. Edhe pse ende mbetet mbrapa, Johannes…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skitari nordike

10 February, 2018 @10:00

Skitë ndryshojnë për të dyja stilet e kros kountrit, apo siç njihet ndryshe edhe si skitari nordike. Për stilin klasik…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijim i lirë (Freestyle)

Fotot: GoogleImages

9 February, 2018 @20:00

Skijimi i lirë është sport relativisht i ri në Lojërat Olimpike. Olimpiadave të fundit i janë adoptuar shumica prej disiplinave…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 February, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më ekzibicionale të Lojërave Olimpike Dimërore. Në PyeongChang nga programi do të…

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 February, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë në garën e Lëshimit, të enjten herët në mëngjes.…

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 February, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta mbahen në Pyeongchang, Albin Tahiri ka zhvilluar sot stërvitjen…

SPORTE OLIMPIKE

Abetarja olimpike: Patinazh i shpejtë

8 February, 2018 @20:00

Ngjashëm si atletika dhe noti, edhe patinazhi i shpejtë zhvillohet në dy terrene. Patinazhi i shpejtë në shtigje të shkurtra…

PYEONGCHANG 2018

Njoftohet me terrenin

8 February, 2018 @14:00

Skitari i Kosovës, Albin Tahiri, ka bërë stërvitjet e para sot në terrenin ku do të garojë përgjatë LOD Pyeongchang…

KOLUMNE

Roger Federer, i pa-moshë

8 February, 2018 @12:15

Me të 37-at, Federeri i bën ballë edhe temperaturës, edhe operacioneve, edhe lojtarëve përgjysmë më të rinj se ai. Kur…

AFATI KALIMTAR

Prishtina më e përforcuara

7 February, 2018 @21:32

Janë aprovuar të gjitha dhjetë kërkesat e lojtarëve për ndërrim të skuadrës në afatin kalimtar të janarit. Është Komisioni për…

INFO

Plaçkitet zyrja e FSK-së në Brezovicë

Foto nga arkivi i FSK-së/fb

15 February, 2019 @0:12

Zyrja e Federatës së Skijimit të Kosovës që gjendet në hotelin Molika të Brezovicës, është plaçkitur sot nga persona të…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria kap të argjendtën

9 February, 2019 @17:23

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka arritur të fitojë medaljen e argjendtë në Grand Slam të Parisit sot. Pejanja Krasniqi…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria Krasniqi në finale

9 February, 2019 @15:37

Xhudisja kosovare Distria Krasniqi ka arritur finalen në Grand Slam të Parisit. Në kategorinë e saj, nën 48 kilogramë,…

KARATE

Melos Gashi siguron medalje në evropian

8 February, 2019 @20:09

Karateisti Melos Gashi ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në kampionatin evropian për U21, juniorë dhe kadetë, që po mbahet në…

ARE 2019

Albini përfundon i 45-ti në garë

6 February, 2019 @15:46

Skitari kosovar Albin Tahiri ka përfunduar garën në Super G në Botërorin Are 2019 në pozitën e 45-të. Tahiri…

Të gjitha lajmet nga Të tjera