Të gjitha lajmet

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

Shkruan: LUAN MORINA

11 February, 2018 @16:00

Para se kërcimet me ski dhe kros kountri të njiheshin si sporte, në fillimin e shekullit XIX në Norvegji, gjatë festave të ndryshme zhvilloheshin garat e kombinimit nordik. E ky sport përfshinë garuesit më të zot në kërcime me ski dhe kros kountri.

frenzel

Sot në Olimpiada janë tri disiplina të këtij sporti. Gara individuale në kërcimoren normale, gara individuale në kërcimoren e madhe dhe gara ekipore. Është garë që zhvillohet vetëm për meshkujt. Derisa dallimi tek kërcimoret ka pikën K98 dhe K125, gara në kros-kountri përfshinë distancën e njëjtë – 10km. Gara ekipore përfshinë stafetën 4x5km.

Si bëhet kombinimi?

Metoda Gundersen përdoret në Kupën e Botës dhe Olimpiada. Sipas kësaj metode, garuesi me më së shumti pikë në kërcime me ski nis i pari, derisa të tjerët nisin pas tij varësisht prej pikëve që kanë mbetur mbrapa. Në garën 10km, 1 minutë vonesë pas fituesit niset ai që në kërcime me ski ka pasur 15 pikë më pak. Nëse në kërcime me ski, i dyti ka qenë vetëm 1 pikë pas të parit, atëherë ai nis me vonesë 4 sekonda.

graabak

Në garën ekipore, 1 minutë ka vlerën e 45 pikëve pasi që zhvillohet më shumë kërcime dhe dallimi në pikë është edhe më i madh. Një pikë në kërcim me ski vlerësohet 1.33 sekonda vonesë në garën e kros kountrit.

Në Sochi, Eric Frenzel kishte marr të artën në kërcimoren normale, derisa Joergen Graabak në kërcimoren e lartë. Në garën ekipore, Gjermania ishte më e mira.

Graabak

Këtë vit në Kupën e Botës, Akito Watabe – i argjendtë në kërcimoren normale në Sochi, udhëheq në renditjen e përgjithshme para norvegjezëve Jan Schmid dhe Jorgen Graabak. Gjermani Frenzle është vetëm i teti, me pak shanse për të mbrojtur të artën nga Rusia.

 

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

11 February, 2018 @10:00

Programi i shkurtër dhe i lirë, dy paraqitje të mahnitshme nevojiten për të marr të artën olimpike në patinazh artistik. …

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Biathlon

Fotot: GoogleImages

10 February, 2018 @18:00

Pas shumë viteve, dikush i është afruar Martin Fourcades për ta sfiduar në biathlon. Edhe pse ende mbetet mbrapa, Johannes…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skitari nordike

10 February, 2018 @10:00

Skitë ndryshojnë për të dyja stilet e kros kountrit, apo siç njihet ndryshe edhe si skitari nordike. Për stilin klasik…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijim i lirë (Freestyle)

Fotot: GoogleImages

9 February, 2018 @20:00

Skijimi i lirë është sport relativisht i ri në Lojërat Olimpike. Olimpiadave të fundit i janë adoptuar shumica prej disiplinave…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 February, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më ekzibicionale të Lojërave Olimpike Dimërore. Në PyeongChang nga programi do të…

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 February, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë në garën e Lëshimit, të enjten herët në mëngjes.…

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 February, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta mbahen në Pyeongchang, Albin Tahiri ka zhvilluar sot stërvitjen…

SPORTE OLIMPIKE

Abetarja olimpike: Patinazh i shpejtë

8 February, 2018 @20:00

Ngjashëm si atletika dhe noti, edhe patinazhi i shpejtë zhvillohet në dy terrene. Patinazhi i shpejtë në shtigje të shkurtra…

PYEONGCHANG 2018

Njoftohet me terrenin

8 February, 2018 @14:00

Skitari i Kosovës, Albin Tahiri, ka bërë stërvitjet e para sot në terrenin ku do të garojë përgjatë LOD Pyeongchang…

KOLUMNE

Roger Federer, i pa-moshë

8 February, 2018 @12:15

Me të 37-at, Federeri i bën ballë edhe temperaturës, edhe operacioneve, edhe lojtarëve përgjysmë më të rinj se ai. Kur…

INFO

Plaçkitet zyrja e FSK-së në Brezovicë

Foto nga arkivi i FSK-së/fb

15 February, 2019 @0:12

Zyrja e Federatës së Skijimit të Kosovës që gjendet në hotelin Molika të Brezovicës, është plaçkitur sot nga persona të…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria kap të argjendtën

9 February, 2019 @17:23

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka arritur të fitojë medaljen e argjendtë në Grand Slam të Parisit sot. Pejanja Krasniqi…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria Krasniqi në finale

9 February, 2019 @15:37

Xhudisja kosovare Distria Krasniqi ka arritur finalen në Grand Slam të Parisit. Në kategorinë e saj, nën 48 kilogramë,…

KARATE

Melos Gashi siguron medalje në evropian

8 February, 2019 @20:09

Karateisti Melos Gashi ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në kampionatin evropian për U21, juniorë dhe kadetë, që po mbahet në…

ARE 2019

Albini përfundon i 45-ti në garë

6 February, 2019 @15:46

Skitari kosovar Albin Tahiri ka përfunduar garën në Super G në Botërorin Are 2019 në pozitën e 45-të. Tahiri…

Të gjitha lajmet nga Të tjera