Të gjitha lajmet

PROJEKT I RI SPORTIV

Nis kampionati evropian

Foto: Getty via dw.com

Nis kampionati evropian

4 August, 2018 @9:00

Për herë të parë, ndoshta në tentim për të konkurruar Lojërat Evropiane, këtë gusht organizohet Kampionati Evropian i ‘centralizuar’. Është ky një projekt i ri që sivjet organizohet në dy qytete – Glasgow dhe Berlin. Këto dy qendra do të jenë mikpritëse të kampionatit evropian në atletikë, sporte ujore (not, not i sinkronizuar, not i hapur, zhytje), lundrim, gjimnastikë, çiklizëm (rrugor, velodrom, BMX, Mountain-Bike), golf, dhe triatlon. Nga këto shtatë sporte, gjashtë prej tyre janë në Glasgow, me atletikën të zhvendosur në Berlin. E në mesin e 4000 sportistëve, Kosova do të përfaqësohet në not dhe atletikë. Në garat e notit Kosovën e përfaqësojnë katër garues – Fjorda Shabani e Eda Zeqiri tek femrat, dhe Dren Ukimeraj e Dion Kadriu tek meshkujt. Që të katër do të marrin pjesë në disa disiplinë, me qëllimin kryesor përmirësimin e rekordeve personale. Fjorda Shabani garon në 50m lirë, 100m lirë, 50m shpinë, 100m shpinë, 200m shpinë; Eda Zeqiri në 50m lirë, 50m shpinë, 100m shpinë; Dren Ukimeraj në 50m shpinë, 50m lirë, 100m lirë, 200m lirë, 100m shpinë; dhe Dion Kadriu në 100m lirë, 200m lirë, 100m flutur. Në atletikë janë vetëm Musa Hajdari dhe Gresa Bakrraqi. Të dy marrin pjesë në garën vrapim në distancë 800m. Kampionati ka nisur dje.

TOUR DE FRANCE

Përmbledhja e Tour’it dhe kërcënimi i ekipit

4 August, 2018 @8:49

Sikur nuk mjaftuan limitet që bënë në këtë edicion të Tour de France, David Lappartient – presidenti i Federatës Ndërkombëtare…

HENDBOLL

Kosova U20 mposht Sllovakinë, përfundon e shtata

Foto: kosovahandball.info

29 July, 2018 @22:41

Pas humbjes nga Turqia, Kosova U20 në hendboll e ka fituar duelin ndaj Sllovakisë, duke e mbyllur kështu Kampionatin Evropian,…

HUNGARIAN GP

Lewis Hamilton triumfon në Hungari

Foto: BBC

29 July, 2018 @16:50

Në garën e sotme të Hungarisë, fitues doli britaniku Lewis Hamilton, për të cilin ky ishte triumfi i gjashtë në…

SUPERLIGA VOLEJBOLL

Nesër xhiroja e dytë në volejboll

12 October, 2018 @14:02

Skuadra e Prishtina Volley dhe e Lubotenit, që fituan përballjet e para të kampionatit me sete radhazi, 3-0, do të…

NIS STINORI NË VOLEJBOLL

Luboteni dhe Prishtina me 3-0 nisin stinorin

Foto: FVK

8 October, 2018 @11:30

Skuadrat e Lubotenit dhe Prishtinës kanë nisur në mënyrë perfekte stinorin e ri të Superligës së Kosovës në volejboll, duke…

AUTO SPORTS

Potera dominon në Drag Race

Foto: FASK

8 October, 2018 @11:11

Skender Potera e ka vazhduar dominimin në garën Drage Race. Ai ka fituar edhe garën e fundit, duke arritur kohë…

BUENOS AIRES 2018

Erza Muminoviq, e bronztë në LO për të rinj

7 October, 2018 @22:18

Në Lojërat Olimpike për të rinj që po mbahet në Buenos Aires të Argjentinës, xhudistja Erza Muminoviq, ka fituar medaljen…

TE FEMRAT DHE MESHKUJT

Nesër fillon Superliga në volejboll

5 October, 2018 @20:50

Federata e volejbollit të Kosovës ka publikuar orarin e të gjitha ndeshjeve të xhiros së parë në Superligën për femra…

Të gjitha lajmet nga Të tjera