Të gjitha lajmet

DITARI NR. 5 @ RIO 2016

Nora për Tokio

Foto: nga arkivi

Nora për Tokio

9 August, 2016 @13:40

Nora Gjakova u eliminua në rrethin e dytë dje. Në letër rumunia dukej në formë më të mirë, por aspak s’duhet të jemi të dëshpëruar për këtë eliminim. Edhe pse nuk e pamë për shkak të rregullave bajagi papake të regjisë, s’dyshojmë që Nora ka dhënë 100% nga vetja.

Për momentin ajo mbetet medaliste nga Lojërat Evropiane, diçka që nuk kanë arritur mbi 10 shtete të kontinentit të vjetër. Sukseset e saja s’besoj që do të mungojnë, e edhe Tokio nuk është shumë larg në kohë.

Sportistët tanë të radhës janë në atletikë e cila nis më vonë gjatë javës.

Ndërkohë Olimpiada po vazhdon, sa me rekorde aq edhe me befasi.

BEFASITË DHE REKORDET

Në peshëngritje, në qitje dhe në not u shënuan rekorde të reja botërore. Amerikanët po dominojnë notin, ashtu siç po dominojnë kinezët zhytjen. Interesant ishte përfundimi i garave në peshëngritje tek femrat dhe në skermë. Në gjimnastikë japonezët morën të artën duke qenë të paprekshëm nga konkurrentët.

Vashat e Australisë të udhëhequra nga e pandalshmja Charlotte Caslick fituan të artën e parë në ragbin me shtatë veta në Olimpiadë. Ishte një sport interesant, por megjithatë konkurrenca ishte goxha e ndryshueshme me disa ekipe prezentë sa për sy e faqe.

Sa për sy e faqe në Olimpiada ka qenë zakonisht Angola. Por jo në Rio. Afrikanet pas Rumanisë mbrëmë mposhtën të katrat e Evropës – Malin e Zi. Edhe Brazili po habit duke mposhtur edhe Rumaninë pas kampioneve olimpike Norvegjisë. Grupi B nuk po lejon befasia me Suedinë e Rusinë pa humbje.

g

Befasia po ndodhin në vaterpolo. Serbia mëzi mori një pikë nga Greqia duke u rikthyer në çerekun e fundit. Të njëjtin fat e pati edhe Hungaria ndaj një autsajderi tjetër – Australisë. Brazili po udhëheq Grupin A. Në grupin tjetër Kroacia fitoi derbin ndaj Malit të Zi.

Në basketboll amerikanët kryen punën lehtë pas çerekut të parë. Franca u këndell pas humbjes nga Australia e cila mposhti serbët bindshëm. Edhe tek femrat amerikanet po dominojnë lehtë. Kanadaja dhe Japonia shënuan fitore deri diku të papritura.

PROGRAMI I SOTËM

Sot në program janë finalet në sportin me kuaj. Garat e kombinuara që janë ndoshta edhe më interesantet përfundojnë sot në konkurrencën ekipore të cilat nisin në ora 15:00.

Vazhdojnë finalet në xhudo, zhytje, skermë, peshëngritje, e qitje. Edhe finalja ekipore e femrave në gjimnastikë është sot në program. Gjimnastika dhe zhytja nisin në ora 21:00. Në të njëjtën kohë është peshëngritja e femrave, derisa meshkujt në mesnatë. Skema kampionin e ri e mëson rreth orës 22, së bashku me xhudon. Qitja e kryen në ora 20:30.

d

Në not priten katër finale të barabarta. Në 200m lirë femrat konkurrojnë Pellegrini, Sjostrom, e Ledecky; në 200m fluturë Phelps do të provoj të ngjitet më lart se hungarezët dhe Le Clos; O’Connor do të tentoj të artën e dytë në 200m përzier për femrat për ti mohuar Hosszus; me 4x200m lirë për meshkujt mbyllet programi i ditës së katërt të notit që nis në ora 3:00 pas mesnate.

Gjysmë ore më vonë nis ndeshja e basketbollit të meshkujve ndërmjet Kroacisë dhe Argjentinës. Kina dhe Suedia me Kosovare Asllanin në futboll ndeshen në ora 3. Në ora 21:00, Gjermania pret Kanadanë në futboll të femrave. Në volejboll të meshkujve ndeshen Italia dhe SHBA nga ora 20:00, e në hendboll të meshkujve nga ora 16:30 takohen Gjermania dhe Polonia, me derbin që zhvillohen dy orë më herët kur takohen Katari me Francën.

Duke nisur nga ora 15:00 mund të ndiqni çerekfinalet në ping-pong individual tek të dy gjinitë dhe çerekfinalet në tenis në kategoritë e dysheve, gjithashtu tek të dy gjinitë.

 TE ÇIFTET

Edhe një dëshpërim për Djokovicin e Serbinë

9 August, 2016 @12:28

Vetëm një ditë pas eliminimit në konkurrencën vetjake, tenisti numër një i botës, Novak Djokovic, ka pësuar edhe një…

RAGBI @ RIO 2016

Australia fiton ragbin

9 August, 2016 @0:31

Në finalen oqeanike më të mira ishin vashat australiane. Të udhëhequra nga Charlotte Caslick mposhtën fqinjët nga Zelanda e Re.…

GJIMNASTIKË

Gjimnastika për Japoninë

8 August, 2016 @23:47

Kampionët aktual botëror, kombëtarja e Japonisë arriti të dëshmoj dominimin e tyre në disiplinën ekipore të gjimnastikës artistike duke siguruar…

SHENJËTARI

Kroati Glasnovic, më i miri në kurth

8 August, 2016 @23:27

Kroati Josip Glasnovic fitoi të artën në disiplinën e kurthit në shenjëtari. Ai në finale arriti të mposht italianin…

PIKA I NDAU

Ruset dominojnë me shpatë

8 August, 2016 @23:08

Yana Egorian është kampione olimpike në disiplinën e shpatës në skermë. Ajo në finale ishte më e mirë se bashkëvendasja…

TRIUMFON VENDASJA

Rafaela Silva më e mira në xhudo

8 August, 2016 @22:34

Rafalea Silva nga Brazili ka fituar të artën në kategorinë deri 57kg në xhudo. Ajo në finale mposhti xhudokan nga…

NË PLATFORMË 10M

Edhe një herë kinezët të artë në zhytje

8 August, 2016 @22:20

Chen Aisen dhe Lin Yue kanë siguruar të artën në zhytjen e sinkronizuar nga platforma 10 metërshe. Ata mbyllën garën…

PESHËNGRITJE RIO 2016

Tajlandezet dominojnë në peshëngritje

8 August, 2016 @22:14

Sukanya Srisurat dhe Pimsiri Sirikaew kanë siguruar medaljen e artë dhe të argjendtë në peshëngritje në kategorinë deri 58kg tek…

KOSOVA NË RIO

Kuka shtyen pensionimin për Norën

Foto: Driton Kuka Facebook

8 August, 2016 @21:37

Pas eliminimit të Nora Gjakovës, përmes një statusi në Facebook ka reaguar trajneri Driton Kuka, i cili ka treguar…

KOSOVA NË RIO

Eliminohet Nora Gjakova

8 August, 2016 @16:55

Pas fitores në duelin e parë, xhudistja pejane është mposhtur në duelin e dytë ndaj rumunes Caprina Caprioriu, duke…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera