Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FINALJA E EVROPIANIT: SPANJËS

Spanja mbron titullin e Evropës

Foto: EHFEURO

Spanja mbron titullin e Evropës


26 January, 2020 @18:25

Përfaqësuesja e Spanjës në hendboll ka arritur të mbrojë titullin e kampionit të Evropës, duke e mposhtur Kroacinë në finale 22-20 [12-11 pp].

Deri në dy minutat e fundit, Kroacia shpresonte, kur shënoi për 20-20, mirëpo pas epërsisë së spanjollëve dhe moskonkretizimit të aksionit të radhës, gjasat e kroatëve u shuan, derisa Spanja shënoi për 22-20 për t’iu gëzuar trofeut dhe medaljes së artë.

Aleix Gomez Abello ka qenë më efikasi te spanjollët në finale. Ai shënoi 5 gola dhe me saktësi shuti 100%, ndërsa tre të tjera i shënoi Raul Entrerrios.

spain

Performanca e fuqishme e të jashtëzakonshmit Domagoj Duvnjak, nuk mjaftoi kësaj radhe për të përzgjedhurit e Lino Cervarit, që për herë të tretë në histori (2004, 2008 dhe 2020) u mposhtën në finale të evropianit.

 

Për Spanjën ky është titulli i dytë i kampionit të Evropës (2018, 2020), derisa përgjatë historisë së evropiane ata figuronin me katër finale të humbura më parë (1996, 1998, 2006 dhe 2016).

Norvegjia fitoi medaljen e bronztë dhe vendin e tretë në EURO 2020, duke e mposhtur tejet lehtë Slloveninë 28-20.

Mëposhtë shikoni ekipin më të mirë të turneut, që për herë të parë u zhvillua në tre shtete: Austri, Suedi e Norvegji.

 

Kampionati Evropian i radhës EURO 2022 mbahet në Hungari e Sllovaki.

Çastet më të mira të finales:

 


DUELI PËR VENDIN E PESTË

Gjermania fiton dhe merr vendin e pestë

FHK Superliga

Gjermania fiton dhe merr vendin e pestë

25/01/20 @ 18:53

GJYSMËFINALJA E DYTË E EVROPANIT

Spanja s’lejoi befasi, përcaktohet finalja e EURO2020

FHK Superliga

Spanja s’lejoi befasi, përcaktohet finalja e EURO2020

24/01/20 @ 22:29

HENDBOLL

Lista e plotë e afatit kalimtar dimëror në Hendboll

FHK Superliga

Lista e plotë e afatit kalimtar dimëror në Hendboll

24/01/20 @ 21:42

GJYSMËFINALJA E EVROPIANIT 2020

Pas dy vazhdimeve Kroacia arrin finalen

FHK Superliga

Pas dy vazhdimeve Kroacia arrin finalen

24/01/20 @ 20:47

NGA FEDERATA

Hendbollisti më i mirë 2019, kuptohet më 30 janar

FHK Superliga

Hendbollisti më i mirë 2019, kuptohet më 30 janar

23/01/20 @ 22:04

NORA GJAKOVA

Bronzë dhe 350 pikë olimpike

Të tjera

Bronzë dhe 350 pikë olimpike

23/01/20 @ 21:59

EURO 2020

Duele të jashtëzakoshme, a do të ketë kampion të ri Evropa?

Të tjera

Duele të jashtëzakoshme, a do të ketë kampion të ri Evropa?

23/01/20 @ 11:49

HENDBOLL

FHK vlerësohet nga kundërshtarët për organizimin e turneut kualifikues

FHK Superliga

FHK vlerësohet nga kundërshtarët për organizimin e turneut kualifikues

11/06/21 @ 19:32

HENDBOLL

Kosova me mungesa, mposhtet nga Portugalia

FHK Superliga

Kosova me mungesa, mposhtet nga Portugalia

05/06/21 @ 22:40

HENDBOLL

Vashat e Kosovës me mungesa, regjistrojnë fitoren e dytë

FHK Superliga

Vashat e Kosovës me mungesa, regjistrojnë fitoren e dytë

04/06/21 @ 21:56

HENDBOLL

Kosova (F) e nis me fitore kualifikimet për EURO 2022

FHK Superliga

Kosova (F) e nis me fitore kualifikimet për EURO 2022

03/06/21 @ 21:39

HENDBOLL

Prishtina nesër nis nikoqirllëkun për kualifikimet e “Euro 2022”

FHK Superliga

Prishtina nesër nis nikoqirllëkun për kualifikimet e “Euro 2022”

02/06/21 @ 17:03

KOSOVA (F)

Kosova (F) zhvillon stërvitjen para kualifikimeve

FHK Superliga

Kosova (F) zhvillon stërvitjen para kualifikimeve

26/05/21 @ 22:18

HENDBOLL

Shpallet lista e Kosovës për tri ndeshjet e qershorit

FHK Superliga

Shpallet lista e Kosovës për tri ndeshjet e qershorit

24/05/21 @ 21:52

HENDBOLL

Besa Famgas fiton edhe Kupën e Kosovës

FHK Superliga

Besa Famgas fiton edhe Kupën e Kosovës

22/05/21 @ 21:31

HENDBOLL

Istogu fiton Kupën e Kosovës në hendboll

FHK Superliga

Istogu fiton Kupën e Kosovës në hendboll

22/05/21 @ 19:19

HENDBOLL

Besa Famgas arrin në finale të Kupës

FHK Superliga

Besa Famgas arrin në finale të Kupës

21/05/21 @ 20:27


 
Të gjitha lajmet nga FHK Superliga