Të gjitha lajmet

KUALIFIKIME PËR EVROPIAN

Triumf i madh i Kosovës ndaj Izraelit

Foto: FHK

Triumf i madh i Kosovës ndaj Izraelit

10 April, 2019 @22:07

Kosova 27 (12)
Izraeli 24 (8)

Përfaqësuesja e Kosovës në hendoll ka arritur të shënojë një fitore tepër të rëndësishme në rrugën drejt kualifikimit për Kampionat Evropian.

Të drejtuar nga Taip Ramadani djelmoshat e veshur me të kaltër kanë treguar lojë brilante ndaj izraelit të cilësuar si favorit për këtë ndeshje, për t’i mposhtur në fund me rezultat 27-24 pas 60 minutave lojë.

Valon Dedaj ka qenë violina kryesore e Kosovës në këtë ndeshje sonte, duke shënuar 10 gola në fitore. Pas tij është dalluar edhe Enis Kabashi që ka shënuar 5 gola, ndërsa Deniz Terziqi ka dhënë 4 gola në fitore. [golat tjerë: Kastriot Jupa 3, Drilon Tahirukaj 3 dhe Bashkim Gashi 2].

Me këtë fitore Kosova ka barazuar pikët me Poloninë dhe Izraelin dhe tashmë ka gjasa të mira për të shpresuar kualifikimin historik drejt Europianit EURO 2020.

Pas 4 ditësh, Kosova është mysafire e Izraelit në Tel Aviv.Duelet e radhës:

Izraeli - Kosova, 14 prill
Kosova - Polonia, 12 qershor
Gjermania - Kosova, 16 qershor


TABELA AKTUALE E GRUPIT 1:

1 Gjermania 3 ndeshje 6 pikë
2 Polonia 3 ndeshje 2 pikë
3 Izraeli 3 ndeshje 2 pikë
4 Kosova 3 ndeshje 2 pikë

IHF INTERCONTINENTAL TROPHY 2019

E nisim me fitore

Foto: FHK

10 April, 2019 @21:45

Kombëtarja U-21 e Kosovës në hendboll e ka nisur me fitore bindëse paraqitjen në garën IHF Trophy Intercontinental, që të…

KUPA E KOSOVËS

Çiftet gjysmëfinale në Kupë të Kosovës

10 April, 2019 @12:43

Të martën është tërhequr shorti për ndeshjet gjysmëfinale të Kupës së Kosovës në hendboll. Me short është vendosur që…

SONTE LUAN KOSOVA

Të motivuar ndaj Izraelit

Foto nga arkivi

10 April, 2019 @12:36

Te ekipi i Kosovës në hendboll janë shumë të motivuar dhe optimist për ndeshjen ndaj Izraelit. Ndeshja Kosova –…

PARA FILLIMIT TË INTERCONTINENTAL CUP

Synohet trofeu

Foto: FKH

9 April, 2019 @0:15

Sfida shumë të rëndësishme ditëve në vijim e presin edhe Kosovën U19 në hendboll. Edhe për grupmoshën U19 zhvillohet gara…

DRENICA vs. PRISHTINA VOLLEY

PrishtinaVolley mposht Drenicën

Foto: PrishtinaVolley/fb

9 April, 2019 @0:01

Dueli i fundit i xhiros së parafundit të Superligës së Kosovës për meshkuj në volejboll ndërmjet Drenicës dhe Prishtinës ka…

EUROPEAN YOUTH SUMMER OLYMPIC FESTIVAL

Melos Nallbani në Baku 2019

8 April, 2019 @15:31

Tenisti i ri pejan, Melos Nallbani, do të përfaqësojë Kosovën në European Youth Summer Olympic Festival që mbahet në Baku…

VOLEJBOLL - SUPERLIGA A

Xhiroja e fundit para PlayOffit

8 April, 2019 @15:07

Në duelet e xhiros së parafundit të Superligës A të meshkujve në volejboll Peja dhe Luboteni fituan pa telashe ndaj…

KUPA E KOSOVËS

Çiftet gjysmëfinale në Kupë të Kosovës

10 April, 2019 @12:43

Të martën është tërhequr shorti për ndeshjet gjysmëfinale të Kupës së Kosovës në hendboll. Me short është vendosur që…

SONTE LUAN KOSOVA

Të motivuar ndaj Izraelit

Foto nga arkivi

10 April, 2019 @12:36

Te ekipi i Kosovës në hendboll janë shumë të motivuar dhe optimist për ndeshjen ndaj Izraelit. Ndeshja Kosova –…

PARA FILLIMIT TË INTERCONTINENTAL CUP

Synohet trofeu

Foto: FKH

9 April, 2019 @0:15

Sfida shumë të rëndësishme ditëve në vijim e presin edhe Kosovën U19 në hendboll. Edhe për grupmoshën U19 zhvillohet gara…

IHF TROPHY

Rast unik për Kosovën U21

3 April, 2019 @21:47

Në prag të paraqitjes në garën e rëndësishme IHF Trophy Intercontinental, hendbollistët e seleksioneve U19 dhe U21 të Kosovës prej…

SUPERLIGA HENDBOLL

Kastrioti kryen vjeshtën si lider

Foto: FHK

19 December, 2018 @13:02

Klubi i hendbollit Kastrioti nga Ferizaji ka kryer vjeshtën në Superligë të hendbollit si lider. Ekipi në fjalë duke…

Të gjitha lajmet nga FHK Superliga