Të gjitha lajmet

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik nr. 14 – Minuta olimpike

Ditari Olimpik nr. 14 – Minuta olimpike

Shkruan: Luan Morina

22 February, 2018 @21:59

Një kupë e botës kërkon rezultatin më të mirë të përgjithshëm në së paku gjashtë gara, deri në dymbëdhjetë, varësisht prej sportit dhe disiplinës. Mund të dominosh një disiplinë apo edhe një sport të tërë për katër vite, por të dështosh në atë minutën olimpike e cila ka rëndësinë më të madhe ndoshta se të katër kupat e botës ndërmjet dy Olimpiadave. Ashtu u ndodhi Marcel Hirscher dhe Mikaela Shiffrin.

Të dy mbretërit e skijimit alpin do të largohen nga kjo Olimpiadë me vetëm një të artë, nga së paku tri që kishin pritur. E njëjta vlen edhe për Heidi Weng në kros-kountri, e cila nuk mori asnjë medalje të vetme përkundër dominimit të sezonit në Kupën e Botës. Edhe Richard Freitag i cili është parë si konkurrenti i parë i Kamil Stoch në kërcime me ski kaloi ngjashëm.

Pa marr parasysh përvojën, pesha e titullit olimpik është e rëndë edhe për më të mëdhenjtë. Edhe Lindsey Vonn ka vetëm tri medalje olimpike në karrierën e saj të përshkruar nga lëndimet. Simon Ammann asnjë herë nuk ka fituar Kupën e Botës, as Katër Kërcimoret, por ka dy herë nga dy medalje të arta në Olimpiada. Në momentet kur nuk ishte aspak në formë.

Dhe në anën tjetër kemi të rinjtë që marrin titujt olimpik ende pa i mbushur 16 vjeç. Snoubordistët amerikan, ruset në patinazh artistik, kinezët dhe koreanët në patinazh të shpejtë në shtigje të shkurtra. Votën e parë politike, vozitjen e parë të automjetit do ta bëjnë vonë pasi që kanë marr medaljen olimpike.

Një minutë në katër vite, për të mbetur përgjithmonë në histori.

Edhe kjo Olimpiadë ka shumë momente të tilla, disa prej të cilave ndodhën edhe sot. Zviceranët fituan pesë pikë me një lëshim të saktë në kurling duke siguruar gjysmëfinalen të cilën e humbën më pas. SHBA-të ndërprenë dominimin kanadez me gol të mahnitshëm në penalti. Anna Gauser u bë kampione e parë olimpike në Big Air. Darya Domracheva fitoi medaljen e dytë pas rikthimit në biathlon me lutjen e fëmijëve për të cilët kishte lënë biathlonin. Gjëra të çuditshme bëhen për suksesin në Olimpiadë.

E Albin Tahiri mbylli edhe garën e sllallomit, të cilën nuk e kishin përfunduar as Hirscher e Kristoffersen – dy emra të cilët kanë dominuar këtë sport viteve të fundit. Kuptohet që presioni mbi ta ka qenë shumë më i madh se në Albinin, por zotësia e tij për të përfunduar të tri garat është për tu çmuar. Albini i dhuroi Kosovës minutat e para olimpike. Tani radhën e kanë të tjerët.

E premtja vetëm nis lëshimin e perdes në skenën e PyeongChangut. Zagitova dhe Medvedeva do të përkujdesen për një duel historik në patinazh artistik. Programi i lirë i femrave nis në ora 2, por dymbëdhjetë më të mirat nuk pritet të nisin garën para orës 3:30. Në ora 2 nis edhe ski-krosi i femrave, me finalen rreth orës 3:20. Në ora 11 nis gara 1000m në patinazh të shpejtë, ndërsa në ora 12:15 është në program stafeta e meshkujve në biathlon.

Pos katër finaleve, Çekia dhe Atletët Olimpik të Rusisë ndeshen në ora 8:40, Kanadaja dhe Gjermania në ora 13:10 për të gjetur finalistët në hokej mbi akull për meshkuj. Gjysmëfinalet e femrave në kurling nisin në ora 12:05 me Korenë kundër Japonisë, dhe Britaninë e Madhe kundër Suedisë. Tek meshkujt, në ora 7:35, Zvicra dhe Kanadaja do të luftojnë për medaljen e bronztë.

Në renditjen e medaljeve, Norvegjia është e para me 35 medalje, 13 prej të cilave të arta. Po aq të arta ka edhe Gjermania por nga 25 në total. Kanadaja është e treta me 24 në total, 9 prej të cilave të arta.OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Amerikanet kampione në hokej mbi akull

22 February, 2018 @16:58

Pas katër titujve radhazi të Kanadasë në Olimpiada, SHBA-të rimorën fronin pas 20 viteve. Kampionet e turneut të parë…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Bjellorusia e artë nëpër kaos

22 February, 2018 @16:57

Në një garë kaotike të dominuar nga erërat e fuqishme që lanë favoritët pa medalje, Bjellorusia me Darya Domrachevan në…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Anna Gasser kampione në Big Air

22 February, 2018 @16:52

Në debutimin e disiplinës Big Air në snoubord, medalja e artë i takoi austriakes Anna Gasser. Ajo nga tri kërcime,…

GJIMNASTIKË

Aktivitet për 10 vjetor

22 February, 2018 @19:00

Përmes një njoftimi të shkurtër, Federata e Gjimnastikës së Kosovës (FGJK), ka bërë të ditur se të shtunën do të…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Hungaria e artë në patinazh të shpejtë

22 February, 2018 @16:56

Përfaqësuesja e përzier e Hungarisë me Shaoang Liu dhe Shaolin Sandor Liu, bashkë me Viktor Knoch e Csaba Burjan arritën…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Gisin kampione në kombinim

22 February, 2018 @15:50

Mikaela Shiffrin nuk ka arritur të shkrijë në tërësi disavantazhin ndaj Michelle Gisin nga gara e lëshimit. Amerikania doli e…

ALBIN TAHIRI

Garë e vështirë

Foto: KOK

22 February, 2018 @15:58

Albin Tahiri ka mbyllur garat e tij në Lojërat Olimpike Dimërore PyeongChang 2018. Skitari ynë zuri pozitën 39 nga 108…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Medalja e parë për Zelandën e Re

22 February, 2018 @15:49

Nico Porteous nga Zelanda e Re, ka siguruar medaljen e parë për vendin e tij në këtë Olimpiadë. Ai këtë…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera