Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FORMULA 1

Hamilton fiton në Monza

Hamilton fiton në Monza


2 September, 2018 @16:46

Për të pestin vit radhazi, Mercedes fiton në shtegun e Ferrarit, në Monza. Ndonëse nisi garën si i treti, Lewis Hamilton mbijetoi kontaktin me Vettel në rrethin e parë, për të kaluar edhe Raikkonenin tetë rrathë para fundit.

Vetteli pas kontaktit në rrethin e parë iu desh të ndërrojë hundën e bolidit, gjersa në fund arriti të renditet vetëm i katërti, edhe atë falë dënimit prej pesë sekondave për Max Verstappen i cili në fund ra në pozitën e pestë, duke ngjitur në podium Valtteri Bottasin.

Ishte kjo fitorja e pestë e Hamiltonit në Itali ku barazon rekordin e Schumacherit. Britaniku, bashkë me Mercedes udhëheqin në renditjen e kampionatit.Renditja e pilotëve

1 Lewis Hamilton 256 Britani e Madhe Mercedes
2 Sebastian Vettel 228 Gjermani Ferrari
3 Kimi Raikkonen 164 Finlandë Ferrari
4 Valtteri Bottas 159 Finlandë Mercedes
5 Max Verstappen 130 Holandë Red Bull Racing
6 Daniel Ricciardo 118 Australi Red Bull Racing


Renditja e konstruktorëve

1 Mercedes 415
2 Ferrari 392
3 Red Bull Racing 248
4 Force India 87
5 Renault 84
6 Renault 84

 
Të gjitha lajmet nga Motosports