Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

HUNGARIAN GP

Mercedesët në radhën e parë

Mercedesët në radhën e parë


28 July, 2018 @16:20

Dy bolidët e Mercedes do të nisën në radhën e parë në garën për Shpërblimin e Madh të Hungarisë, nesër në shtegun e Hungaroring. Lewis Hamilton siguroi pol-pozicionin e gjashtë në këtë shteg, pasi shënoi kohën më të mirë në sesionin e tretë të kualifikimeve. Hamilton kaloi shtegun e lagur për 1’36”658, duke përfunduar para Valtteri Bottas.

Në radhën e dytë do të nisen Kimmi Raikkonen e Sebastian Vettel, para Carlos Sainz Jr. e Pierre Gasly.

Për Lewis Hamiltonin është ky pol-pozicioni numër 77 në karrierën e tij, gjersa nesër me fillim në ora 15:10 do të ndjek titullin e tij të gjashtë në Hungari.

 Kualifikimet

1 Lewis Hamilton 1:35.658 Britani e Madhe Mercedes
2 Valtteri Bottas 1:35.918 Finlandë Mercedes
3 Kimi Raikkonen 1:36.186 Finlandë Ferrari
4 Sebastian Vettel 1:36.210 Gjermani Ferrari
5 Carlos Sainz Jr. 1:36.743 Spanjë Renault
6 Pierre Gasly 1:37.591 Francë Scuderia Toro Rosso-Honda
7 Max Verstappen 1:38.032 Holandë Red Bull Racing - TAG Heuer
8 Brendon Hartley 1:38.128 Zelandë e Re Scuderia Toro Rosso-Honda
9 Kevin Magnussen 1:39.858 Danimarkë Haas - Ferrari
10 Romain Grosjean 1:40.593 Francë Haas - Ferrari

 
Të gjitha lajmet nga Motosports