Të gjitha lajmet

AUSTRALIAN OPEN / WOMEN'S FINAL

Naomi Osaka, fituese e Australian Open 2019

Naomi Osaka, fituese e Australian Open 2019

26 January, 2019 @12:17

NAOMI OSAKA 7 5 6
PETRA KVITOVA 6 7 4

Kampionja në fuqi e US Open, Naomi Osaka, arriti sot ta fitojë Grand Slamin e dytë në karrierë, duke e mposhtur çeken Petra Kvitova në finalen e Australian Open.

Setin e parë Osaka e fitoi me tie-break 7-6, derisa në setin e dytë Kvitova zhvilloi lojë fantastike, duke përmbysur gjithçka nga 3-57-5, për t’i barazuar setet në 1-1.

Gjithsesi, momentumin e fituar pas setit të dytë, Kvitova nuk arriti ta shfrytëzojë në të tretin, me japonezen e rritur në Amerikë që u rikthye në lojën e saj dhe e mbylli setin e tretë me rezultat 6-4, për t’u shpallur kështu kampione e Australian Open.

21-vjeçarja Osaka është kampione në fuqi e US Open, ndërkohë që momentalisht renditet e katërta në botën e tenisit të femrave.

Nesër në mëngjes me fillim nga ora 09:30 zhvillohet finalja e meshkujve, ku mes vete përballen Rafa Nadal dhe Nole Djokovic.

AUS OPEN / SEMI FINALS

Nole, lehtësisht në finale

25 January, 2019 @11:11

Sikur Rafa Nadal dje, edhe Novak Djokovic nuk hasi në shumë probleme në gjysmëfinalen e sotme të Aus Open…

XHUDO / GRAND PRIX TEL AVIV

Majl1nda e artë në Tel Aviv!

24 January, 2019 @17:09

Majlinda Kelmendi duke e mposhtur në finale kundërshtaren nga Izraeli Gili Cohen, arriti medaljen e artë në Grand Prixin e…

XHUDO

Majlinda në finale!

24 January, 2019 @12:53

Në Grand Prixin e parë të vitit 2019, Majlinda Kelmendi ka arritur të kalojë në finale. Majlinda në gjysmëfinale e…

XHUDO

Majlinda në gjysmëfinale të Grand Prix Tel Aviv

24 January, 2019 @12:32

Në Grand Prixin e parë të vitit 2019, Majlinda Kelmendi ka arritur të kalojë në gjysmëfinale. Sipas shortit, rrethin e…

AUSTRALIA OPEN

Nadali pa telashe në finale të AUS Open

24 January, 2019 @12:25

Numri dy i botës, Rafael Nadal, pa telashe e mposhti grekun Stefanos Tsitsipasin, për ta arritur kështu inalen e Australia…

XHUDO

Grand Prix Tel Aviv, xhudistet e Kosovës në akcion

23 January, 2019 @19:16

Nesër fillon Grand Prixi i parë i vitit 2019 në sportin e xhudos. Grand Prixi i parë i vitit zhvillohet…

BOKS

Donjeta Sadiku, ftesë për Lojërat Evropiane Minsk 2019

23 January, 2019 @11:21

Boksieres Donjeta Sadiku i është rezervuar një vend për pjesëmarrje në Lojërat e dyta Evropiane Minsk 2019, që mbahen prej…

EUROPEAN YOUTH SUMMER OLYMPIC FESTIVAL

Melos Nallbani në Baku 2019

8 April, 2019 @15:31

Tenisti i ri pejan, Melos Nallbani, do të përfaqësojë Kosovën në European Youth Summer Olympic Festival që mbahet në Baku…

AUSTRALIAN OPEN / MEN'S FINAL

Nole i pamëshirshëm, deklason Nadalin dhe fiton Australian Open

Foto: BBC

27 January, 2019 @11:51

Një finale aspak interesante dhe atraktive ishte kjo e sotmja mes Novak Djokovicit dhe Rafael Nadalit.

AUS OPEN / SEMI FINALS

Nole, lehtësisht në finale

25 January, 2019 @11:11

Sikur Rafa Nadal dje, edhe Novak Djokovic nuk hasi në shumë probleme në gjysmëfinalen e sotme të Aus Open…

XHUDO

Majlinda në gjysmëfinale të Grand Prix Tel Aviv

24 January, 2019 @12:32

Në Grand Prixin e parë të vitit 2019, Majlinda Kelmendi ka arritur të kalojë në gjysmëfinale. Sipas shortit, rrethin e…

AUSTRALIA OPEN

Nadali pa telashe në finale të AUS Open

24 January, 2019 @12:25

Numri dy i botës, Rafael Nadal, pa telashe e mposhti grekun Stefanos Tsitsipasin, për ta arritur kështu inalen e Australia…

Të gjitha lajmet nga Tenis