Të gjitha lajmet

TENNIS STORY

Revolucion tenisi në Challenger Tour

REUTERS/Arkiv

Revolucion tenisi në Challenger Tour

4 August, 2018 @9:10

Dyshimet për manipulime me baste të ndeshjeve të rangut të ultë të garave, më saktë të nivelit të dytë – Challenger Tour, kanë shtyrë ATP-në të reformojë Challenger Tour. Qëllimi kryesor i këtyre reformave që në fakt janë aq të mëdha sa mund t’i quajmë edhe revolucion, është përmirësimi i kushteve të tenistëve, ulja e numrit të profesionistëve, dhe rrjedhimisht edhe largimi i mashtrimeve dhe manipulimeve të ndeshjeve. Ndryshim i parë në serinë e turneve Challenger është ngritja e numrit të pjesëmarrësve nga 32 në 48 veta. Rrjedhimisht kjo do të përkthehet në 2400 vende më shumë gjatë vitit në shortin kryesor të kësaj serive të turneve, duke shtuar edhe 1 milion dollarë në shpërblime, me turneun më të pasur në 162,480 dollarë në vitin 2019. Gjithashtu, organizatorët e turneve Challenger do të sigurojnë akomodimin për të gjithë lojtarët që kualifikohen në shortin kryesor, që është një lehtësim tjetër për pjesëmarrësit në turne. Më kryesorja është standardizimi i orarit të garave, pasi që tani e tutje, të gjitha rundet, nga kualifikimet deri tek finalja do të zhvillohen brenda një jave të vetme, nga e hëna deri të dielën. Më parë, kualifikimet janë zhvilluar në vikendin paraprak, me finalen në vikendin tjetër, pra kanë zgjatur 8-10 ditë në total. Qëllimi kryesor është zvogëlimi i numrit të tenistëve profesionist nga 14 mijë në 750 meshkuj e 750 femra. Kjo pritet të ndodh deri në vitin 2020 kur ATP s’do të ofrojë më pikë për turnet e serisë Futures Tour.

PROJEKT I RI SPORTIV

Nis kampionati evropian

Foto: Getty via dw.com

4 August, 2018 @9:00

Për herë të parë, ndoshta në tentim për të konkurruar Lojërat Evropiane, këtë gusht organizohet Kampionati Evropian i ‘centralizuar’. Është…

TOUR DE FRANCE

Përmbledhja e Tour’it dhe kërcënimi i ekipit

4 August, 2018 @8:49

Sikur nuk mjaftuan limitet që bënë në këtë edicion të Tour de France, David Lappartient – presidenti i Federatës Ndërkombëtare…

HENDBOLL

Kosova U20 mposht Sllovakinë, përfundon e shtata

Foto: kosovahandball.info

29 July, 2018 @22:41

Pas humbjes nga Turqia, Kosova U20 në hendboll e ka fituar duelin ndaj Sllovakisë, duke e mbyllur kështu Kampionatin Evropian,…

SHANGHAI MASTERS 2018

Kur luhet finalja Coric-Djokovic?

13 October, 2018 @17:18

Dueli final i edicionit 2018 të Shanghai Masters luhet të dielën, më 14 tetor, me fillim prej orës 10:30. …

SHANGHAI MASTERS 2018

Kroati Coric rrënon Federerin

13 October, 2018 @16:49

Tenisti i ri kroat, Borna Coric, ka shënuar fitoren më të madhe të tij në karrierë, duke e mposhtur sot…

SHANGHAI MASTERS

Federer në gj’finale të Shanghai Masters

12 October, 2018 @17:32

Mbrojtësi i titullit dhe bartësi i turneut, Roger Federer, ka mposhtur japonezin Kei Nishikori në një çerekfinale të fortë, për…

US OPEN

Djokovic triumfon në US Open, i 14-ti Grand Slam

Foto: BBC

10 September, 2018 @12:36

Novak Djokovic është fitues i US Open. Në finalen e luajtur mbrëmë në New York, Nole triumfoi ndaj argjentinasit Juan…

US OPEN

Serena ‘jashtë kontrollit’, Osaka shkruan historinë!

Foto: Eurosport

9 September, 2018 @13:13

Tashmë edhe Japonia ka Grand Slam të fituar! Është teniserja Naomi Osaka ajo që ka arritur t'ia sjellë shtetit të…

Të gjitha lajmet nga Tenis