Të gjitha lajmet

MJEKËSI SPORTIVE

Zgjatjet e muskujve para ndeshjeve, diçka e kaluar?

Zgjatjet e muskujve para ndeshjeve, diçka e kaluar?

Shkruan: MA Arianit Krasniqi PT

26 February, 2018 @20:46

Tashmë sporti ka evoluar në masë të madhe duke detyruar shumë ekipe sportive që bashkarisht me ekipet mjekësore të preokopohen ne hulumtime të shumta se çka ështe e mirë për sportistin dhe çka jo.

Një nga temat me pikëpyetjen më të madhe ka qenë dhe ajo se kur duhet dhe si duhet t’i zgjasim muskujt.

Publikimi i realizuar nga (Haddad, M., et al. “Static stretching can impair explosive performance for at least 24 hours.” Journal of Strength and Conditioning Research. Volume 28 (2014): 140–146) duke matur rezultatet e futbollistëve në zgjatjet e muskujve 24 orë para ndeshjes, erdhi në përfundim se zgjatjet statike në fakt kanë filluar të mendohen si të kontraindikuara, duke preferuar paraprakisht zgjatjet dinamike. Në fakt zgjatjet statike ishin me rezultat më negativ se sa edhe të mos bëheshin zgjatje fare. Zëvendësimi më ideal i zgjatjeve statike 24 orë para ndeshjeve ishte realizimi i punës me ‘foam rolling’ , si një metodë efikase në qetësimin e muskulaturës dhe prevenimin e saj nga lëndimet. Zgjatjet statike (duke qëndruar në një pozicion) rezultuan me efekt përcjellës për lendime muskulare.

Vëmendje: zgjatjet statike nuk janë të kontraindikuara në fund të sesioneve stërvitore.

Shënim: para ndeshjeve, në realizimin e nxemjeve për lojë, zgjatjet statike kanë filluar të mos gjejnë më vend duke u zëvendësuar me nxemjet dinamike të intensitetit të lartë ku zgjatjet gjejnë vend bashkë me punën në lëvizje.

VËLLAZNIMI - ZHEGRA

Vëllaznimi mposht Zhegrën

26 February, 2018 @0:04

Pas fitores ndaj Samadrexhës, Vëllaznimi ka shënuar fitore edhe në duelin ndaj Zhegrës në shtëpi. Pranë një numri të…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr.16 – Pekini

25 February, 2018 @10:37

Për 17 ditë garash me 102 finale në 15 sporte, këtu tek Borozani jemi munduar të sjellim një përvojë të…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Rusët kampion në hokej

25 February, 2018 @10:19

Atletët Olimpik të Rusisë i bën ballë kthimit gjerman në periudhën e fundit për të marr titullin e parë në…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Maratona e femrave për Bjoergen

25 February, 2018 @10:18

Marit Bjoergen me medaljen e pestë në këtë Olimpiadë, dhe titullin e dytë, është bërë sportistja më e stolisur në…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Gjermanët të parët në bob

25 February, 2018 @10:16

Dy përfaqësueset e Gjermanisë janë renditur në krye të garës në bob katërsh pas katër rundeve. Saji bob i udhëhequr…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Suedezet të arta në kurling

25 February, 2018 @10:06

Suedezet bën atë që dështuan të bëjnë suedezët dje – të marrin të artën olimpike në kurling. Ishte fundi i…

INFO

Plaçkitet zyrja e FSK-së në Brezovicë

Foto nga arkivi i FSK-së/fb

15 February, 2019 @0:12

Zyrja e Federatës së Skijimit të Kosovës që gjendet në hotelin Molika të Brezovicës, është plaçkitur sot nga persona të…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria kap të argjendtën

9 February, 2019 @17:23

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka arritur të fitojë medaljen e argjendtë në Grand Slam të Parisit sot. Pejanja Krasniqi…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria Krasniqi në finale

9 February, 2019 @15:37

Xhudisja kosovare Distria Krasniqi ka arritur finalen në Grand Slam të Parisit. Në kategorinë e saj, nën 48 kilogramë,…

KARATE

Melos Gashi siguron medalje në evropian

8 February, 2019 @20:09

Karateisti Melos Gashi ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në kampionatin evropian për U21, juniorë dhe kadetë, që po mbahet në…

ARE 2019

Albini përfundon i 45-ti në garë

6 February, 2019 @15:46

Skitari kosovar Albin Tahiri ka përfunduar garën në Super G në Botërorin Are 2019 në pozitën e 45-të. Tahiri…

Të gjitha lajmet nga Të tjera