Të gjitha lajmet

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr.16 – Pekini

Ditari Olimpik Nr.16 – Pekini

Shkruan: LUAN MORINA

25 February, 2018 @10:37

Për 17 ditë garash me 102 finale në 15 sporte, këtu tek Borozani jemi munduar të sjellim një përvojë të për kosovarët, një përvojë ndryshe nga mediat tona.

Përfshirë edhe Abetaren Olimpike që përfshinte vetëm një njoftim themelor me sportet që ishin pjesë e kësaj Olimpiade, kjo aventurë dy javore ka qenë më shumë si një tentim bazik për të njoftuar audiencën e interesuar me njërën nga ngjarjet më të bukura në botën e sportit.

Dhe për këtë janë përkujdesur gati 3000 atletë, përfshirë edhe Albinin tonë, të cilët kanë ofruar momente goxha atraktive, dhe disa edhe të paharrueshme gjatë kësaj periudhe 17 ditore.

Albin Tahiri

Padyshim që për neve ngjarja më e rëndësishme ishte prania e Kosovës, dhe Albin Tahirit me ekipin sportiv në PyeongChang. Albini ka arritur rezultatin më pozitiv të mundshëm për vendin tonë, bile edhe ka tejkaluar pritjet e mija si një pesimist kur krahasoj punën që bëhet në sport, për sportin, duke nisur nga pedagogët në shkollat fillore deri tek zyrtarët zhvatës të taksave tona që në Kore shkojnë për fotografi Instagrami, jo për avancimin e sportit në vendin tonë.

Norvegjia dhe Gjermania më së miri shfrytëzuan mungesën e Rusisë, ose më mirë të themi mungesën e rusëve të dopinguar. Me nga 14 medalje të arta, të dyja vendet barazuan rekordin e Kanadasë nga Vancouveri. Zhgënjim ishin, tashmë sa vite vazhdojnë të jenë, Finlanda. Vetëm një e artë në ditën e parafundit, duke mbetur mbrapa edhe vendeve më të vogla si Sllovakia, është një rezultat që duhet të kërkoj reflektim.

(mos)Suksesin e Finlandës në këtë Olimpiadë, si vend ne nuk do të mund ta arrijmë kurrë! Kjo do të ishte një qasje negative, por kur shohim punën që bëhet në zhvillimin e olimpistëve atëherë kurrë duket si ndajfolje shumë e shkurtër në aspektin kohor.

Snowboard

Megjithatë, medalja olimpike dimërore nuk është aq mision i pamundur. Snoubordi do të jetë sporti i parë në të cilin mund të fitojmë medalje.

Këtë përfundim e bazoj në moshën relativisht të re që kanë garuesit, dhe guximin që kanë të rinjtë tanë. Si sport atraktiv, me pak përkushtim serioz ndaj talenteve potencial, mund të arrijmë suksese. Ndoshta jo në Pekin më 2022, por pse jo më 2026. Apo edhe në kampionate tjera duke nisur nga ato rajonale.

Para se të mbërrijmë në Pekin më 2022, kemi Tokion më 2020. Një medalje nga Rio, nxitur nga sukseset e fundit të xhudistëve tanë na jep shpresë për dyfishimin e medaljeve ndoshta. Pavarësisht suksesit eventual pas 27 muajve, suksesi i Kukës dhe ekipit të tij dëshmon që me punë dhe përkushtim, gjithçka është e mundshme.OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik nr. 15 – Atletët Olimpik të Rusisë

23 February, 2018 @20:33

Bryan Fogel papritmas do të bëhet fitues i Oskar për dokumentarin më të mirë. Për momentin, mundësia më e mirë…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr.16 – Pekini

25 February, 2018 @10:37

Për 17 ditë garash me 102 finale në 15 sporte, këtu tek Borozani jemi munduar të sjellim një përvojë të…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Rusët kampion në hokej

25 February, 2018 @10:19

Atletët Olimpik të Rusisë i bën ballë kthimit gjerman në periudhën e fundit për të marr titullin e parë në…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Maratona e femrave për Bjoergen

25 February, 2018 @10:18

Marit Bjoergen me medaljen e pestë në këtë Olimpiadë, dhe titullin e dytë, është bërë sportistja më e stolisur në…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Gjermanët të parët në bob

25 February, 2018 @10:16

Dy përfaqësueset e Gjermanisë janë renditur në krye të garës në bob katërsh pas katër rundeve. Saji bob i udhëhequr…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Suedezet të arta në kurling

25 February, 2018 @10:06

Suedezet bën atë që dështuan të bëjnë suedezët dje – të marrin të artën olimpike në kurling. Ishte fundi i…

PRISHTINA - BESA

Prishtina ‘ringjall’ hendbollin kosovar, Besa mposhtet pas 4 viteve

Foto: Shpend Lila

24 February, 2018 @21:27

Për herë të parë që nga maji i vitit 2014, skuadra e Besa Famiglias ka pësuar humbje në kuadër të…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Niskanen fiton maratonën

24 February, 2018 @15:53

Iivo Niskanen nga Finlanda ka kaluar 50km distancë në stilin klasik për kohë 2:08:22.1 orë. Finlandezi në kilometrat e fundit…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ledecka shkruan historinë

24 February, 2018 @15:50

Sangho Lee ka fituar medaljen e argjendtë në garën e sllallomit të madh paralele në snoubord duke u vonuar për…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

E arta e parë kanadeze në snoubord

24 February, 2018 @15:49

Sebastian Toutant me kërcimin e dytë që i solli 89.50 pikë, notën më të madhe në finale, solli titullin e…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Japonia e Korea të arta në patinazh të shpejtë

24 February, 2018 @15:46

Dy të artat e fundit në garat në patinazh të shpejtë u takuan aziatikëve. Tek starti masiv i femrave, ku…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera