Të gjitha lajmet

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik nr. 15 – Atletët Olimpik të Rusisë

Ditari Olimpik nr. 15 – Atletët Olimpik të Rusisë

Shkruan: LUAN MORINA

23 February, 2018 @20:33

Bryan Fogel papritmas do të bëhet fitues i Oskar për dokumentarin më të mirë. Për momentin, mundësia më e mirë për të mësuar pse në PyeongChang kemi Atletët Olimpik të Rusisë e jo Rusinë, është të përcillet filmi dokumentar Icarus.

Edhe pse nuk jep krejt detajet që janë përmendur në media, ky dokumentar tregon që për të fituar pikë politike, qeverisja e Putinit ka manipuluar me testet anti-doping si në Sochi para katër viteve, ashtu edhe më parë në gara të mëdha sportive. Për shkak se dopingu ka qenë i ideuar nga organet udhëheqëse të shtetit, Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ka sanksionuar Rusinë, por ka lejuar rusët të jenë pjesë e Olimpiadës. Edhe atë kuptohet vetëm rusët e pastër.

Nuk kanë munguar pa doping as kësaj radhe rusët, duke dal dy nga katër rastet e gjetura deri tani. Por, pjesa tjetër për momentin dalin të jenë të pastër nga stimuluesit e palejuar.

Në Rio, IAAF kishte suspenduar në tërësi Rusinë nga garat e atletikës, kur federatave sportive u ishte dhënë autonomia të vendosin se çfarë do të bëjnë me Rusinë.

Skandali i dopingut, përkundër dënimeve nga IOC dhe CAS, ka pasur ndikimin. Është përmendur që atletët tjerë kanë qenë më indiferent ndaj atletëve rus, e vet edhe zhveshja nga kombi disi është zhveshja nga identiteti. E arta e parë ka ardhur vetëm sot, në krahasim me 11 të artat që kishin marr në Sochi kur ishin edhe në krye të renditjes.

Ka pasur presion të madh publik për përjashtimin e plotë të atletëve rus. Por, IOC mendoj që ka bërë njërin nga vendimet më të mençura të mundshme duke lejuar atletët të garojnë me kushtet e lartpërmendura – pa flamur e pa himn eventual.

Paramendojeni të privoheshim nga njëri prej duleve më të mëdha në patinazh artistik viteve të fundit. Zagitova dhe Medvedeva kanë ringjallur këtë sport duke e ngritur në nivele edhe më të larta. Rusët në hokej mbi akull kanë siguruar finalen duke mposhtur Çekinë pa ekuipazhin që kanë në NHL, me veteranë si Kovlachuk e Datsyuk i cili ka dal në të 40tat. E sportet tjera kanë nisur gjenerata të reja, dhe të pastra nga dopingu. Së paku për momentin.

Dëmtimi që i ka bërë pushteti rus këtyre gjeneratave që po vijnë është i pashlyeshëm. Do të kaloj kohë deri tek rikthimi i integritetit, por në ndërkohë, privimi nga talentet e pastra është mëkat ndaj sportdashësve dhe vet sportit.

Sportdashësit sot kanë pasur mundësinë të shohin një betejë të shkëlqyeshme ndërmjet Gjermanisë dhe Kanadasë në hokej mbi akull. Gjermanët siguruan finalen e të dielës me Rusinë, duke i rezistuar stuhisë kanadeze në minutat e fundit.

Në kurling koreanet ia dolën të mposhtin japonezet, derisa Zvicra la pa medalje kanadezët tek meshkujt. Biathloni ishte i paqartë deri në qitjen e fundit, e korrektësia sportive më së miri u pa në patinazh të shpejtë ku Mika Poutala i vetëdijshëm që ishte larg medaljeve, nuk pengoi Kjeld Nuis-in në ndërrimin e shtegut, duke mos i mohuar holandezit të artën.

Të shtunën, që në fakt është dita e plotë e fundit e garave, gjithçka nis në ora 3 me garat atraktive ekipore në skijim alpin. Maratona e meshkujve në kros-kountri nis në ora 6, finalja e meshkujve në kurling ndërmjet Suedisë dhe SHBA-ve në ora 7:35, ndeshja për medaljen e bronztë të femrave në ora 12:05 me Britaninë e Madhe e Japoninë.

Garat në Big Air për meshkuj nisin në ora 2, e garat në sllallom të madh paralel për të dy gjinitë në snoubord në ora 5:30 me finalet që nisin gati një orë më vonë. Në hokej mbi akull tek meshkujt, Çekia dhe Kanadaja betejën për të bronztën e nisin në ora 13:10. Garat e fundit të ditës nisin në ora 12 me gjysmëfinalet dhe më pas finalet në start masiv tek të dy gjinitë në patinazh të shpejtë.

Edhe pas të premtes, Norvegjia dhe Gjermania mbesin në vetëm 13 medalje të arta, duke mbetur një të artë pas rekordit të Kanadasë nga Vancouveri më 2010.OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik nr. 14 – Minuta olimpike

22 February, 2018 @21:59

Një kupë e botës kërkon rezultatin më të mirë të përgjithshëm në së paku gjashtë gara, deri në dymbëdhjetë, varësisht…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

E arta e parë për rusët

23 February, 2018 @17:35

Atletët Olimpik të Rusisë kanë siguruar të artën e parë në Olimpiadën e PyeongChangut. Dhe kjo i takoi patines 15…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Suedezët kampion në biathlon

23 February, 2018 @17:33

Për herë të parë në histori të Olimpiadave, Suedia ka siguruar të artën në stafetën në biathlon. Peppe Femling, Jesper…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

E arta e dytë për Nuis

23 February, 2018 @17:32

Holandezi Kjeld Nuis siguroi medaljen e dytë të artë në Olimpiadën e PyeongChangut pas triumfit në garën 1000m në patinazh…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ski-krosi për kanadezet

23 February, 2018 @17:27

Pas të artës në konkurrencën e meshkujve në ski-kros, edhe tek femrat e arta i takoi kanadezëve. Kësaj radhe, Kelsey…

SAMADREXHA - VËLLAZNIMI

Vëllaznimi e nis me fitore

Foto: KH Vëllaznimi

23 February, 2018 @15:40

Me fitore e ka nisur stinorin pranveror skuadra e Vëllaznimit në hendboll. Gjakovarët shënuan fitore me rezultat 24-31 ndaj Samadrexhës…

TE FEMRAT DHE MESHKUJT

Terminet e Superligës në volejboll

23 February, 2018 @14:40

FVK ka publikuar orarin e të gjitha ndeshjeve të xhiros së nëntë në Superligën për femra dhe për meshkuj sot.…

GJIMNASTIKË

Aktivitet për 10 vjetor

22 February, 2018 @19:00

Përmes një njoftimi të shkurtër, Federata e Gjimnastikës së Kosovës (FGJK), ka bërë të ditur se të shtunën do të…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Amerikanet kampione në hokej mbi akull

22 February, 2018 @16:58

Pas katër titujve radhazi të Kanadasë në Olimpiada, SHBA-të rimorën fronin pas 20 viteve. Kampionet e turneut të parë…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Bjellorusia e artë nëpër kaos

22 February, 2018 @16:57

Në një garë kaotike të dominuar nga erërat e fuqishme që lanë favoritët pa medalje, Bjellorusia me Darya Domrachevan në…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera