Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet
{embed="/menu"}

TOKYO 2020 — XHUDO

Akili ndalet në kohën shtesë, mbetet në luftë për të bronztën

Akil Gjakova duke luftuar në përballjen që çonte drejt gjysmëfinales/ Foto: KOK

Akili ndalet në kohën shtesë, mbetet në luftë për të bronztën


26 July, 2021 @9:06

Xhudisti më i mirë i Kosovës, Akil Gjakova, ka nisur shpërthyeshëm Lojërat Olimpikë në Tokio 2020, mirëpo është ndalë në duelin çerekfinal nga mongoli Tsogtbaatar Tsend-Ochir.

Duelin e parë Akili e fitoi për 16 sekonda luftë. Me një ippon të shpejtë ai mposhti jemenasin Ahmed Ayash për të kaluar në rrethin e dytë të garës.

Më pas përballë e kishte zviceranin Nils Stump. Forma e njëjtë dhe luftë edhe më e shpejtë e Gjakovës, që pas wazaarit shpejt mbërtheu edhe një ippon për të kryer punë shpejt.

Çerekfinalen Akili e siguroi ndaj suedezit Tommy Macias. Një strategji sulmuese që ishte përgatitur mirë, iu shpërblye Gjakovës për të kapur wazaarin dhe për të siguruar vend në tetëshen më të mirë të botës.

Pejani 25-vjeç në çerekfinale u mposht nga mongoli Tsogtbaatar Tsend-Ochir, ku ky i fundit pas një lufte të fortë fitoi pas kohës shtesë, pasi që për 4-minuta ky duel nuk gjeti fituesin. E në kohën shtesë Tsend-Ochir përmes hedhjes me gjysmë pike, siguroi plasmanin në gjysmëfinale duke eliminuar Akilin.

Gjithsesi shpresa për medalje ekziston, pasi që Akili tash nëse arrin dy fitore në repechage, do të sigurojë të bronztën.

Akilin tash e pret azeri Rustam Orujov, ndërsa nëse e fiton atë do ta kuptojë kundërshtarin tjetër që duhet fituara para se të sigurojë medalje.


TOKYO 2020 — XHUDO

Nora Gjakova në gjysmëfinale, një fitore larg finales

Lojërat Olimpike/Xhudo

Nora Gjakova në gjysmëfinale, një fitore larg finales

26/07/21 @ 09:02

TOKYO 2020 — XHUDO

Nora Gjakova pret austriaken ose holandezen në duelin e parë

Lojërat Olimpike/Xhudo

Nora Gjakova pret austriaken ose holandezen në duelin e parë

25/07/21 @ 23:56

TOKYO 2020 — XHUDO

Akil Gjakova ndaj jemenasit

Lojërat Olimpike/Xhudo

Akil Gjakova ndaj jemenasit

26/07/21 @ 00:02

DREAM TEAM

SHBA pëson pas 17 viteve

Lojërat Olimpike

SHBA pëson pas 17 viteve

25/07/21 @ 22:50

BASKETBOLL

Dream Team nis Olimpiadën me humbje

Lojërat Olimpike

Dream Team nis Olimpiadën me humbje

25/07/21 @ 21:32

TOKYO 2020

Drilon Ibrahimi me rekord personal e shtetëror

Lojërat Olimpike

Drilon Ibrahimi me rekord personal e shtetëror

25/07/21 @ 09:51

DRITON KUKA

“Krenaria e veprimtarisë sime”

Lojërat Olimpike/Xhudo

“Krenaria e veprimtarisë sime”

25/07/21 @ 10:42

TOKYO 2020 — XHUDO

Nora Gjakova në gjysmëfinale, një fitore larg finales

Lojërat Olimpike/Xhudo

Nora Gjakova në gjysmëfinale, një fitore larg finales

26/07/21 @ 09:02

TOKYO 2020 — XHUDO

Akil Gjakova ndaj jemenasit

Lojërat Olimpike/Xhudo

Akil Gjakova ndaj jemenasit

26/07/21 @ 00:02

TOKYO 2020 — XHUDO

Nora Gjakova pret austriaken ose holandezen në duelin e parë

Lojërat Olimpike/Xhudo

Nora Gjakova pret austriaken ose holandezen në duelin e parë

25/07/21 @ 23:56

DREAM TEAM

SHBA pëson pas 17 viteve

Lojërat Olimpike

SHBA pëson pas 17 viteve

25/07/21 @ 22:50

BASKETBOLL

Dream Team nis Olimpiadën me humbje

Lojërat Olimpike

Dream Team nis Olimpiadën me humbje

25/07/21 @ 21:32

DRITON KUKA

“Krenaria e veprimtarisë sime”

Lojërat Olimpike/Xhudo

“Krenaria e veprimtarisë sime”

25/07/21 @ 10:42

TOKYO 2020

Drilon Ibrahimi me rekord personal e shtetëror

Lojërat Olimpike

Drilon Ibrahimi me rekord personal e shtetëror

25/07/21 @ 09:51

TOKYO 2020

Kampionia e Rios, ndalet në Tokio

Lojërat Olimpike/Xhudo

Kampionia e Rios, ndalet në Tokio

25/07/21 @ 09:46

MEDIA

Mediat serbe: “Shteti i rrejshëm” i Kosovës merr të artën olimpike

Lojërat Olimpike/Xhudo

Mediat serbe: “Shteti i rrejshëm” i Kosovës merr të artën olimpike

24/07/21 @ 16:24

MEDIA TALK

Kuka: S’po më dalin fjalët

Lojërat Olimpike/Xhudo

Kuka: S’po më dalin fjalët

24/07/21 @ 16:02


 
Të gjitha lajmet nga Lojërat Olimpike