Të gjitha lajmet

DITARI NR. 13 @ RIO 2016

Eliminimet kroate dhe programi i ditës në Rio

Eliminimet kroate dhe programi i ditës në Rio

Shkruan: Luan MORINA

18 August, 2016 @16:04

Sot, përpos 24 kampionëve olimpik mësojmë edhe emrat e finalistëve në sportet ekipore, kryesisht tek femrat.

I vetmi sport ku zhvillohen gjysmëfinalet e meshkujve është vaterpolo. Me shumë gjasë do të jetë një finale ballkanike pasi për të luftojnë Mali i Zi dhe Kroacia nga ora 17:20 dhe Italia e Serbia nga ora 21:30. Gjysmë ore më vonë në program është finalja në hokej për meshkuj ndërmjet Belgjikës dhe Argjentinës. Të dyja vendet kanë arritur suksesin më të madh në histori, pasi kurrë s’kanë qenë në finale.

Tek femrat zhvillohen gjysmëfinalet e basketbollit: Spanja – Serbia (20:00) dhe Franca – SHBA (0:00). Në hendboll Holanda pret Francën (20:30) dhe Norvegjia Rusinë (1:30). Ndërkohë në volejboll SHBA-të ndeshen me Serbinë në ora 18:00, e Kina me Holandën në orët e para të mëngjesit – 3:15. Në ora 5:00 zhvillohet finalja e meshkujve në volejboll plazhi.

Finalet në atletikë janë kryesisht tek meshkujt sot – 400m me pengesa (17:00), gjyle (1:30), finalja e dhjetëgarëshit me 1500m (2:45) dhe finalja e 200m me Usain Bolt (3:30). Tek femrat hedhja e shtizës nis në ora 2:10.

Tekvondo vazhdon me finalet në ora 3:00, derisa femrat përfundon mundje me tri finale që nisin në ora 22:05 dhe pa shumë befasi mund të fitohen nga japonezet përsëri. Tek sportet luftarake në program është kategoria e rëndë e lehtë në boks në ora 20:30, ku përsëri mund të fitohet nga Kazakistani. Nëse lejojnë kushtet atmosferike katër garat e fundit janë në program në ora 18:00. Në ora 16:00 finalja e triatlonit – 1.5km not, 40km çiklizëm, 10km vrap. Një orë më vonë është finalja e çifteve të femrave në badminton. E në ora 21:00 femrat mbyllin zhytjen nga platforma 10 metërshe.

Dje…

Garat ekipore kaluan pa befasi. Brazili do të provoj revanshin ndaj poshtërimit gjerman në Botëror. Në basketboll i dhamë lamtumirën gjeneratës së artë të Argjentinës, derisa Spanja tregoi dhëmbët në garat finale. Ditë jo e mirë për Kroacinë e cila pos në basketboll humbi edhe në hendboll. Gjermanët turpëruan Katarin.

Në mundje japonezet ishin të pashpirta ndaj konkurrentëve. Ngjashëm si Kina në ping-pong. pa befasi kaloi edhe volejbolli i meshkujve me Italinë, SHBA-të, Rusinë, e Brazilin në gjysmëfinale. Interesante ishte gjysmëfinalja e femrave në hokej ndërmjet Holandës e Gjermanisë ku u deshën më shumë se pesë penallti për të gjetur finalistin.

 ATLETIKË

Bartoletta me rekord personal merr të artën

18 August, 2016 @10:55

Kampionia e dyfishtë botërore në kërcim së largu, Tianna Bartoletta nga SHBA-të, i shtoi koleksionit të saj edhe të artën…

VOLEJBOLL PLAZHI

Titulli i parë për Gjermaninë

18 August, 2016 @10:56

Laura Ludwig dhe Kira Walkenhorst i siguruan Gjermanisë titullin e parë të kampionit olimpik në volejboll plazhi për femra. …

ATLETIKË

SHBA-të mbledhin medaljet në sprint me pengesa

18 August, 2016 @10:38

Në disiplinën e dominuar nga SHBA-të në olimpiadat e fundit, Brianna Rollins, Nia Ali, e Kristi Castlin morën medaljet në…

ATLETIKË

Edhe 200m për Elaine Thompson

18 August, 2016 @10:31

Atletja nga Xhamajka, 24 vjeçarja Elaine Thompson, morri edhe të artën e dytë nga Rio. Ajo mbrëmë fitoi në vrapim…

PING PONG

Përsëri Kina

18 August, 2016 @10:25

Ma Long dhe Zhang Jike përsëritën suksesin nga Londra, duke fituar garën ekipore në ping pong tek meshkujt. Pjesë e…

Tekvondo

Medaljet e para në tekvondo

18 August, 2016 @10:19

Dy kategoritë flutur në sportin e tekvondos iu takuan vendeve aziatike. Tek meshkujt deri në 58kg, Zhao Shuai nga Kina…

MUNDJE

4 të arta në 4 Olimpiada

18 August, 2016 @10:07

Të tri medaljet e arta në ditën e parë të mundjes për femrat i takuan Japonisë. Kaori Icho arriti…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera