Të gjitha lajmet

DITARI NR.14 @ RIO 2016

Programi ditor dhe renditja e medaljeve

Programi ditor dhe renditja e medaljeve

Shkruan: Luan MORINA

20 August, 2016 @14:58

Dita më e ngarkuar olimpike nis me golfin e femrave, të cilat hyjnë në ditën e katërt të garave për të mësuar medalistet e para në histori. Përfshirë këtë sport, në program janë 30 finale.

Kryesorja për shumëkënd mund të jetë finalja e futbollit ku Brazili do të synoj të hakmerret ndaj Gjermanisë për poshtërimin e para dy viteve. Finalja e futbollit nis sikur finalja e femrave, në ora 22:30. Loja defanzive i kushtoi suedezeve të cilat u desh të kënaqen vetëm me të argjendtën. Brazilianet nuk arritën as të bronztën.

Tek sportet ekipore për femra, në ora 20:30 nis finalja e basketbollit ndërmjet Spanjës dhe SHBA-ve. Në të njëjtën kohë, për shkak të një orari banal zhvillohet edhe finalja e hendbollit ndërmjet Francës e Rusisë. Duel i zjarrtë serbo-kroat në vaterpolo nis në ora 22:50. Serbia shpreson edhe në titullin në volejboll të femrave kundër Kinës pas orës 3 të mëngjesit.

Për herë të parë zhvillohen më shumë se një finale në boks, duke nisur nga ora 20. Zhytja mbaron në ora 21:30 me finalen nga platforma për meshkujt. Në ora 14 kanë nisur finalet në kajak dhe badminton. Në ora 17:30 është finalja në çiklizëm malor – mountain bike për femra. Triathloni i femrave nis në ora 16:00, derisa finalja individuale në gjimnastikë ritmike në ora 20:20.

Pentathloni modern për meshkuj finalen e nis në ora 23:00, e gjysmë ore më herët nisin finalet e ditës së dytë në mundje të lirë të meshkujve. Tekvondo mbyll garat në ora 3, derisa finalet e atletikës nisin në ora 2 me 800m për femra, 5000m e 1500m për meshkuj, dhe stafetat 4x400m në të dy konkurrencat.

Renditja e medaljeve pas 15 ditëve dhe 266 finaleve është paraqitur më poshtë:



Renditja e shteteve sipas medaljeve

SHBA 38 të arta 35 të argjendta 32 të bronzta
Britania e Madhe 25 22 14
Kina 22 18 22
Gjermania 15 8 13
Rusia 13 16 17
Japonia 12 8 21
Franca 9 15 14
Australia 8 11 10
Italia 8 11 6
Holanda 8 6 4
51. KOSOVA 1 0 0


MAJLINDA

Synon tituj tjerë

20 August, 2016 @13:36

Pas pranimit të shpërblimit shtetëror prej 100 mijë eurove, Majlinda Kelmendi, ka thënë se tash e tutje do të koncentrohet…

PESËGARËSH MODERN

Esposito me rekord olimpik

20 August, 2016 @1:27

Australiania Chloe Esposito është medalistja e parë për këtë vend në sportin e pesëgarëshit modern. Esposito 24 vjeçare, përmirësoi rezultatin…

HOKEJ

Britaniket kampione olimpike

20 August, 2016 @1:22

Kombëtarja e Britanisë së Madhe në hokej për femra, për herë të parë u bë kampione olimpike. Këtë sukses ato…

MUNDJE

Gjeorgjia e Irani me të arta

20 August, 2016 @1:15

Përfaqësuesja e Gjeorgjisë dhe ajo e Iranit kanë marr të artat e para në stilin e lirë në mundje. Finalja…

BOKS

Mossely edhe në olimpiadë

19 August, 2016 @23:06

Estelle Mossely nga Franca ka fituar medaljen e parë të arta tek femrat në boks. Ajo në kategorinë e lehtë…

ATLETIKË

Kinezet edhe në ecje

19 August, 2016 @22:09

Kampionia botërore nga Pekini, Hong Liu fitoi të artën në disiplinën 20km ecje. Ajo përfundoi këtë distancë për 1h28m35, duke…

VATERPOLO

SHBA-të kampione

19 August, 2016 @22:02

Vashat e SHBA-së kanë mbrojtur titullin e kampioneve olimpike duke mposhtur bindshëm italianet. Kampionet e Londrës e nisën furishëm ndeshjen…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera