Të gjitha lajmet

DITARI NR. 10 @ RIO 2016

Shembulli i Majlindës dhe puna për Tokio!

Foto: Facebook

Shembulli i Majlindës dhe puna për Tokio!

Shkruan: Luan MORINA

15 August, 2016 @14:42

Pas përfundimit të kësaj Olimpiade historike, është koha e vlerësimit dhe planifikimit. Derisa kjo mund të kërkoj studim pak më të thellë se një kolumne, një gjë është e qartë – ka shumë punë për t'u bërë. Por, nuk është diçka e pamundur dhe shembulli më i përkryer për këtë është Majlinda. Me talent të duhur, angazhim sipëror, dhe një mentor superior, medalja olimpike është mision i realizueshëm. Duhet punë, shumë punë, dhe jo vetëm nga vetë atleti, mentori, por edhe më shumë nga organet tjera. Organet qeverisëse, bizneset, e edhe ne si shoqëri duhet të mos kursejmë përkrahjen tonë, qoftë edhe minimale. m Jo vetëm për Tokion e pas katër viteve, por edhe për Olimpiadat që vijnë më pas, garat tjera kombëtare e ndërkombëtare të nivelit më të ulët, për të vazhduar me ato kombëtare, regjionale, komunale, e deri tek ato shkollore, puna duhet të nis qysh në moshën fillestare. Janë pedagogët arsimor që i japin hapat e parë fëmijëve për të vazhduar më tej. Pritja e Majlindës ishte madhështore. Pse të mos kemi edhe shumë Majlinda tjera?! Majlinda ia ka dalë, ka qenë dikush nga ne, me asgjë tjetër pos një ëndrre. Dhe ja ku është, e artë olimpike! Duhet punë, nga hapat e parë të fëmijëve, dhe përkrahje të gjithëve që kontribuojnë në atë rrugë deri tek medalja.

ATLETIKA

Atletika është e bukur! Bolt është i dashur për të gjithë! Reagimi kur hyn në stadium flet gjithçka! Edhe më mirë është reagimi që kishin ndaj Gatlin. Turpërimi publik është ndoshta më i rëndë se sa dënimi dy vjeçar për doping. Një shembull i mirë për të gjithë ata që dëshirojnë të fitojnë në mënyrë të padrejtë. Medalja nuk është asgjë në krahasim me dashurinë e një planeti, diçka që ka Usain Bolt! u Sonte vijojnë garat tjera në atletikë. Përcaktohen çiftet çerekfinale për sportet ekipore, në badminton vazhdojnë çerekfinalet, dhe ngadalë po nisin finalet e boksit dhe mundjes që janë shenjat e para për fundin e Olimpiadës. Interesante do të jenë edhe finalet në aparatura në sportin e gjimnastikës. o

ATLETIKË

E treta për Boltin

15 August, 2016 @3:41

Usain Bolt është atleti i parë që ka mbrojtur të artën në 100m për të dytën herë në Lojërat Olimpike.…

ATLETIKË

Trehapëshi për Ibarguen

15 August, 2016 @3:40

Kolumbiania Caterine Ibarguen fitoi të artën në kërcim trehapësh me rezultatin më të mirë të vitit. Ajo kërceu 15.17 metra…

ATLETIKË

Bie rekordi i Johnsonit

15 August, 2016 @3:15

Në 400m vrapim tek meshkujt, Wayde Van Niekerk nga Afrika Jugore theu rekordin e vjetër 17 vite për të arritur…

PESHËNGRITJE

E arta e fundit për Kinën

15 August, 2016 @3:08

Në kategorinë +75kg në peshëngritje, kinezja Meng Suping mori medaljen e artë. Suping ngriti 130kg në shkëputje dhe 177kg në…

I ARTË

Andy Murray përsëri kampion

15 August, 2016 @2:59

Tenisti britanik Andy Murray ka mbrojtur titullin e kampionit olimpik. Ai në finale mposhti spanjollin Juan Martin Del Potro 3-1…

SKERMË

Skerma mbyllet me Francën

15 August, 2016 @0:50

Përfaqësuesja e Francës në disiplinën epee tek meshkujt u stolis me të artën pas fitores 45-31 ndaj Italisë. Në luftën…

MUNDJE

Roman Vlasov mbron titullin

14 August, 2016 @23:59

Rusi Roman Vlasov ka fituar të artën në kategorinë 75kg në mundje në stilin greko-roman. Dy herë kampioni botëror mbrojti…

TENIS

SHBA e Rusia të arta në dyshe

14 August, 2016 @23:25

Bethanie Mattek-Sands dhe Jack Sock fituan finalen amerikane në dyshe të përziera në tenis. Ata në luftë për medaljen e…

ÇIKLIZËM

Finalja britanike për Jason Keny

14 August, 2016 @22:57

Në finalen britanike në disiplinën e sprintit në çiklizëm në palestër, britaniku Jason Kenny mposhti bashkëkombësin Callum Skinner me rezultat…

BOKS

E arta e parë për Uzbekistanin

14 August, 2016 @22:49

Hasanboy Dusmatov ka fituar të artën e parë në sportin e boksit në këtë olimpiadë. Në finale, Dusmatov mposhti kolombianin…

BOTËRORI NË VOLEJBOLL

Finale evropiane

FIVB

19 October, 2018 @15:15

Italia u rikthye në setin e pestë të rikthente epërsinë për finalen e Kampionatit Botëror në volejboll për femra. …

LISTA

Lista e Kosovës për miqësoret ndaj Luksemburgut

FOTO: kosovahandball.info

18 October, 2018 @21:08

Përfaqësuesja e femrave të Kosovës në hendboll do të zhvilloj dy ndeshje miqësore me Luksemburgun, në kuadër të përgatitjeve për…

XHIROJA II E SUPERLIGËS

Theranda merr lidershipin

Foto: KV Theranda/fb

15 October, 2018 @12:27

Me fitore ndaj Shpellës si mysfair, volejbollistët e Therandës kanë kaluar në krye të Superligës pas dy xhirove të zhvilluara.…

SUPERLIGA VOLEJBOLL

Nesër xhiroja e dytë në volejboll

12 October, 2018 @14:02

Skuadra e Prishtina Volley dhe e Lubotenit, që fituan përballjet e para të kampionatit me sete radhazi, 3-0, do të…

NIS STINORI NË VOLEJBOLL

Luboteni dhe Prishtina me 3-0 nisin stinorin

Foto: FVK

8 October, 2018 @11:30

Skuadrat e Lubotenit dhe Prishtinës kanë nisur në mënyrë perfekte stinorin e ri të Superligës së Kosovës në volejboll, duke…

Të gjitha lajmet nga Të tjera