Të gjitha lajmet

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik nr. 13 – Zeniti

Ditari Olimpik nr. 13 – Zeniti

Shkruan: LUAN MORINA

21 February, 2018 @22:45

Ashtu siç paralajmërova dje në ditar, programi i lirë i femrave në patinazh artistik shërbeu që të thyhet rekordi botëror, edhe atë dy herë. Së pari me Evgenia Medvedeva ishte e pagabueshme, pastaj Alina Zagitova ngjiti në një nivel tjetër rivalitetin. E edhe pse e arta do të shkoj në Rusi, Kaetlyn Osmond nuk është pa gjasa për të shfrytëzuar gabimet eventuale të ruseve. Edhe kanadezja ishte e jashtëzakonshme në paraqitjen e saj.

Vajzat kthehen të premten në mëngjes mbi akull, rreth orës 4 nisin patinet më të mira.

Ishte një ditë ‘e turpshme’ për Holandën në patinazh të shpejtë. Edhe pse kanë dominuar garat në distancë, holandezët humbën të dy garat ekipore sot duke marrë një të argjendtë dhe një të bronztë. Nga kampionë të dyfishtë në Sochi, ky rezultat është një zhgënjim për holandezët.

Nga kampionë të dyfishtë në Sochi, jashtë podiumet mbesin femrat, derisa meshkujt nga Kanadaja kanë mundësi të marrin medalje në kurling. Medalje ekipore Kanadaja mund të merr në finalen e femrave në hokej mbi akull që nis nesër herët, në ora 5:10 kur takohen me SHBA-të. SHBA-të janë eliminuar nga konkurrenca e meshkujve qysh në çerekfinale, derisa kanadezët kanë avancuar me fitore minimale 1-0 ndaj Finlandës. Finlanda tek femrat u shpërblye me medaljen e bronztë duke mposhtur Atletet Olimpike nga Rusia me të njëjtin rezultat që Çekia eliminoi SHBA-të tek meshkujt, 3-2.

Garat ekipore pos në patinazh të shpejtë, sot kanë përfunduar edhe në sprint ekipor. Kësaj radhe në program ishte sprinti klasik. Derisa distanca mbetet e njëjtë nëpër Olimpiada, stili i skijimit në kros kountri ndryshon. Për shembull në Sochi para katër viteve gara ekipore në sprint ka qenë në stil të lirë, këtë vit në PyeongChang është në stilin klasik. Kësaj radhe Suedia u befasua në fund nga SHBA-të, ndërsa Norvegjia nuk lejoi për befasi tek meshkujt.

E diela është ditë relativisht e qetë, derisa e premtja dhe e shtuna shërbejnë për të përfunduar shumicën e sporteve. Kjo le të enjten si ditën më të ngarkuar me finale, ditën kur Olimpiada arrin në zenit.

Skijimi alpin të enjten nis në ora 2 në mëngjes me rundin e parë në sllallom të meshkujve, për të vazhduar me lëshimin e kombinuar të femrave në ora 3:30, pastaj rundi i dytë i sllallomit në ora 5:30 dhe sllallomi i kombinuar në ora 7.

Biathloni kthehet në drekë si zakonisht, në ora 12:15 me stafetën 4x6km tek femrat. Në drekë në program janë edhe gjysmëfinalet e meshkujve në kurling. Kanadaja ndeshet me SHBA-të, derisa Suedia pret fituesit nga tie-break ndeshja ndërmjet Zvicrës dhe Britanisë së Madhe që zhvillohet në ora 1:05.

Herët në mëngjes zhvillohet edhe finalja në halfpipe në skijim të lirë për meshkuj. Nis në ora 3:30. Pak më vonë, në ora 5:10 në program është finalja e femrave në hokej mbi akull me përballjen ndërmjet Kanadasë dhe SHBA-ve.

Kombinimi nordik mbyll garat nesër me garën ekipore që nis me kërcimet me ski në ora 8:30, dhe kros-kountrin në ora 11:20. Finalet e fundit të ditës nisin në ora 12:10 me tri finalet në patinazh në shtigje të shkurtra – 500m meshkujt, 1000m femrat, dhe 5000m stafetë e meshkujve për të përfunduar garat në këtë sport.

E finalja e parë është disiplina që debuton në Lojërat Olimpike Dimërore – Big Air në snoubord. Femrat duke nisur në ora 1:30 kanë një mundësi të vetme për të shfaqur aftësitë e tyre gjatë kohës sa janë në ajër duke arritur lartësi edhe mbi 10 metra.

Pas të mërkurës, Norvegjia është ngjitur në 33 medalje, 13 të arta. Gjermania ka një të artë më pak dhe 24 në total. Kanadaja nga 21 medalje, 9 i ka të arta.OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik nr.12 – Arti mbi akull

20 February, 2018 @19:02

Është pothuajse e pamundur që dy patinë të kenë të njëjtat pikë në garat e patinazhit artistik. Po të ishte…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Sofia e para në lëshim

21 February, 2018 @19:04

Sofia Goggia ka siguruar medaljen e artë në skijim alpin, në disiplinën e lëshimit. Italiania kaloi shtegun për 1:39.22 minuta,…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

SHBA-të befasojnë në sprint

21 February, 2018 @19:02

SHBA-të me Kikkan Randall e Jessica Diggins, morën të artën në stafetën e sprintit klasik duke befasuar kombëtaret skandinave. Amerikanet…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Kanadaja vazhdon të dominoj skijimin e lirë

21 February, 2018 @18:59

Brady Leman ka fituar garën e ski-krosit në skijim të lirë duke lënë mbrapa në finale bashkëkombësin e tij Kevin…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Holandezët pa të artë në stafeta

21 February, 2018 @18:58

Holanda ka humbur të dy titujt në stafeta në garat e patinazhit të shpejtë. Tek meshkujt holandezët mbetën vetëm…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Gjermanet të arta në bob

21 February, 2018 @18:56

Skuadra e Gjermanisë në bobsleigh mori medalje të arta në garën e çifteve tek femrat. Në garën e vetme olimpike…

VOLEJBOLL

Petrit Shpata emërohet trajner i KV Vëllaznimit

Foto: KV Vëllaznimi

21 February, 2018 @18:01

Përmes një njoftimi në faqen zyrtare në Facebook, klubi i volejbollit Vëllaznimi ka bërë të ditur arritjen e marrëveshjes me…

TENIS

5 gjyqtarë nga Kosova në Davis dhe Fed Cup

21 February, 2018 @17:47

5 gjyqtarë nga Kosova do të marrin pjesë në dy turne ndërkombëtarë të tenisit. Arzen Rifati, Fatmir Kabashi, Rifat Kasapolli,…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Koreanet të arta në stafetë

20 February, 2018 @16:17

Sukhee Shim, Minjeong Choi, Yejin Kim, e Alang Kim siguruan të artën në stafetë 3000m tek femrat në patinazh të…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Edhe një e artë për Fourcade

20 February, 2018 @16:15

Martin Fourcade kaloi 7.5km e tij pa asnjë gabim, duke shkrirë 27.3 sekonda diferencë ndaj gjermanit Arndt Peiffer, për të…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera