Të gjitha lajmet

KOMITETI OLIMPIK

Kategorizohen Federatat dhe sportistët

Foto: KOK

Kategorizohen Federatat dhe sportistët

Teksti: KOK

31 January, 2019 @15:57

Komiteti Olimpik i Kosovës ka publikuar rezultatet e dala nga kategorizimi i sporteve, sportistëve dhe trajnerëve për vitin 2019, bazuar në Rregulloren Nr. 04/2018 për Kategorizimin e Sporteve dhe
Rregulloren Nr.05/2018 për Kategorizimin e Sportistëve dhe Trajnerëve, të nxjerra nga Ministria për Kulturë, Rini e Sport.

Pas dy javësh shqyrtimi të dokumentacioneve të të gjitha federatave, komisioni për kategorizimin e sporteve, sportistëve dhe trajnerëve, ka kategorizuar 29 federata, ndërsa dy të tjera mbetën jashtë kategorizimit.

Sekretari i përgjithshëm i KOK-ut, Shasivar Haxhijaj, njëherit kryetar i komisionit për kategorizimin e sporteve, sportistëve dhe trajnerëve, theksoi se gjatë vitit të kaluar është bërë plotësim ndryshimi i rregullores dhe rregullorja e re, e cila është më e lehtë dhe më e qartë në vlerësimin e kritereve.

Sipas Haxhijajt, badmintoni nuk u kategorizua shkaku i themelimit të vonshëm dhe mos licencimit nga MKRS, ndërsa minigolfi për shkak të numrit të vogël të sportistëve dhe mos zhvillimit të garave gjatë vitit 2018.

Në bazë të rezultateve, në kategorinë A ndodhen: Xhudo, karate, futbolli, basketbolli, hendbolli dhe volejbolli, ndërsa në kategorinë B janë: atletika, noti, sporti sporti shkollorë, skitaria dhe pingpongu.
13 federata përbëjnë kategorinë C si: tenisi, mundja, boksi, taekwondo, gjimnastika, shahu, shenjëtaria sportive, shigjetaria, bodybuildingu, çiklizmi, peshëngritja, boulingu, aeronautika dhe autosportet. Në kategorinë e fundit, D janë: Sporti Universitar, kickboxi, bjeshkataria dhe Federata Sportive e Punëtorëve.

Në kategorizimin e sportistëve kanë hyrë 15 sportistë, prej tyre tetë nga xhudoja dhe pesë nga karate, derisa prinë kampionia Olimpike Majlinda Kelmendi me 100 pikë. Trajneri i xhudos, Driton Kuka i prinë listës së trajnerëve me 177.50 pikë, i pasuar nga Shqipe Zogiani (karate) me 55 pikë.

Ky është viti i dytë që KOK bënë kategorizimin e sporteve, sportistëve dhe trajnerëve. KOK i dërgon rekomandimin me rezultate Ministrisë për Kulturë, Rini e Sport, e cila bazuar në vlerësimin e pikëve dhe kategorive do të caktojë shumën për financim të federatave, sportistëve dhe trajnerëve.

KOK

KOK

KOKKategorizimi i sportistëve dhe trajnerëve:

KATEGORIZIMI I SPORTISTËVE:

XHUDO

Majlinda Kelmendi 100 pikë
Nora Gjakova 60 pikë
Distria Krasniqi 50
Loriana Kuka 45
Akil Gjakova 45
Shpat Zeka 25
Erza Muminoviq 20
Laura Fazliu 10

KARATE

Herolind Nishevci 60 pikë
Adelina Rama 20 pikë
Fortesa Orana 20
Orges Arifi 10
Blodin Pakashtica 10

ATLETIKË

Musa Hajdari 15 pikë

BOKS

Donjeta Sadiku 12.5 pikë
KATEGORIZIMI I TRAJNERËVE

Driton Kuka (xhudo) 177.50 pikë
Shqipe Zogiani (karate) 50 pikë
Nazmi Gashi (karate) 10
Zijadin Kryeziu (atletikë) 7.5
Besim Brahimi (boks) 6.25

SKITARI

Federata Skitare analizon gjendjen e pistave

Foto: FSK

31 January, 2019 @12:37

Krerë të Federatës Skitare të Kosovës kanë arritur në Qendrën e Skijimit në Brezovicë, ku po analizojnë gjendjën momentale të…

AUSTRALIAN OPEN / MEN'S FINAL

Nole i pamëshirshëm, deklason Nadalin dhe fiton Australian Open

Foto: BBC

27 January, 2019 @11:51

Një finale aspak interesante dhe atraktive ishte kjo e sotmja mes Novak Djokovicit dhe Rafael Nadalit.

XHUDO

Loriana Kuka e argjendtë në Tel Aviv

26 January, 2019 @16:33

Një kokë më e gjatë ishte sllovenja sesa Loriana Kuka. Një dënim e mori sllovenja dhe 4 minutat nuk mjaftuan…

NGA FEDERATA E SKIJIMIT

FSK informon, dy të rinj i kap orteku

26 January, 2019 @16:17

Federata Skitare e Kosovës ka lëshuar një njoftim pak më parë ku ka bërë të ditur se në vendin e…

XHUDO

Loriana siguron medaljen!

26 January, 2019 @13:17

Loriana Kuka në finale të Grand Prix Tel Aviv në kategorinë deri në 78 kilogramë! Xhudistja pejane në gjysmëfinale triumfoi…

XHUDO

Loriana Kuka në gjysmëfinale

26 January, 2019 @12:21

Pas suksesit të Majlinda Kelmendit dy ditë më parë, sot në Grand Prixin e Tel Avivit garon Loriana Kuka, xhudistja…

AUSTRALIAN OPEN / WOMEN'S FINAL

Naomi Osaka, fituese e Australian Open 2019

26 January, 2019 @12:17

Kampionja në fuqi e US Open, Naomi Osaka, arriti sot ta fitojë Grand Slamin e dytë në karrierë, duke e…

AUS OPEN / SEMI FINALS

Nole, lehtësisht në finale

25 January, 2019 @11:11

Sikur Rafa Nadal dje, edhe Novak Djokovic nuk hasi në shumë probleme në gjysmëfinalen e sotme të Aus Open…

XHUDO / GRAND PRIX TEL AVIV

Majl1nda e artë në Tel Aviv!

24 January, 2019 @17:09

Majlinda Kelmendi duke e mposhtur në finale kundërshtaren nga Izraeli Gili Cohen, arriti medaljen e artë në Grand Prixin e…

DRENICA vs. PRISHTINA VOLLEY

PrishtinaVolley mposht Drenicën

Foto: PrishtinaVolley/fb

9 April, 2019 @0:01

Dueli i fundit i xhiros së parafundit të Superligës së Kosovës për meshkuj në volejboll ndërmjet Drenicës dhe Prishtinës ka…

VOLEJBOLL - SUPERLIGA A

Xhiroja e fundit para PlayOffit

8 April, 2019 @15:07

Në duelet e xhiros së parafundit të Superligës A të meshkujve në volejboll Peja dhe Luboteni fituan pa telashe ndaj…

XHUDO

4 ipponë për të artën!

5 April, 2019 @19:34

Distria Krasniqi ka fituar ta fitojë medaljen e artë në Grand Prixin e xhudos, i cili gjatë këtyre ditëve po…

PING PONG

Fatih Karabaxhaku merr ftesën për Minsk’19

Fotot: KOK

4 April, 2019 @11:59

Federatës së Pingpongut të Kosovës i është mundësuar pjesëmarrja e një garuesi në Lojërat e Dyta Evropiane Minsk 2019, të…

XHUDO

Loriana e artë në Gjeorgji!

31 March, 2019 @16:37

Loriana Kuka e ka mbyllur me medalje të artë Grand Prixin e Tbilisit. Xhudistja pejane në finale e mposhti garuesen…

Të gjitha lajmet nga Të tjera