Të gjitha lajmet

AUSTRALIAN OPEN / MEN'S FINAL

Nole i pamëshirshëm, deklason Nadalin dhe fiton Australian Open

Foto: BBC

Nole i pamëshirshëm, deklason Nadalin dhe fiton Australian Open

27 January, 2019 @11:51

NOVAK DJOKOVIC 6 6 6
RAFAEL NADAL 3 2 3

Një finale aspak interesante dhe atraktive ishte kjo e sotmja mes Novak Djokovicit dhe Rafael Nadalit.

Që nga fillimi e deri në fund, Nole dominoi totalisht dhe nuk e vuri për asnjë moment fitoren në dyshim, duke e mposhtur kështu bindshëm spanjollin Rafa Nadal dhe duke arritur ta fitojë Grand Slamin e Australian Open.

Seti i parë u mbyll 6-2, i dyti 6-4, ndërsa në të tretin Nole fitoi 6-3, për ta përmbyllur kështu një përformancë pothuajse perfekte në çdo aspekt.

Sa i përket Australian Open të këtij viti, Djokovic arriti ta fitojë komplet garën me vetëm dy sete te humbura nga të gjitha ndeshjet, një statistikë kjo impresionuese. [3-0 vs. Lucas Pouille, në gjysëmfinale], [2-0 vs Kei Nishikori në çerekfinale, japonezi u dorëzua], [3-1 vs. Daniil Medvedev në të tetën e finales], [3-1 vs. Denis Shapovalov në raundin III], [3-0 vs. Jo-Wilfried Tsonga në raundin II] dhe [3-0 vs. Mitchell Krueger në raundin I].

Në 7 finalet e luajtura në Australian Open, Nole nuk është mposhtur asnjëherë, pra ka 7 Australian Open të fituar në karrierë (2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016 dhe 2019), kurse Nadal në karrierën e tij këtë turne e ka fituar vetëm një herë (2009).

Sa i përket Grand Slameve në përgjithësi, ky ishte Grand Slami i 15 në karrierë për Djokovic (7 Australian Open, 4 Wimbledon, 3 US Open, 1 French Open), i cili e kalon tashmë legjendën Pete Sampas që ka 14 (7 Wimbledon, 5 US Open, 2 Australian Open), kurse Nadal mbetet me 17 (11 French Open, 3 US Open, 2 Wimbledon, 1 Australian Open).

Me fitoren e arritur sot, Djokovic ka shtuar në llogarinë e tij edhe 2.9 milionë dollarë amerikanë, kurse Rafa Nadal edhe 1.45 milionë.

XHUDO

Loriana Kuka e argjendtë në Tel Aviv

26 January, 2019 @16:33

Një kokë më e gjatë ishte sllovenja sesa Loriana Kuka. Një dënim e mori sllovenja dhe 4 minutat nuk mjaftuan…

NGA FEDERATA E SKIJIMIT

FSK informon, dy të rinj i kap orteku

26 January, 2019 @16:17

Federata Skitare e Kosovës ka lëshuar një njoftim pak më parë ku ka bërë të ditur se në vendin e…

XHUDO

Loriana siguron medaljen!

26 January, 2019 @13:17

Loriana Kuka në finale të Grand Prix Tel Aviv në kategorinë deri në 78 kilogramë! Xhudistja pejane në gjysmëfinale triumfoi…

XHUDO

Loriana Kuka në gjysmëfinale

26 January, 2019 @12:21

Pas suksesit të Majlinda Kelmendit dy ditë më parë, sot në Grand Prixin e Tel Avivit garon Loriana Kuka, xhudistja…

AUSTRALIAN OPEN / WOMEN'S FINAL

Naomi Osaka, fituese e Australian Open 2019

26 January, 2019 @12:17

Kampionja në fuqi e US Open, Naomi Osaka, arriti sot ta fitojë Grand Slamin e dytë në karrierë, duke e…

AUS OPEN / SEMI FINALS

Nole, lehtësisht në finale

25 January, 2019 @11:11

Sikur Rafa Nadal dje, edhe Novak Djokovic nuk hasi në shumë probleme në gjysmëfinalen e sotme të Aus Open…

XHUDO / GRAND PRIX TEL AVIV

Majl1nda e artë në Tel Aviv!

24 January, 2019 @17:09

Majlinda Kelmendi duke e mposhtur në finale kundërshtaren nga Izraeli Gili Cohen, arriti medaljen e artë në Grand Prixin e…

XHUDO

Majlinda në finale!

24 January, 2019 @12:53

Në Grand Prixin e parë të vitit 2019, Majlinda Kelmendi ka arritur të kalojë në finale. Majlinda në gjysmëfinale e…

AUSTRALIAN OPEN / WOMEN'S FINAL

Naomi Osaka, fituese e Australian Open 2019

26 January, 2019 @12:17

Kampionja në fuqi e US Open, Naomi Osaka, arriti sot ta fitojë Grand Slamin e dytë në karrierë, duke e…

AUS OPEN / SEMI FINALS

Nole, lehtësisht në finale

25 January, 2019 @11:11

Sikur Rafa Nadal dje, edhe Novak Djokovic nuk hasi në shumë probleme në gjysmëfinalen e sotme të Aus Open…

XHUDO

Majlinda në gjysmëfinale të Grand Prix Tel Aviv

24 January, 2019 @12:32

Në Grand Prixin e parë të vitit 2019, Majlinda Kelmendi ka arritur të kalojë në gjysmëfinale. Sipas shortit, rrethin e…

AUSTRALIA OPEN

Nadali pa telashe në finale të AUS Open

24 January, 2019 @12:25

Numri dy i botës, Rafael Nadal, pa telashe e mposhti grekun Stefanos Tsitsipasin, për ta arritur kështu inalen e Australia…

AUSTRALIAN OPEN - QUARTER FINALS

Nishikori ‘dorëzohet’, Djokovic në gjysmëfinale

Foto: BBC

23 January, 2019 @11:05

Një ndeshje që po shkonte drejt fitores së lehtë për Novak Djokovic, u mbyll edhe më herët se që duhej. …

Të gjitha lajmet nga Tenis