Të gjitha lajmet

MJEKËSI SPORTIVE

Nordic hamstring - “shpëtimi’ i futbollistëve?

Nordic hamstring - “shpëtimi’ i futbollistëve?

Shkruan: MA Arianit Krasniqi PT

10 February, 2018 @18:57

Një nga kokeçarjet më të mëdha të futbollistëve sot janë lëndimet e muskujve hamstring (llozhave).

BURN OUT - DJEGIA E SPORTISTIT

Nga shumë hulumtime dhe angazhime nga ekspertë të ndryshëm nëpër botë është konstatuar se 2/3 e lëndimeve të muskujve në fjalë mund të parandalohen me ushtrime të forcës ekscentrike (shtrirje muskuli).

LËNDIMET - REHABILITIMI I HERSHËM APO I VONSHËM

942 futbollistë në të cilët u realizua hulumtimi në fjalë me ‘Nordic hamstring’, doli se 70% ushtrimi në fjalë ndikon në parandalimin e lëndimit të muskujve hamstring, ndërkaq tek ata që tashmë janë përballur me lëndimin, apilikimi i këtij ushtrimi ka rezultuar me 85% parandalim të përsëritjes së lendimit në fjalë.INFO

Punimi dhe hulumtimi u realizua nga Petersen et al. tek American Journal of Sport Medicine në vitin 2011.

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kërcime me ski

15 February, 2018 @16:18

Matti Nykanen në Kalgari më 1988 kishte qenë garuesi i parë që kishte fituar të dy garat në kërcime me…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijimi alpin

12 February, 2018 @21:00

Skijimi alpin është ndër sportet më të popullarizuara dimërore. Sezoni i fundit ka kaluar nën dominimin total të Mikaela Shiffrin.…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Hokej mbi akull

12 February, 2018 @11:30

Kanadaja, e udhëhequr nga një ekip fantastik me Carey Price në portë, ishte bërë kombëtarja e parë që kishte mbrojtur…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kurling

11 February, 2018 @22:00

Katër lojtarë përbëjnë ekipin e kurlingut. Ai që lëshon i pari ‘gurin’ është udhëheqësi i ekipit, por jo lideri. Skip…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

11 February, 2018 @16:00

Para se kërcimet me ski dhe kros kountri të njiheshin si sporte, në fillimin e shekullit XIX në Norvegji, gjatë…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

11 February, 2018 @10:00

Programi i shkurtër dhe i lirë, dy paraqitje të mahnitshme nevojiten për të marr të artën olimpike në patinazh artistik. …

INFO

Plaçkitet zyrja e FSK-së në Brezovicë

Foto nga arkivi i FSK-së/fb

15 February, 2019 @0:12

Zyrja e Federatës së Skijimit të Kosovës që gjendet në hotelin Molika të Brezovicës, është plaçkitur sot nga persona të…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria kap të argjendtën

9 February, 2019 @17:23

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka arritur të fitojë medaljen e argjendtë në Grand Slam të Parisit sot. Pejanja Krasniqi…

GRAND SLAM PARIS 2019

Distria Krasniqi në finale

9 February, 2019 @15:37

Xhudisja kosovare Distria Krasniqi ka arritur finalen në Grand Slam të Parisit. Në kategorinë e saj, nën 48 kilogramë,…

KARATE

Melos Gashi siguron medalje në evropian

8 February, 2019 @20:09

Karateisti Melos Gashi ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në kampionatin evropian për U21, juniorë dhe kadetë, që po mbahet në…

ARE 2019

Albini përfundon i 45-ti në garë

6 February, 2019 @15:46

Skitari kosovar Albin Tahiri ka përfunduar garën në Super G në Botërorin Are 2019 në pozitën e 45-të. Tahiri…

Të gjitha lajmet nga Të tjera