Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

FRENCH OPEN

Roland Garros shtyhet për një javë, në shpresë të shikuesve

Pamje nga arkivi

Roland Garros shtyhet për një javë, në shpresë të shikuesve


8 April, 2021 @12:27

Njëra ndër katër Grand Slamet e tenisit në botë, Roland Garros apo French Open, ka vendosur që të shtyejë datën e fillimit të garës për një javë, vetëm e vetëm për të shpresuar se do të mund të grumbullojnë më shumë shikues në terrene.

Datat e reja të turneut janë vendosur të jenë nga 30 maji deri më 13 qershor, ndërsa ndeshjet kualifikuese nisin një javë më parë.

Federata e Tenisit të Francës (FFT) ka thënë se zgjidhja më e mirë ishte shtyerja.

“Jemi të kënaqur që të gjitha autoritet shtetërore e sportive janë të njoftuara dhe kanë mirëpritur vendimin për shtyerjen një-javore të turneut. Kjo do t’i jep kohë situatës shëndetësore për të rritur gjasat që të mirëpresim shikues në terrene të transformuara rishtaz,” ka shkruar njoftimi i FFT-së.

“Për tifozët, lojtarët dhe atmosferën, prezenca e shikuesve është vitale në këtë turne, që është turneu më i rëndësishëm sportiv pranveror në glob,” ka vazhduar komunikata.

Ndërsa me datat e reja të turneut tash pritet që Roland Garros të përfundojë vetëm dy javë para se të nis Wimbledoni, Grand Slami tjetër, ndër më të vlefshmit.

Krejt kjo, pasi që në qershor Franca pritet të zbusë masat anti-covid, pasi që vendi është duke kaluar valën e tretë të mbylljes.


VOLEJBOLL

Ferizaj, finalisti i dytë i Kupës në volejboll

Të tjera

Ferizaj, finalisti i dytë i Kupës në volejboll

07/04/21 @ 22:10

BOKS

Donjeta Sadiku do të stërvitet në Finlandë me medalisten olimpike, botërore dhe evropiane

Të tjera

Donjeta Sadiku do të stërvitet në Finlandë me medalisten olimpike, botërore dhe evropiane

07/04/21 @ 20:08

DRITON KUKA

Driton Kuka me kërkesë para Lojërave Olimpike: Shteti të vlerësojë nivelin e sportistëve

Lojërat Olimpike/Xhudo

Driton Kuka me kërkesë para Lojërave Olimpike: Shteti të vlerësojë nivelin e sportistëve

07/04/21 @ 19:53

VOLEJBOLL

Peja në finale të Kupës në volejboll

Të tjera

Peja në finale të Kupës në volejboll

07/04/21 @ 19:22

HENDBOLL

Edhe një sukses i FHK-së, turneu kualifikues i hendbollisteve organizohet në Kosovë

FHK Superliga

Edhe një sukses i FHK-së, turneu kualifikues i hendbollisteve organizohet në Kosovë

06/04/21 @ 18:02

ÇIKLIZËM

Gara e çiklizmit anulohet për shkak të kushteve klimatike

Të tjera

Gara e çiklizmit anulohet për shkak të kushteve klimatike

04/04/21 @ 19:27

HENDBOLL

Superliga e femrave në hendboll me dy derbi këtë javë

FHK Superliga

Superliga e femrave në hendboll me dy derbi këtë javë

02/04/21 @ 17:04

HENDBOLL

Ndeshjet e kësaj fundjave fillojnë me ndeshjen e sotme Llapi - Prizreni

FHK Superliga

Ndeshjet e kësaj fundjave fillojnë me ndeshjen e sotme Llapi - Prizreni

02/04/21 @ 16:57

ÇIKLIZËM

Të dielën organizohet gara e çiklizmit, nisja bëhet nga Gjakova

Të tjera

Të dielën organizohet gara e çiklizmit, nisja bëhet nga Gjakova

02/04/21 @ 16:46

TENIS

Në fundjavë organizohet turneu “Sporek Juniors 2021”

Tenis

Në fundjavë organizohet turneu “Sporek Juniors 2021”

18/05/21 @ 10:52

TENIS

Vesa Gjinaj në xhiron e dytë të turneut “Tirana Open J5”

Tenis

Vesa Gjinaj në xhiron e dytë të turneut “Tirana Open J5”

17/05/21 @ 18:01

TENIS

Caktohen datat dhe çmimet për fituesit në “Prizreni Open 2021”

Tenis

Caktohen datat dhe çmimet për fituesit në “Prizreni Open 2021”

30/04/21 @ 16:02

TURNE

KT Peja organizon “Peja Kids 2021”

Tenis

KT Peja organizon “Peja Kids 2021”

13/04/21 @ 13:22

NGA FEDERATA

Tarkan Kosova, rizgjedhet kryetar i KRTK-së

Tenis

Tarkan Kosova, rizgjedhet kryetar i KRTK-së

30/03/21 @ 14:08

TENIS

Turqia investon në Kosovë për terrene të mbyllura të tenisit

Tenis

Turqia investon në Kosovë për terrene të mbyllura të tenisit

27/03/21 @ 17:09

TENIS

“J5 Peja”, turneu i parë ndërkombëtar i rangut ITF në Kosovë

Tenis

“J5 Peja”, turneu i parë ndërkombëtar i rangut ITF në Kosovë

19/03/21 @ 16:25

TENIS

Federer vendos të tërhiqet nga turneu i Dubait

Tenis

Federer vendos të tërhiqet nga turneu i Dubait

12/03/21 @ 17:30

TENIS

Fusha e tenisit në Brestovik merr emrin “Arben Zeka”

Tenis

Fusha e tenisit në Brestovik merr emrin “Arben Zeka”

09/03/21 @ 18:50

TENIS

Federer tërhiqet nga Miami Open

Tenis

Federer tërhiqet nga Miami Open

02/03/21 @ 15:37


 
Të gjitha lajmet nga Tenis