Të gjitha lajmet

ROLAND GARROS

11 herë, Nadal vazhdon sundimin në RG

Foto: Roland Garros

11 herë, Nadal vazhdon sundimin në RG

10 June, 2018 @18:19

RAFAEL NADAL 6 6 6
DOMINIC THIEM 4 3 2

Vazhdon dominimi i Rafael Nadalit në Roland Garros!

Për të njëmbëdhjetën herë në karrierë, teniseri spanjoll ka arritur ta fitojë këtë garë në po aq finale të luajtura, duke e përforcuar edhe më tepër epitetin e ‘Mbretit të Dheut’. Sa i përket Grand Slameve, ky ishte i 17-i për spanjollin në karrierë.

Nadal në finalen e sotme e mposhti austriakun Dominic Thiem, për të cilin kjo ishte finalja e parë në këtë garë, derisa ndeshja kaloi pothuajse me dominim të plotë të spanjollit.

Seti i parë u mbyll 6-4, i dyti 6-3, ndërsa i treti u mbyll 6-2, për të mos ia lënë as ‘setin e nderit’ austriakut Thiem.

Me këtë triumf Nadal vazhdon të mbetet numri 1 i botës së tenisit, derisa Thiem aktualisht mbetet i teti në radhitje.ROLAND GARROS 2018

Grand Slami i parë për rumunen

9 June, 2018 @17:40

Tenistja rumune, Simona Halep, duke fituar setin e dytë dhe të tretë ndaj amerikanes, Sloane Stephens, ka siguruar trofeun e…

ROLAND GARROS

Nadal deklason Del Potron, arrin finalen

Foto: Roland Garros

8 June, 2018 @18:17

Numri 1 aktual i Botës së tenisit, Rafael Nadal, me më lehtësi se që pritej ka kaluar në finale të…

ROLAND GARROS 2018

Muguruza ‘fshin’ Sharapovën

6 June, 2018 @16:33

Tenistja spanjolle, Garbine Muguruza, ka pasur një performancë fenomenale sot në çerekfinale të French Open, për të mposhtur në dy…

ROLAND GARROS

Super Cecchinato, eliminon Djokovicin për gjysmëfinale

Foto: BBC

5 June, 2018 @19:29

Një çerekfinale tejet interesante u zhvillua sot mes italianit Cecchinato dhe serbit Djokovic. Dueli filloi në mënyrë të shkëlqyeshme për…

HENDBOLL

Oltion Beshiri mbyll aventurën në Metalac

BOROZANI / D.S

5 June, 2018 @13:14

Pas aventurës 2-vjeçare te skuadra e MRK Metalac në Kroaci, Oltion Beshiri ka njoftuar për largimin e tij nga…

ROLAND GARROS 2018

Del Porto kalon pengesën amerikane

REUTERS/Arkiv

4 June, 2018 @19:13

Tenisti argjentinas, Juan Martin del Potro, ka kaluar në tre sete amerikanin John Isner sot në kuadër të raundit të…

ROLAND GARROS 2018

Serena lëshon garën, para duelit të shumëpritur

Foto: rolandgarros/twitter

4 June, 2018 @16:48

Pritej të jetë dueli me interesim më të madh në kategorinë e femrave, por nuk do të zhvillohet. Serena…

ROLAND GARROS 2018

Nadal pa probleme në çerekfinale

REUTERS/Arkiv

4 June, 2018 @16:33

Spanjolli Rafael Nadal ka kaluar pa probleme pengesën e radhës në French Opens ot. Ai ka arritur të mposht…

RAFAEL NADAL

Hyn në operim dhe përfundon stinorin!

Foto: rolexparismasters.com

5 November, 2018 @17:13

Ka përfunduar stinori për tenistin legjendar spanjoll, Rafael Nadal. Ai ka bërë të ditur se të hënën do të futet…

PARIS MASTERS 2018

Khachanov befason Djokovicin në finale

5 November, 2018 @14:49

Karen Khachanov ka zhvilluar ndeshjen e karrierës së tij deri tash, duke e shokuar Novak Djokovicin dje në finale të…

WTA FINALET

Svitolina më e mira e vitit

28 October, 2018 @21:17

Elina Svitolina fitoi turneun më të madh në karrierën e saj duke mposhtur amerikanen Sloane Stephens në turneun final të…

REKORDE

E 99-ta për Federerin

28 October, 2018 @18:24

Në dy sete, 7-6, 6-4, Roger Federer mposhti kualifikuesin Marius Copil për të fituar për të katërtën herë në Basel.…

WTA FINALET

Gjysmëfinale befasuese

26 October, 2018 @21:35

Katër bartëset e para të turneut final të sezonit janë eliminuar në fazën e grupeve. E fundit ishte Agnelique Kerber…

Të gjitha lajmet nga Tenis