Të gjitha lajmet

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik nr. 9 – Presioni olimpik

Ditari Olimpik nr. 9 – Presioni olimpik

Shkruan: LUAN MORINA

16 February, 2018 @17:11

Letonezi Martin Dukurs, kampion i pesëfishtë i botës në skeleton dhe fitues i Kupës së Botës për 8 sezonet e fundit, me mbi 50 fitore në garat individuale, dështoi të marr të artën në Olimpiadën e skeletonit.

Dallimi me koreanin, Sungbin Yun pas tri rundeve të para ishte enorm, por, medalja e argjendtë ishte në xhep të letonezit.

Dukurs, 33 vjeçar, për një moment minimal humbi kontrollin mbi vijën e sajës të tij, duke humbur në shpejtësinë e cila me kalimin e distancës, në fund ndaloi në 0.09 sekonda pas britanikut Dom Parsons. E ky i fundit, ishte vetëm 0.02 sekonda pas rusit Nikita Tregubov.

Edhe më e ngushtë është distanca në luzh, aty ku pothuajse në mënyrë të njëjtë, legjenda e atij sporti, Felix Loch dështoi të marr medalje. Gjermani së paku ka medalje të artë olimpike. Martins Dukurs, vetëm të argjendtën. Si në Vancouver, ashtu edhe në Sochi.

Ngjashëm ndodhi edhe me Mikaela Shiffrin. Edhe pse më shumë se një dekadë më e re se Dukurs, Shiffrin ka dominuar Kupën e Botës këtë vit, derisa në sllallom ka fituar tri kampionatet e fundit të botës në sllallom, qysh në Schladming kur ishte vetëm 17 vjeçare.

Kësaj radhe pritej nga ajo të fitonte pos disiplinave teknike, edhe garën e Super G dhe kombinimit alpin për të arritur diçka që s’kishte arritur askush, katër të arta në një olimpiadë në skijim alpin. Presioni e bëri që të përfundoj garën e katërta në rundin e parë, e derisa udhëhiqte në rundin e dytë, një gabim minimal në pjesën e epërme të shtegut, e bëri që të humb shanset për të artën, përkundër rikuperimit.

E premtja solli dy medalje për Çekinë. Martina Sablikova kësaj radhe u desh të kënaqej vetëm me të argjendtën në 5000m për femrat, ndërkohë Eva Samkova, tashmë ka dy medalje olimpike përfshi një titull, edhe pse vetëm 22 vjeçare.

Në hokej mbi akull, Atletët Olimpik të Rusisë dhe SHBA-të u këndellën pas befasive në rrethin e parë. Britania e Madhe mori medaljen e parë në këtë Olimpiadë, derisa Koreja Jugore titullin e dytë olimpik. Titulli i dytë shkoi edhe për Italinë, derisa Bjellorusia vazhdoi të mbetet kampione olimpike në ajroret, kësaj radhe falë Hanna Huskovas. Frida Hansdotter mori një titull të merituar pas karrierës së saj të pasur, ndërsa Matthias Mayer dhe Beat Feuz dëshmuan se janë të vetmit që mund të ndalin dyshen norvegjeze në disiplinat e shpejtësisë në skijim alpin.

Disiplinat e shpejtësisë për femrat nisin nesër në ora 3, me garën e Super G. Më herët nisin finalet në patinazh artistik për meshkujt. Programi i lirë më të mirët pritet ti nxjerr mbi akull rreth orës 4, me japonezët Yuzuru Hanyu e Shoma Uno si favoritë kryesor. Javier Fernandez ka dominuar këtë sport në Evropë viteve të fundit, dhe medalja e artë olimpike ende mbetet në horizont për të.

Ndër garat më interesante të së shtunës është biathloni me startin masiv të femrave në ora 12:15. Më vonë, në ora 13:30 pritet të nis gara e kërcimeve me ski për meshkujt. Andreas Wellinger provon të përsërit suksesin që pati tek kërcimorja normale edhe në kërcimoren e madhe me kërcime rreth 140m.

Pasdite në program janë finalet në skeleton për femra, me rundin e katërt në ora 13:45, dhe patinazh i shpejtë në shtigje të shkurtra me finalet e femrave në 1500m dhe meshkujve në 1000m, rreth orës 13:00.

Ndër finalet e para të ditës është edhe ajo në slopestyle për femrat në skijim të lirë që nis në ora 5 në mëngjes. Stafeta e femrave në kros-kountri, 4x5km nis në ora 10:30.

Në hokej mbi akull tek femrat zhvillohen dy çerekfinalet – Atletët Olimpik të Rusisë kundër Zvicrës në ora 4:10, dhe Finlanda kundër Suedisë në ora 8:40. Por, qershia mbi tortë pa hokejistët më të mirë, është përballja klasike ndërmjet Atletëve Olimpik të Rusisë dhe SHBA-ve, tek meshkujt. Nis në ora 13:10.OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari olimpik nr.8 – Mosha olimpike

15 February, 2018 @18:52

Kosova mbylli pjesëmarrjen e saj olimpike me sukses. Albin Tahiri përfundoi garën e lëshimit i 50-ti. Për fillim është rezultat…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Shiffrin pa medalje në sllallom

16 February, 2018 @15:12

Ndër mënyrat e vetme që Mikaela Shifrrin të mos fitonte garat e sllallomit viteve të fundit ishte mos-përfundimi i garës.…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Bjellorusja mbi kinezet në ajroret

16 February, 2018 @15:05

Hanna Huskova ka vazhduar traditën bjelloruse në garat ajrore/aerialas në Lojërat Olimpike. Huskova, 25 vjeçare mori të artën me 96.14…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Moioli kampione olimpike

16 February, 2018 @15:09

Michela Moioli nga Italia është kampione e re olimpike në disiplinën e snoubord krosit. Ajo fitoi pasi la mbrapa çeken…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Super Dario i bën katër të arta

16 February, 2018 @15:11

Zvicerani Dario Cologna është bërë skitari i parë në histori të Lojërave Olimpike që fiton tri herë radhazi garën në…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Edhe maratona për Holandën

16 February, 2018 @15:06

Holandezja Esmee Visser, e cila kishte befasuar të gjithë me medaljen e artë në Kampionatin Evropian në 3000m, e bëri…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Koreja e artë në skeleton, medalje për Britaninë

16 February, 2018 @15:08

Sungbin Yun vazhdoi dominimin në sportin e skeletonit duke marr të artën pas katër rundeve. Me kohë totale prej 3:20.55…

KOSOVA @ WINTER OLYMPICS

Tahiri priti më shumë

Albin Tahiri dhe trajneri Agim Pupovci në Pyeongchang të Koresë Jugore/ Foto: KOK

16 February, 2018 @10:53

Albin Tahiri ka përfunduar edhe garën e super sllallomit të madh në Lojërat Olimpike Dimërore PyeongChang 2018. Skitari ynë zuri…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera