Të gjitha lajmet

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari olimpik nr.8 – Mosha olimpike

Ditari olimpik nr.8 – Mosha olimpike

Shkruan: LUAN MORINA

15 February, 2018 @18:52

Kosova mbylli pjesëmarrjen e saj olimpike me sukses. Albin Tahiri përfundoi garën e lëshimit i 50-ti. Për fillim është rezultat i mirë. As vendet fqinje nuk kanë arritur të marrin rezultate përkundër asaj që disa prej tyre gati çerek shekulli janë pjesëmarrëse të rregullta.

Medaljet olimpike dimërore janë mision i pamundur për kosovarët sot. Mund të mbetet kështu edhe gjysmë shekulli. Por, ajo çfarë nuk duhet të mbetet mision i pamundur është familjarizimi i kosovarëve me sportet dimërore. Kushtet për të zhvilluar shumicën e këtyre sporteve mbeten të varura edhe prej faktorëve natyror. Por, një qendër patinazhi nuk është diçka e zorshme për tu bërë. Nëse asgjë, së paku le të kontribuohet në një rini të shëndoshë dhe aktive.

Një rini të shëndoshë dhe aktive kanë amerikanët. Mikaela Shiffrin në moshën 22 vjeçare fiton medaljen e dytë olimpike. Gjatë kësaj jave dy tinejxherë amerikan të cilët nuk kanë të drejtë të ngasin në shumicën e vendeve në botë, fituan të artat në snoubord. Të njëjtën gjë bëri edhe 31 vjeçari Shaun White.

Sot, Aksel Lund Svindal në moshën 35 vjeçare u bë skitari më i vjetër që ka fituar garën e lëshimit. Edhe Marit Bjorgen në moshën 37 vjeçare mori medaljen e saj të dymbëdhjetë olimpike. Një gjë që mund të nxjerrim si përfundim është që mosha e atyre që fitojnë të arta olimpike nuk ka shumë rëndësi. Jo derisa aty është talenti dhe puna. Albini mbylli garat në ditëlindjen e tij të 29-të. Albinë të shumtë të cilët si 9 vjeçar shohin Olimpiadën, inspirimin nuk e kanë të mangët. Veçse puna dhe kujdesi që duhet tu ofrojnë institucionet pedagogjike në radhë të parë duhet të jetë obliguese. Nuk mjafton të zhvillohen orët mësimore të edukatës fizike me futboll e volejboll.

Sot në Olimpiadë ishte ditë e mirë për Norvegjinë. Mowinckel mori medalje të papritur në sllallom të madh, pos titullit të Svindal dhe të argjendtës të Jansrudit, edhe në kros-kountri erdhën dy medalje me Fallan dhe Bjoergen. Ditën e përmbylli TJ Boe me titullin në biathlon.

Holandës iu ndërpre dominimi në patinazh të shpejtë, derisa dyshja gjermane ofroi spektakël në patinazh artistik. Gjermanët shtuan edhe një të artë në luzh, dhe nuk besoj që kanë mbaruar mbledhjen e të artave në këtë Olimpiadë.

Gjermania ka 16 medalje, prej të cilave 9 të arta. Nga larg e ndjek Norvegjia me 6 të arta, por 17 në total SHBA-të e Holanda kanë nga 5 të arta, me holandezët në epërsi totale 12-8. Kanadaja renditet e pesta me 4 tituj e 13 medalje në total.

Të premten luftërat kryesore për medalje mbarojnë para orës 8. Skeletoni i meshkujve është në program në ora 1:30 e 3:15 me dy rundet e fundit, snoubord krosi për femra në 4:15, e ndërmjet vijnë dy finalet alpine – Super G i meshkujve në ora 3, e sllallomi i femrave me rundin e dytë në 5:15. Meshkujt në kros kountri në distancë 15km nisin garën në ora 7. Në drekë nisin luftërat për medalje në aerials/ajroret e femrave në skijim të lirë, dhe 5000m patinazh të shpejtë të femrave.SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kërcime me ski

15 February, 2018 @16:18

Matti Nykanen në Kalgari më 1988 kishte qenë garuesi i parë që kishte fituar të dy garat në kërcime me…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Luzhi mbyllet me Gjermaninë

15 February, 2018 @15:55

Gjermania siguroi medaljen e tretë të artë në garat e luzhit. Në stafetën ekipore të mbajtur sot, Gjermania shënoi kohë…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ndalet Holanda

15 February, 2018 @15:52

U nevojit një holandez, tani përfaqësues i Kanadasë, t’i jap fund dominimit holandez në patinazh të shpejtë në këtë Olimpiadë. …

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Medalja e parë për Slloveninë

15 February, 2018 @15:54

Jakov Fak ka fituar medaljen e parë për Slloveninë në Lojërat Olimpike në PyeongChang. Ajo erdhi në biathlon, ku…

MJEKËSI SPORTIVE

Maskat sportive - diçka e kërkuar në sportin modern?

15 February, 2018 @15:47

Maskat sportive, të cilat në sportin modern po shihen me të madhe kohëve të fundit, si në ushtrimet aerobike poashtu…

SHORTI I KUPËS

3 duele para çerekfinaleve te femrat

15 February, 2018 @14:44

Në kategorinë e femrave gjithashtu është tërhequr shorti për Kupën e Kosovës në volejboll, ndërsa çiftet që garojnë për çerekfinale…

KUPA NË VOLEJBOLL

Tërhiqet shorti i Kupës në volejboll

15 February, 2018 @14:39

Janë bërë të ditura çiftet, pas shortit të tërhequr në Kupën e Kosovës për volejboll. Luboteni do të pret…

ALBIN TAHIRI

I kënaqur me paraqitjen

Fotot: KOK

15 February, 2018 @13:35

Albin Tahiri ka përfunduar edhe garën e lëshimit në Lojërat Olimpike Dimërore PyeongChang2018. Skitari ynë zuri vendin e 50-të…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Hanna e artë në biathlon

15 February, 2018 @11:30

Suedezja Hanna Oeberg nuk kishte gabuar asnjë nga 20 qitjet e saja në garën 20km në konkurrencën individuale. Duke mos…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

E para për Hagën

15 February, 2018 @11:28

Ranghild Haga është kampione olimpike në disiplinën 10km stil i lirë në sportin e kros-kountrit. Ajo shtegun e kaloi për…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Vaultier përsërit Sochin

15 February, 2018 @11:27

Francezi Pierre Vaultier ka mbrojtur titullin e fituar në Sochi, në disiplinën e snoubord-kros. Më i miri pas garave kualifikuese,…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Shiffrin e nis me të artë

15 February, 2018 @11:25

Mikaela Shiffrin e cila tenton të fitojë tri medalje të arta së paku në Olimpiadën e PyeongChangut, e ka nisur…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera