Të gjitha lajmet

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari olimpik nr.7 – Edhe një herë Albini

Ditari olimpik nr.7 – Edhe një herë Albini

Shkruan: LUAN MORINA

14 February, 2018 @19:56

Erërat edhe njëherë patën fjalën e fundit në garat e skijimit alpin. Sllallomi i femrave u anulua, ngjashëm si gara në biathlon. Ndoshta edhe një ditë do të mund të ketë tolerancë për shtyrje duke pasur parasysh faktin që nga 11 garat e skijimit alpin, vetëm një është zhvilluar, me 10 ditë të mbetura deri në fund të Olimpiadës.

Për olimpikun e vetëm kosovar, Albin Tahiri, gara e fundit nis sonte në ora 3:30 me lëshimin e meshkujve i cili pas tri stërvitjeve është shtyrë për orët e para të së enjtes. Albini përfundoi i 37-ti në kombinim alpin, e përfundimi i garës në lëshim do të ishte sukses për të, sidomos në këso kushte jo aq të favorshme. Suksese për Albinin.

Në çfarë universi SHBA-të do të pësonin nga Sllovenia në hokej mbi akull?! Në atë univers ku lojtarët e ligës NHL nuk janë të pranishëm. E larguar nga Olimpiadat për shkaqe të cekëta kapitaliste, NHL do të duhej të ndihej krenare për këtë që ndodhi të mërkurën në PyeongChang. E si do të duhej të ndiheshin amerikanët?!

Krenarë me medaljen e 100të të artë në Lojërat Olimpike Dimërore. Nuk kishte emër më ideal se ai i Shaun White për të sjell këtë nder me titullin e tij të tretë në garën e halfpipe. E tash, White 31 vjeç, niset në një mision tjetër – të marr medalje olimpike në garat e skateboardingut që do të organizohen pas dy viteve në Olimpiadën Verore në Tokio.

Me njëqind të arta në Olimpiadat dimërore, SHBA-të mbesin në pozitën e dytë, mbrapa Norvegjisë që ka 121 medalje të arta. Në këtë renditje, Gjermania e Rusia vijnë të vetme pa numëruar të artat që kanë fituar të ndara Gjermanitë, dhe Bashkimi Sovjetik, me të cilat të dyja do të ishin mbi amerikanët e edhe Norvegjinë.

Derisa atletët Olimpik të Rusisë nuk po kanë suksese akoma këtë Olimpiadë, gjermanët po vazhdojnë të kryesojnë renditjen e medaljeve me shtatë medalje të arta e 12 në total. E mërkura solli titullin e dysheve në luzh dhe të parin në kombinim nordik. Me kërcimet me ski dhe biathlonin në pritje, gjermanët presin të arrijnë numër dyshifror të medaljeve të arta.

Për Holandën ishte një ditë tjetër e zakonshme në patinazh të shpejtë me titullin e Jorien Ter Mors, duke qenë hera e parë që vetëm një flamur holandez valon në podium në këtë Olimpiadë.
Biathloni dhe skijimi alpin u shtynë duke ngarkuar orarin vijues, apo për fansat e mëdhenj duke mbushur edhe më shumë finale ditët e mbetura. Ishte një ditë e varfër në krahasim me ditët e kaluara, për këtë arsye e enjtja pritet të shpaguaj mungesën. Nëse lejon era.

Pos garës së Albinit, lëshimi në ora 3:30, në program janë edhe tetë finale tjera.

Luzhi mbaron Olimpiadën me finalen ekipore në ora 13:30, me finalen e fundit të ditës së enjte. Gjermania është favorite absolute në këtë garë. E finalja e parë është në program në ora 2:30 kur nis programi i lirë i çifteve në patinazh artistik. Kinezët Sui dhe Han ishin të mahnitshëm. Me të vetmet shanse për të larguar nga froni kampionët aktual botëror, duken të jenë rusët Tarasova dhe Morozov.

Sllallomi i madh i femrave nis në ora 2, me rundin e dytë në ora 5:45. Rebensburg duket të jetë e vetmja që do të sfidoj Shiffrinin. Snoubord krosi i meshkujve nis në ora 5:30; gara në 10km në skijim nordik për femrat në ora 7:30, e gara në 10km në patinazh të shpejtë në ora 12. Ndërmjet kësaj gare, janë finalet e biathlonit në konkurrencën individuale që për çdo cak të humbur shton 1 minutë në vend të një rrethi dënimi për garuesit. Femrat nisin në ora 9:15, meshkujt në ora 12:20.OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr.6 – Histori verdhekaltër

Albin Tahiri/ Foto: KOK

13 February, 2018 @18:06

Kombinimi alpin është një nga detyrat më të vështira në skijimin alpin. Për të marr një rezultat pozitiv nga dy…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kërcime me ski

15 February, 2018 @16:18

Matti Nykanen në Kalgari më 1988 kishte qenë garuesi i parë që kishte fituar të dy garat në kërcime me…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari olimpik nr.7 – Edhe një herë Albini

14 February, 2018 @19:56

Erërat edhe njëherë patën fjalën e fundit në garat e skijimit alpin. Sllallomi i femrave u anulua, ngjashëm si gara…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Tobiasët përsëri të artë

14 February, 2018 @17:29

Tobias Wendl e Tobias Arlt kanë mbrojtur titullin olimpik të fituar në Sochi. Ata siguruan të artën në disiplinën e…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

E pesta për Holandën

14 February, 2018 @17:28

Të artës në 1500m nga Sochi, Jorien Ter Mors i shtoi të artën në 1000m në PyeongChang. Holandezja 28 vjeç,…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Frenzel përsëri i artë

14 February, 2018 @17:26

Gjermani Eric Frenzel ka shkrirë disavantazhin prej 36 sekondave të cilin e pati pas kërcimeve me ski, për të marrë…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Shaun White me histori për SHBA-të

14 February, 2018 @17:20

Shaun White ka fituar titullin e tretë olimpike në disiplinën e halfpipe në snoubord – një ndër disiplinat më atraktive…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Natalie mbron titullin në luzh

13 February, 2018 @15:04

Natalie Geisenberger ka përsëritur suksesin nga Sochi duke fituar garën individuale në luzh. Gjermanja përsëriti suksesin duke udhëhequr pas secilit…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera