Të gjitha lajmet

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr.6 – Histori verdhekaltër

Albin Tahiri/ Foto: KOK

Ditari Olimpik Nr.6 – Histori verdhekaltër

Shkruan: LUAN MORINA

13 February, 2018 @18:06

Ditari Olimpik Nr.6 – Histori verdhekaltër

Kombinimi alpin është një nga detyrat më të vështira në skijimin alpin. Për të marr një rezultat pozitiv nga dy gara të këtilla që zhvillohen çdo sezon (rrallëherë tri sosh), nevojitet të jesh një skitar me aftësi të mëdha teknike për të dominuar sllallomin dhe zotësinë për të përballuar shpejtësinë e lëshimit.

ALBIN TAHIRI

E kuptueshme që të dyja disiplinat në garën e kombinimit alpin janë më pak të zorshme se disiplinat individuale, por kjo nuk nënvlerëson përkushtimin që nevojitet për të marr medalje… për të përfunduar garën.

Mayer, Krieschmayr, Paris, Fill, që të gjithë ishin në mesin e dhjetë më të mirëve pas lëshimit, asnjëri nuk ia doli të përfundoj sllallomin. Svindal, i dyti pas lëshimit, nuk startoi fare. Albin Tahiri përfundoi garën me 16.88 sekonda vonesë që e vendosën në pozitën e fundit prej 37 vetave që kishin përfunduar sllallomin. Por, të kujtojmë që në garë ishin 63 veta.

HISTORI PËR 10 VJETOR

Vet përfundimi i garës së kombinimit alpin është sukses. Albini ka arritur suksesin më të madh që do të mund të arrinim në një Olimpiadë ku kemi një sportist, tre veta të shtabit teknik, dhe pesëmbëdhjetë zyrtar qeverisës të cilët për njëzet vite nuk kanë bërë për sportin as 3% që bëri Albini.

Albini shkroi historinë në prag të dhjetëvjetorit të pavarësisë së vendit tonë. Shkroi historinë verdhekaltër në Lojërat Olimpike Dimërore.

CURLING

Në këto Lojëra u dha edhe medalja e dytë ekipore ta quajmë. Kanadaja fitoi bindshëm garën e kurlingut në çifte të përziera. Në finalen e kësaj gare që debutoi në PyeongChang, Kanada mposhti Zvicrën që siguroi medaljen e parë.

Këto dy kombëtare po dominojnë garat edhe në hokej mbi akull për femrat. Kanadaja ka dy fitore nga dy ndeshje në grupin A, njëjtë si SHBA-të. Të njëjtin sukses në grupin B kanë Zvicra dhe Suedia, duke shtruar për momentin një finale të ngjashme si kjo që ishte të martën në kurling.

HOKEJ NË AKULL

Derbi evropian në hokejin e femrave zhvillohet të mërkurën në ora 4:10, derisa në ora 13:10 nisin garat në hokej mbi akull për meshkuj. Sllovakia dhe Atletët Olimpik të Rusisë matin forcat në kuadër të grupit B, ku në të njëjtën kohë, SHBA-të presin Slloveninë.

PROGRAMI

Finalja e parë e ditës së mërkurë zhvillohet në ora 3:30. Është radha për SHBA-të të rendisin edhe një të artë, kësaj radhe me legjendarin Shaun White i cili ndjek titullin e tretë pas fitoreve në Torino dhe Vancouver.

Ditën për SHBA-në mund ta stolis edhe më shumë Mikaela Shiffrin me fitoren eventuale në sllallom. Amerikania ka dominuar skijim alpin tek femrat këtë vit, sidomos garën e sllallomit ku është favorite absolute.

Kombinimi nordik me garën në 10km nis në ora 9:45 me Eric Frenzelin favorit përballë krejt ekipit suedez, derisa Gjermaninë e presin edhe dy medalje të arta eventuale – biathloni i femrave në konkurrencën individuale në ora 12:05 me Dahlmeier favoriten kryesore, dhe dyshet e meshkujve në luzh me garën që nis në ora 13:30.

Edhe Holanda shpreson të vazhdoj të artat me garën në 1000m për femra në patinazh të shpejtë. Në ora 2, nis programi i shkurtër për çifte në patinazh artistik.

Gjermania vazhdon të kryesoj renditjen e medaljeve me pesë të arta nga nëntë medalje në total. Holanda ka dhjetë në total, me katër të arta, të gjitha në patinazh të shpejtë. Norvegjia, Kanadaja, e SHBA-të kanë nga tri të arta.

 SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 February, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më ekzibicionale të Lojërave Olimpike Dimërore. Në PyeongChang nga programi do të…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

11 February, 2018 @16:00

Para se kërcimet me ski dhe kros kountri të njiheshin si sporte, në fillimin e shekullit XIX në Norvegji, gjatë…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kurling

11 February, 2018 @22:00

Katër lojtarë përbëjnë ekipin e kurlingut. Ai që lëshon i pari ‘gurin’ është udhëheqësi i ekipit, por jo lideri. Skip…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Kanadaja fiton kurlingun

13 February, 2018 @15:00

Pas humbjes në rundin e parë të garës në grup nga Norvegjia me rezultat 6-9, Kaitlyn Lawes dhe John Morris…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kërcime me ski

15 February, 2018 @16:18

Matti Nykanen në Kalgari më 1988 kishte qenë garuesi i parë që kishte fituar të dy garat në kërcime me…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Natalie mbron titullin në luzh

13 February, 2018 @15:04

Natalie Geisenberger ka përsëritur suksesin nga Sochi duke fituar garën individuale në luzh. Gjermanja përsëriti suksesin duke udhëhequr pas secilit…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Sprinti klasik për favoritët

13 February, 2018 @15:01

Stina Nilsson ka dominuar sprintin klasik që nga kualifikimet deri tek gara finale, të cilën e fitoi me 3.03 sekonda…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Edhe tri medalje për Holandën

13 February, 2018 @14:57

Ka vazhduar dominimi holandez në garat e patinazhit të shpejtë, edhe në ditën e katërt të Lojërave Olimpike në PyeongChang.…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Chloe Kim afër perfeksionit

13 February, 2018 @14:55

Tinejxherja amerikane, Chloe Kim ka shënuar 98.25 pikë duke i afruar perfeksionit në garën finale në halfpipe. Ajo vazhdoi ditën…

ALBIN TAHIRI

I 37-ti, fokusi në lëshim

13 February, 2018 @11:56

Albin Tahiri ka përfunduar garën e sllallomit në Lojëra Olimpike Dimërore, Pyeongchang 2018, duke u bërë kështu edhe sportisti i…

KOSOVA NË OLIMPIADË

Debuton Albin Tahiri

13 February, 2018 @7:55

Albin Tahiri më në fund ka pasur momentin e tij zyrtar olimpik. Kosovari i vetëm në Olimpiadën e PyeongChangut ka…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 5 –Gjermanët mbi të gjithë

12 February, 2018 @21:12

Pas Olimpiadës më të dobët që nga bashkimi i Gjermanisë, asaj në Sochi kur kishin arritur vetëm 19 medalje, prej…

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijimi alpin

12 February, 2018 @21:00

Skijimi alpin është ndër sportet më të popullarizuara dimërore. Sezoni i fundit ka kaluar nën dominimin total të Mikaela Shiffrin.…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera