Të gjitha lajmet

DITARI NR. 16 @ RIO 2016

Mbyllja e Rios historike për Kosovën

Mbyllja e Rios historike për Kosovën

Shkruan: Luan MORINA

21 August, 2016 @12:18

Mbyllja e Rios historike për Kosovën

Dhe pas më shumë se dy javëve, është koha për të lëshuar perden olimpiadës së Rios. Për neve, kjo mbetet olimpiada më e mirë deri më tani. Për neve, shpresoj të jetë vetëm e para në mesin e shumë olimpiadave të suksesshme. Tashti na pret puna, jo veç sportistët, por të gjithëve neve që duhet ti përkrahim në çfarëdo mënyrë të mundshme, qoftë edhe vetëm me fjalë.

SHBA-të fituan basketbollin, Kina volejbollin, Rusia hendbollin në finalet e femrave. Tek meshkujt, Brazili më në fund mori të artën olimpike. Mo Farah po mbetet në hije të Usain Bolt përkundër sukseseve që po ka.

Sot mbaron boksi me katër finale që nisin në ora 19:00. Gjysmë ore më herët nisin dy finalet e fundit ë mundjes. Finalja e parë e ditës është maratona në ora 14:30. Gjimnastika ritmike ekipore finalen e ka në ora 16, derisa çiklizmi malor për meshkuj nis në ora 17:30.

Finalet e fundit në sportet ekipore janë në volejboll ku italianët provojnë të artën e parë në histori kundër Brazilit që ka fituar tre herë (18:15); në hendboll ku Franca tenton titullin e tretë radhazi kundër Danimarkës që s’ka fituar asnjëherë (19:00); dhe në basketboll ku SHBA-të provojnë titullin e 15të kundër Serbisë që nuk ka asnjë medalje (20:45).

E numri i radhës i ditarit olimpik vjen më 10 shkurt 2018.DITARI NR. 16 @ RIO 2016

Mbyllja e Rios historike për Kosovën

21 August, 2016 @12:18

Dhe pas më shumë se dy javëve, është koha për të lëshuar perden olimpiadës së Rios. Për neve, kjo mbetet…

ATLETIKË

Mo i katërfishtë

21 August, 2016 @11:46

Pas 108 viteve, SHBA-të kanë fituar të artën në vrapim 1500m. Këtë sukses e arriti Matthew Centrowitz Jr, i cili…

TEKVONDO

Të rëndat për Kinën e Azerbajxhanin

21 August, 2016 @11:16

Radik Isayev nga Azerbajxhani ka fituar titullin olimpik në kategorinë e rëndë, mbi 87kg në sportin e tekvondos në Rio. …

VOLEJBOLL

Kinezet kampione olimpike

21 August, 2016 @11:08

Për herë të tretë në histori, Kina ka fituar të artën olimpike në volejboll tek femrat. Këtë sukses ato e…

FUTBOLL

Më në fund Brazili

21 August, 2016 @11:00

Për herë të parë në histori të Lojërave Olimpike, Brazili ka fituar të artën. Kjo erdhi pas periudhës penalltive, ku…

VATERPOLO

Titulli për Serbinë

21 August, 2016 @0:29

Pas dy të bronztave radhazi që nga ndarja me Malin e Zi, përfaqësuesja e Serbisë në vaterpolo ka fituar të…

ZHYTJE

Edhe një herë Chen Aisen

21 August, 2016 @0:27

Kinezi Chen Aisen ka fituar të artën e dytë në këtë olimpiadë. Pas triumfit në zhytje të sinkronizuar nga platforma…

MUNDJE

Natë turke në Rio

21 August, 2016 @0:12

Përfaqësuesit e Turqisë në mundje kanë qenë të pranishëm në të dy finalet e ditës në stilin e lirë të…

PENTATHLON MODERN

Edhe në pesëgarësh e artë ruse

20 August, 2016 @23:51

Dy herë kampioni i botës në pesëgarësh modern, Aleksander Lesun fitoi garën olimpike me 1479 pikë duke arritur i pari…

GJIMNASTIKË RITMIKE

Margarita Mamun kampione me ritëm

20 August, 2016 @23:46

Gjimnastja ruse, Margarita Mamun ka fituar titullin në kategorinë individuale në gjimnastikë ritmike. Ajo dominoi të katër disiplina duke marr…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera