Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

TË GJITHA EKIPET - TË GJITHA REGJISTRIMET PËR 2022/23

Të gjitha përforcimet e afatit kalimtar në Superligë

Të gjitha përforcimet e afatit kalimtar në Superligë


15 August, 2022 @8:00

Pas një jave të ngjeshur që kaloi në fundin e afatit të rregullt kalimtar për lojtarë vendorë dhe të huaj, tashmë pjesa më e madhe e ekipeve të Superligës duket të jenë rehat me lojtarë, për fillim të stinorit, derisa rekord-kampionia e Kosovës Prishtina mbetet ekipi i vetëm që nuk ka afruar basketbollistë të huaj në ekip, të një kombësie tjetër!

Peja dhe Vëllaznimi kanë shfrytëzuar të marrin numrin maksimal të mundshëm të huajve për fillim të stinorit, duke i zyrtarizuar që tash nga pesë lojtarë, ndërsa të tjerët nga një e sipas radhës më pak.

Sa i përket lojtarëve dhe ekipeve, shkojmë radhazi sipas renditjes përfundimtare të stinorit të kaluar në stinor të rregullt, për secilin ekip duke parë shtesat që kanë bërë.

KB YLLI: (2 herë kampion i Kosovës)

Vendorë: Valon Bunjaku (Bashkimi), Albion Imeri (Vushtrria), Malcolm Armstead (Kavala).
Të huaj: Ismet Sejfic (Podgorica).

Adis Beciragic, coach Ylli

Trajner: Adis Beciragic (BiH) - vazhdon nga stinori i kaluar.

-

KB TREPÇA: (3 herë kampion i Kosovës)

Vendorë: Erjon Kastrati (Ylli), Mikaile Tmusic (Ylli).
Të huaj: Adam Grant (Heliopolis), Clevon Brown (Mt. Gambier), Elijah Ifejeh (Montreal).

Ljubomir Minchev, coach KB Trepca

Trajner: Ljubomir Minchev (BUL) - vazhdon nga stinori i kaluar.

-

KB PEJA: (6 herë kampion i Kosovës)

Vendorë: Arti Hajdari (Prizreni), Alban Veseli (Bashkimi), Dardan Maxharraj (Istogu), Olsi Kurtaj (Peja U18), Ermal Bojku (Peja).

Të huaj: Isiah Umipig (BBC Nyon), Taylor Adway (KK Skrljevo), Rodney Purvis (Trepça), Jalen Tate (Giessen 46-ers), Bradley Waldow (Racing Lux.).

Can Sevim, coach @ KB Peja

Trajner: Can Sevim (TUR) - debuton në Superligë.

-

KB PRIZRENI: (nuk ka titull kampioni)

Vendorë: Meriton Ismaili (Prishtina), Donat Rexhepi (Prishtina).

Të huaj: Ivan Koljevic (Rahoveci), Wayne Arnold (Concordia University), DeAngelo Stewart (Guimaraes), Donnie Tillman (NewMexico State).

Arbnor Rifati, coach @ KB Prizreni

Trajner: Arbnor Rifati (KOS) - vazhdon me ekipin e tij.

-

KB PRISHTINA: (14 herë kampion i Kosovës)

Vendorë: Dardan Berisha (Peja), Norik Binqe (MH Prishtina), Genc Zeqiri (MH Prishtina), Valmir Kakruki (Rabotniçki), Rezart Memed (Aurora Basket Jesi).

Ekrem Memnun, coach @ KB Prishtina

Trajner: Ekrem Memnun (TUR) - rikthehet në Superligë pas gati dy dekadash, te ish-ekipi.

-

KB BASHKIMI: (1 herë kampion i Kosovës)

Vendorë: Fisnik Rugova (Rahoveci), Altin Morina (Prizreni), Arion Balluku (Rahoveci), Daniel Lekndreaj (Peja), Ujkan Karanezi (Vëllaznimi), Altin Gashi.

Të huaj: Fahro Alihodzic (Charilaos), Davonte Lacy (CZ Jena), Prentiss Nixon (RamUp), Brian Fitzpatrick (Atletico Olimpia), Chadvick Jr. Keyser (Ex Pats).

Darko Radulovic, coach @ KB Bashkimi

Trajner: Darko Radulovic (MAC), vazhdon edhe këtë stinor me prizrenasit.

-

KB RAHOVECI: (nuk ka titull kampioni)

Vendorë: Bardh Rexha (Vëllaznimi), Shpat Syla (Trepça).

Të huaj: Jahii Carson (Limburg).

Muhamed Thaci, coach @ KB Rahoveci

Trajner: Muhamed Thaçi (MAC) - debuton në Superligë.

-

KB VËLLAZNIMI: (nuk ka titull kampioni)

Vendorë: Don Polloshka (Prishtina), Burim Zekiqi (Trepça), Arbër Sinani (Prishtina e Re), Shëndrit Llapi (Istogu).

Të huaj: Damonte Dodd (GTK Gliwice), Javonte Williams (), Preston Knowles (MonoVampire), Jordan Notch (Adam St University), Jordan Harris ().

Franko Sterle, coach @ KB Vellaznimi

Trajner: Franko Sterle (CRO) - rikthehet në Gjakovë dhe Superligë.


 
Të gjitha lajmet nga FBK Superliga