MATCH REPORT: LUKSEMBURGU - SLLOVAKIA

Luksemburgu befason Sllovakinë, hapet mundësia për Kosovën

Foto: FIBA

28 November, 2020 @21:23

Sllovakia ka pësuar humbje befasuese sonte nga Luksemburgu në Grupin B parakualifikues për Botërorin 2023. Me humbjen 77-73…

Lexo më shumë  →


MATCH REPORT: SHQIPËRIA - PORTUGALIA

Kuqezinjtë mposhten nga Portugalia dhe eliminohen

Foto: FIBA

28 November, 2020 @21:03

Shqipëria është mposhtur edhe në ndeshjen e dytë të nëntorit në kuadër të Grupit A të parakualifikimeve për Botërorin 2023.…

Lexo më shumë  →

PP: SHQIPËRIA-PORTUGALIA

11 pikë dallim pas pjesës së parë

Foto: FIBA

28 November, 2020 @19:50

Ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes parakualifikuese për Botëror ndërmjet Shqipërisë dhe Portgualisë. Pas çerekut të parë 16-22…

Lexo më shumë  →

FORMACIONET ZYRTARE

5-shet startuese: Shqipëria-Portugalia

Foto: FIBA

28 November, 2020 @19:11

Dueli i katërt i Shqipërisë në Grupin A parakualifikues është i rëndësisë së madhe, pasi që me fitore, kuqezinjtë do…

Lexo më shumë  →

LIVE

Drejtpërdrejtë: Shqipëria - Portugalia

Foto: FIBA

28 November, 2020 @18:42

Kuqezinjtë në përballjen e radhës parakualifikuese, ndeshen me Portugalinë në Matosinhos në cilësinë e vendasit. Ndeshja fillon në ora…

Lexo më shumë  →

PP: BJELLORUSIA-SHQIPËRIA

Bjellorusët e fuqishëm, krijojnë kapital pas pjesës së parë

26 November, 2020 @18:16

Ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes mes Bjellorusisë dhe Shqipërisë në kuadër të parakualifikimeve për Botërorin 2023. Bjellorusia…

Lexo më shumë  →

FORMACIONET ZYRTARE

Bjellorusia-Shqipëria, 5-shet startuese

Foto: FIBA

26 November, 2020 @17:23

Kuqezinjtë dalin në ndeshjen e tretë të grupit parakualifikues për në Botërorin 2023, ndërsa takimi i sontëm luhet ndaj Bjellorusisë.…

Lexo më shumë  →

GËZIM MORINA ME MESAZH

Morina: Përpara djema!

26 November, 2020 @13:22

Njëri ndër lojtarët që do të mungojë te përballjet e Kosovës këtë muaj në parakualifikime për Botërorin 2023, Gëzim Morina,…

Lexo më shumë  →

FLET KAPITENI

Kapiteni Hajrizi: Maksimumin në të dyja sfidat

TOPSPORTI/ A. Paçarizi

26 November, 2020 @12:58

Kapiteni i ri i reprezentacionit të Kosovës në basketboll, Drilon Hajrizi, ka folur nga Bratisllava për faqen zyrtare të FBK-së,…

Lexo më shumë  →

DEKLARATA E SELEKTORIT PARA NDESHJES

Marmarinos: Ndeshje të lehta nuk ka!

Christos Marmarinos duke u konsultuar me ndihmësin Bujar Loci në përballjet e muajit shkurt të këtij viti/ TOPSPORTI/ A. Paçarizi

26 November, 2020 @12:52

Selektori i Kosovës në basketboll, greku Christos Marmarinos ka qenë i qartë në deklaratën e tij një ditë para ndeshjes…

Lexo më shumë  →

SARANDA DACI

Basketbollistja e Bashkimit drejt Superligës çeke

24 November, 2020 @12:33

Njëra ndër basketbollistët më të mira të Bashkimit në dy stinorët e fundit, Saranda Daci, do të transferohet në Superligën…

Lexo më shumë  →

REPREZENTUESI I KOSOVËS

Erjon Kastrati shkëlqen në fitoren e Koperit

Foto: KBPrimorska/fb

12 November, 2020 @19:15

Reprezentuesi i Kosovës, Erjon Kastrati, ka shkëlqyer në përballjen e ekipit të tij Koper Primorska, që mposhti Sentjurin 69-57. …

Lexo më shumë  →

KARAGAÇ

I huaji i dytë te Peja, Amel Kuljuhovic

16 October, 2020 @17:20

Para pak çasesh KB Peja ka zyrtarizuar edhe përforcimin e dytë të huaj për edicionin 2020/21. Ai është boshnjaku…

Lexo më shumë  →

EDON MAXHUNI

Edon Maxhuni startues, Pärno e nis me fitore

TOPSPORTI / G.P

11 October, 2020 @10:56

Me fitore ka nisur sezoni i ri i skuadrës estoneze Pärnu, skuadër në të cilën luan Edon Maxhuni. Kjo…

Lexo më shumë  →

PERFORCIMET VAZHDOJNE

Nikola Vukcevic i huaji i radhës te Bashkimi

5 October, 2020 @14:52

Skuadra e Bashkimit para pak çastesh ka zyrtarizuar edhe një basketbollist të huaj si përforcim për edicionin 2020/21. Portokallezinjtë…

Lexo më shumë  →

UJKAN KARANEZI

Pas kapitenit, edhe Karanezi vazhdon me Bashkimin

Ujkan Karanezi, gjatë stinorit të kaluar me Bashkimin/ TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

29 September, 2020 @16:16

Disa ditë pas zyrtarizimit të kapitenit Qëndrim Biraj që vazhdoi me Bashkimin edhe për një stinor, sot klubi prizrenas ka…

Lexo më shumë  →

INTERNATIONAL

Ish-super ylli i Pejës bëhet ndihmës trajner

21 September, 2020 @9:42

Njëri ndër lojtarët kualitativ që ka ardhur në Superligën e Kosovës me bagazh të Euroleagues, Frederick House, karrierën e tij…

Lexo më shumë  →

TALENTI NGA PRIZRENI

Erion Nixha transferohet te ish-skuadra e Euroleagues

18 September, 2020 @19:43

Talenti prizrenas, Erion Nixha, është transferuar te skuadra e Darrusafakës për gjeneratat e reja. Erioni është 13 vjeçar i gjatë…

Lexo më shumë  →

NE TIRANE

Endrit Hysenagolli prezantohet te GogaBasket

TOPSPORTI/ Arkiv

17 September, 2020 @12:06

Ish qendra e skuadrave kosovare si Peja e Bashkimi, ndërsa më pas kaloi në ligën shqiptare ku së fundi luajti…

Lexo më shumë  →

THEMELOHET

Liga Unike nënshkruhet, tash duhet të nis puna

Foto: FBK

10 September, 2020 @23:08

Edhe zyrtarisht sot është nënshkuar themelimi i Ligës Unike në basketboll, ndërmjet Federatës Shqiptare të Basketbollit dhe asaj të Kosovës.…

Lexo më shumë  →

LIGA UNIKE

Mbledhja e parë zyrtare: zgjidhen anëtarët e Bordit dhe kryetari i saj

10 September, 2020 @17:08

Të enjten në zyret e Federatës së Basketbollit të Shqipërisë (FSHB) në Tiranë, është mbajtur takimi i parë i Bordit…

Lexo më shumë  →

TURGAY DEMIREL

Kreu i FIBA Europe do të jetë prezent në ceremoninë e themelimit të Ligës Unike

9 September, 2020 @15:12

Presidenti i FIBA Europës, Turgay Demirel do të jetë i pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes për themelimin e…

Lexo më shumë  →

SHQIP NË BOTË

ZYRTARE: Edon Maxhuni ndërron skuadër

TOPSPORTI / G.P

11 August, 2020 @9:23

Pas aventurës së tij te Gran Canaria në Spanjë, Edon Maxhuni sezonin tjetër do ta vazhdojë te një skuadër tjetër. …

Lexo më shumë  →

MEDIA TALK

Prizreni mund të debutojë në gara ndërkombëtare

TOPSPORTI/ A. Paçarizi/ 2018

29 July, 2020 @15:57

Skuadra prizrenase e elitës së basketbollit kosovar, KB “Ponte” Prizreni, pritet të jetë anëtarja më e re nga Kosova në…

Lexo më shumë  →

VALON BUNJAKU PËR FBK-ne

Risi në favor të basketbollistëve dhe tifozëve

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

29 July, 2020 @14:42

Edicioni i ri në basketbollin e Kosovës pritet të nisë me risi, pasi do të fillojë edhe Liga e përbashkët…

Lexo më shumë  →

SLLOVENIA

Andi Shehu kthehet te Postojna përsëri

19 July, 2020 @16:57

Basketbollisti prizrenas, Andi Shehu, është rikthyer te skuadra sllovene Postonja. Shehu pas 2 stinorëve të kaluara në skuadrën Ajdovscini, është…

Lexo më shumë  →

FIBA CHAMPIONS LEAGUE

Liga e Kampionëve pa skuadra kosovare, caktohen grupet

15 July, 2020 @13:37

Në stinorin 2020/21 në Ligën e Kampionëve në basketboll, nuk do të ketë skuadra kosovare, derisa janë kompletuar grupet për…

Lexo më shumë  →

ISH-QENDRA E BASHKIMIT

Qendra e Bashkimit transferohet në Turqi

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

14 July, 2020 @20:07

Njëri ndër basketbollistët më të mirë të Bashkimit por edhe të Superligës së Kosovës në stinorin e papërfunduar 2019/20, Terik…

Lexo më shumë  →

RIKTHEHET

Gëzim Morina rikthehet në Helios Suns

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

10 July, 2020 @14:54

Basketbollisti i Kosovës, Gëzim Morina, është rikthyer në skuadrën e njohur sllovene, Helios Suns. Njoftimin e ka dhënë skuadra…

Lexo më shumë  →

CRAIOVA

Ish-trajneri i Pejës, vazhdon kontratën me Craiovën

6 July, 2020 @20:23

Ish-trajneri i Pejës, Aleksandar Todorov, ka vazhduar kontratën me skuadrën rumune Craiovën. Kontrata e Todorovit është vazhduar edhe për një…

Lexo më shumë  →

REPREZENTUESI I KOSOVËS

Mikaile Tmusic nënshkruan me KK Podgorica

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

1 July, 2020 @22:03

Basketbollisti i reprezentacionit të Kosovës, Mikaile Tmusic, që u bë kampion me Bashkimin dhe Prishtinën në Kosovë, pas katër vitesh…

Lexo më shumë  →

3X3

TopSporti sponsor medial i turneut streetball satellite 3x3

26 June, 2020 @17:21

Gjatë javës së ardhshme do të caktohen datat në turneun streetball satellite 3x3, derisa TopSporti do të jetë sponsor medial…

Lexo më shumë  →

E FUNDIT

FIBA publikon Rregullat Zyrtare të Basketbollit 2020

25 June, 2020 @12:54

Pas ndryshimeve të paraqitura nga Komisioni Teknik dhe miratuar nga Bordi Qendror i FIBA-s në Mars 2020, FIBA ka publikuar…

Lexo më shumë  →

BRETT PRAHL

Basketbollisti që veshi fanellën e Pejës, në elitën polake

Brett Prahl, në ndeshjen e Kupës së Kosovës me Pejën/ TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

24 June, 2020 @15:25

Basketbollisti amerikan që veshi fanellën e Pejës në fillim të këtij viti dhe fitoi Kupën e Kosovës me ekipin verdhezi,…

Lexo më shumë  →

SCOTT BAMFORTH

Reprezentuesi i Kosovës në EliteProA të Francës

24 June, 2020 @0:19

Basketbollisti i natyralizuar i Kosovës, Scott Bamforth, është bërë anëtar i ri i ekipit elit të basketbollit francez, Le Mans…

Lexo më shumë  →

KOSOVARI I NATYRALIZUAR

Ish lojtari i Prishtinës e Pejës, nënshkruan me Gostivarin

16 June, 2020 @22:17

Basketbollisti që mbronte ngjyrat e reprezentacionit të Kosovës dy vite më parë, Malcolm Armstead dhe ka luajtur për Prishtinën e…

Lexo më shumë  →

KOSOVA

Grumbullimi në gusht

9 June, 2020 @10:59

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll do të grumbullohet në pjesën e dytë të muajit gusht. Përgatitjet do të udhëhiqen nga…

Lexo më shumë  →

TAY WALLER

Tay Waller kalon te Igokea

8 June, 2020 @16:28

Ish basketbollisti i Prishtinës dhe i Bashkimit, amerikani Tay Waller, është anëtar i ri i Igokeas. Eurobasket.com ka bërë…

Lexo më shumë  →

REPREZENTUESI I RI

Leonit Veliu zyrtarizohet te Liege

4 June, 2020 @14:22

Klubi basketbollistik belg, Liege Basket, ka zyrtarizuar përforcimin e ri të ekipit, kosovarin Leonit Veliu. Veliu që ka pasaportë…

Lexo më shumë  →

NGA FEDERATA

Liga e përbashkët Kosovë-Shqipëri, në pritje të dritës së gjelbër

4 June, 2020 @12:29

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) dhe Federata Shqiptare e Basketbollit (FSHB) janë në vlugun e përgatitjeve për krijimin e…

Lexo më shumë  →

LIGA TJETËR RAJONALE?!

Pranë formimit, edhe një ligë rajonale

1 June, 2020 @22:16

Mediat maqedonase kanë bërë të ditur se pas bisedimeve të njeriut të parë të Federatës së basketbollit të Bullgarisë Georgi…

Lexo më shumë  →