"MIZAHIR ISMA" HAT-TRICK PËR ORGANIZIM

Final 8 i Kupës, për herë të tretë me radhë në Rahovec

12 January, 2021 @23:55

Bordi i Federatës së Basketbollit të Kosovës në mbledhjen e mbajtur ditë më parë ka vendosur që organizator i Final…

Lexo më shumë  →


FEDERATA

Sot Kuvendi i FBK-së, kryetari aktual kandidat i vetëm

Foto: FBK

18 December, 2020 @12:18

Sot nga ora 15:00 do të mbahet Kuvendi i Rregullt Zgjedhor i Federatës së Basketbollit të Kosovës. Kuvendi mbahet në…

Lexo më shumë  →

PARA ZGJEDHJES SË KRYETARIT

Kuvendi i FBK-së i mbyllur për media, shkak COVID-19

Foto: FBK

17 December, 2020 @14:45

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) të premten më 18 dhjetor do të mbajë Kuvendin e Rregullt Zgjedhor. Kuvendi do…

Lexo më shumë  →

SHORTI I KUPËS

Shorti i Kupës së Ligës së Parë të Kosovës

14 December, 2020 @16:06

FBK ka bërë të ditur se pas shortit të tërhequr me ndarjen e skuadrave në Grupet A dhe B të…

Lexo më shumë  →

SHORTI I KUPËS TE FEMRAT

Shorti i Kupës së Kosovës te femrat, Bashkimi e Vëllaznimi direkt në gj’finale

14 December, 2020 @15:49

Në zyret e FBK-së gjithashtu është tërhequr shorti edhe për femrat në ndeshjet finale të Kupës së Kosovës. Pjesa…

Lexo më shumë  →

SHORTI I KUPËS

FINAL 8: Shorti i Kupës së Kosovës në basketboll

14 December, 2020 @15:32

Federata e Basketbollit të Kosovës ka bërë të ditur se ka tërhequr shortin e Final 8 të Kupës së Kosovës…

Lexo më shumë  →

PËRSËRI FETAHU

Përfundon afati për dorëzimin e nominimeve për Kryetar të FBK-së

Foto: FBK

11 December, 2020 @18:47

Sot në ora 16:00 ka përfunduar afati për dorëzimin e nominimeve për Kryetar të Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK). …

Lexo më shumë  →

TRANSFERET

Afati kalimtar i basketbollistëve 5 ditë

5 December, 2020 @17:48

Federata e Basketbollit të Kosovës ka bërë të ditur se në mbledhjen e Bordit të FBK-së duke shqyrtuar edhe situatën…

Lexo më shumë  →

CORONAVIRUS

Garat në kategoritë e reja, shtyhen për shkak të COVID-19

Foto: FBK

28 October, 2020 @19:13

Përmes një njoftimi të lëshuar në llogarinë zyrtare të Federatës në Facebook, FBK ka bërë të ditur se ka shtyer…

Lexo më shumë  →

KRITERET PER WILD CARD

Cilat skuadra mund të aplikojnë për WildCard për Ligë të Parë?

2 October, 2020 @11:19

Pas vendimit të marrë dje lidhur me pranimin e një ekipi në Ligë të Parë të Kosovës përmes WildCardit, FBK…

Lexo më shumë  →

FEDERATA NJOFTON

FBK shtyen stinorin 2020/21

24 August, 2020 @16:01

Bordi i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) duke i parë zhvillimet e fundit me pandeminë COVID-19, në bazë të…

Lexo më shumë  →

AFATI KALIMTAR, PREJ SOT I HAPUR

Hapet afati kalimtar për basketbollistë

10 August, 2020 @9:38

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) përmes një njoftimi ka bërë të ditur se sot është hapur afati kalimtar zyrtar…

Lexo më shumë  →

E FUNDIT

FIBA publikon Rregullat Zyrtare të Basketbollit 2020

25 June, 2020 @12:54

Pas ndryshimeve të paraqitura nga Komisioni Teknik dhe miratuar nga Bordi Qendror i FIBA-s në Mars 2020, FIBA ka publikuar…

Lexo më shumë  →

PAS VENDIMIT

KB Borea bie edhe nga Liga e Parë

TOPSPORTI/ Arkiv/ A. Paçarizi

22 May, 2020 @23:36

Skuadra pejane e basketbollit, KB Borea, pas rënies në stinorin e kaluar nga Superliga e Kosovës ka vazhduar me formë…

Lexo më shumë  →

PROMOVOHEN

KB Megasport hyn në Ligën e Parë

TOPSPORTI/ Arian Paçarizi

22 May, 2020 @22:07

Skudara prizrenase, KB Megasport, do të jetë anëtarja më e re e Ligës së Parë të Kosovës në basketboll. …

Lexo më shumë  →

FBK

Vendimi për anulimin e sezonit, flet sekretarja e FBK-së

30 March, 2020 @19:11

Tash e sa javë, basketbolli në Kosovë, sikur sportet e tjera, po “pushon” shkaku i masave mbrojtëse ndaj përhapjes së…

Lexo më shumë  →

MEDIA

Kampionati mund të mos vazhdojë

15 March, 2020 @22:20

Në ditët e ardhshme Bordi i FBK-së pritet të vendos për të ardhmen e stinorit 2019/20. Kështu së paku…

Lexo më shumë  →

CORONAVIRUS

Pezullohen të gjitha aktivitetet sportive në Kosovë

14 March, 2020 @1:34

Pas rasteve të para zyrtare të coronavirusit në Kosovë, Qeveria e Republikës së Kosovës ka pezulluar të gjitha aktivetet sportive…

Lexo më shumë  →

FEDERATA

Pezullohet basketbolli te gjeneratat e reja

13 March, 2020 @14:58

Bordi i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) me propozim të Komesarit të Garave të FBK-së, konform Statutit dhe Rregullores…

Lexo më shumë  →

KUPA E KOSOVËS

Sot dita e fundit e Kupës së Kosovës, orari i FINALEVE

15 February, 2020 @11:15

Spektakli i Kupës së Kosovës , sot do të përfundojë me dy ndeshje finale. Me fillim nga ora 17:30, do…

Lexo më shumë  →

KUPA E KOSOVËS

Nisin duelet e para të Kupës së Kosovës

12 November, 2019 @12:00

FBK ka bërë të ditur sot se këtë mesajvë nis xhiroja e parë e Kupës së Kosovës, ndërsa mëposhtë gjeni…

Lexo më shumë  →

KUPA E KOSOVËS 2019/20

Caktohen grupet për Kupën e Kosovës

Foto: FBK

8 November, 2019 @15:31

Të premten në zyrat e Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) është hedhur shorti për Kupën e Kosovës në basketboll,…

Lexo më shumë  →

DUELET E VIKENDIT QË SHKOI

Rezultatet e fundjavës në Ligën e Dytë

14 October, 2019 @11:00

Takimet kanë qenë interesante, ku Kaçaniku ka mundur Gjakovën 50:45, derisa Megasport ka shënuar fitore ndaj Sferës 77:74, derisa Golden…

Lexo më shumë  →

KOMUNIKATË

Të gjitha transferet e klubeve të basketbollit

11 September, 2019 @18:32

Në ditën e fundit të afatit kalimtar, Federata e Basketbollit e Kosovës përmes një komunikate për media ka bërë të…

Lexo më shumë  →

PARA FILLIMIT TË STINORIT

Shorti i edicionit të ri

9 September, 2019 @10:49

Federata e Basketbollit e Kosovës (FBK) ka njoftuar sot, se të premten në lokalet e FBK-së do të bëhet hedhja…

Lexo më shumë  →

MEGASPORT

Bleonis Tanushi vazhdon me Megasportin

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

8 September, 2019 @15:19

Lojtari gjakovar, Bleonis Tanushi, ka vazhduar kontratën me Megasportin. Tanushi do të jetë pjesë e skuadrës prizrenase edhe për një…

Lexo më shumë  →

ENDE KA KOHË

Shtyhet afati kalimtar, sezoni nis në fund të muajit

5 September, 2019 @16:18

Bordi i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) sot ka marrë vendim që afati kalimtar për basketbollistë dhe basketbolliste i…

Lexo më shumë  →

TE TË GJITHA GRUPMOSHAT

Zyrtarisht nis afati kalimtar

26 August, 2019 @10:47

Federata e Basketbollit të Koosvës (FBK) ka bërë të ditur tash se prej nesër hapet edhe zyrtarisht afati kalimtar i…

Lexo më shumë  →

GRUPMOSHAT

Emrat e të përzgjedhurve për kampin nacional

Foto: FBK

11 June, 2019 @10:23

Në vazhdën e aktiviteteve të shumta ndërkombëtare, të cilat Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) i ka në plan-programin e…

Lexo më shumë  →

20 BASKETBOLLISTË

Nisen për përvojë basketbolli në SHBA

Foto: FBK

10 June, 2019 @10:46

20 basketbollistë të rinj nga Kosova do të marrin pjesë në kampin në SHBA, përkatësisht në San Antonio të Teksasit.…

Lexo më shumë  →

KAMPI NACIONAL

Mbi 100 basketbollistë/e në përzgjedhje

Foto: FBK

5 June, 2019 @12:56

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) do të bëjë përzgjedhjen e basketbollistëve të grupmoshës 2005/06 për në Kampin Nacional, i…

Lexo më shumë  →

NGA TAKIMI FBK - SHTBK

Sanksione për trajnerët që s’marrin pjesë në klinika

30 May, 2019 @14:56

Zyrtarë të Shoqatës së Trajnerëve të Basketbollit të Kosovës (SHTBK), Albert Sylejmani dhe Fidan Shatri, kanë shkuar në zyret e…

Lexo më shumë  →

PA TROFE

S’ka Kupë për fituesit e Ligave Unike

Foto: KBBashkimiOfficial/fb

23 May, 2019 @15:22

Basketbollistët e rinj të Bashkimit, gjenerata U16, pas triumfit ndaj bashkëmoshatarëve të Yllit kanë fituar Ligën Unike U16 dhe kanë…

Lexo më shumë  →

PLAY OUT: VUSHTRRIA - MEGASPORTS

Vushtrria dhe Megasportsi mbeten aty ku ishin

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

26 April, 2019 @22:01

Skuadra e Vushtrrisë, duke e mposhtur edhe në ndeshjen e dytë të Play Outit Megasportsin, mbeti në Ligë të Parë. …

Lexo më shumë  →

PLAYOUT LIGA E PARË: MEGASPORT - VUSHTRRIA

Afër sigurimit të Ligës së Parë

25 April, 2019 @23:51

Sonte u zhvillua edhe dueli i parë i PlayOutit për Ligë të Parë të Kosovës, ku në Prizren u takuan…

Lexo më shumë  →

PLAYOUT MATCHES

Caktohen terminet për PlayOutin e Ligës së Parë

24 April, 2019 @21:52

Ekipi që humbi finalen në Ligë të Dytë, Megasport, do të përballet me ekipin e parafundit të Ligës së Parë,…

Lexo më shumë  →

GAME 3: MEGASPORTS - NEWBASKET

Newbasket, anëtari më i ri i Ligës së Parë!

TOPSPORTI/ DS

22 April, 2019 @21:06

Pasi secila skuadër shënoi nga një fitore në dy ndeshjet e para të serisë finale, Megasportsi dhe Newbasketi, që të…

Lexo më shumë  →

GAME 3: MEGASPORTS - NEWBASKET

Megasports vs. Newbasket, mbyllet pjesa e parë

TOPSPORTI/ DS

22 April, 2019 @20:03

Pas 20 minutave lojë në Prizren, rezultati mes Megasportsit dhe Newbasketit shënon 24-33. Kujtojmë që fituesi nga kjo sfidë ngjitet…

Lexo më shumë  →

GAME 3: MEGASPORTS - NEWBASKET

Ç1: Ngushtë në derbin prizrenas

Foto: D.SH / TOPSPORTI

22 April, 2019 @19:58

Me rezultat 17-18 në të mirë të Newbasketit është mbyllur çereku i parë i duelit mes Megasportsit dhe Newbasketit, skuadra…

Lexo më shumë  →

TERMINI VENDIMTAR

Të hënën përcaktohet fituesi i titullit

Pamje nga ndeshja e dytë e serisë finale/ TOPSPORTI/ A. P.

19 April, 2019 @16:38

Federata e Basketbollit të Kosovës ka bërë të ditur sot terminin e ndeshjes vendimtare të serisë finale të PlayOffit të…

Lexo më shumë  →

NEWBASKET - MEGASPORT

Barazohet seria finale

17 April, 2019 @22:12

Basketbollistët e Newbasket kanë arritur të shënojnë fitore në ndeshjen e dytë të serisë finale të PlayOffit të Ligës së…

Lexo më shumë  →