Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

KAMPI NACIONAL

8 trajnerë dhe 48 basketbollistë/e në Kampin Nacional të FBK-së

Foto: FBK

8 trajnerë dhe 48 basketbollistë/e në Kampin Nacional të FBK-së


Teksti: FBK

28 June, 2021 @15:11

Kampi Nacional i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) në kuadër të programit të FIBA Europe për Zhvillim të Gjeneratave të Reja (Youth Development Fund/YDF) do të organizohet prej 5 deri më 11 Korrik në Prishtinë.

Federata e Basketbollit e Kosovës është pjesë e projektit të përbashkët të FIBA Europe Youth Development Fund tash e pesë vite së bashku me Federatën e Turqisë (udhëheqëse e projektit), Rumanisë, Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Në këtë projekt të përbashkët përfshihen turnetë e djemve dhe vajzave U14 në shtetet e lartpërmendura, kampet nacionale, klinikat për trajnerë, dhe punëtoritë për menaxherët e projekteve.

Federata e Basketbollit e Kosovës tash e sa vite është pjesë e Fondit për Zhvillim të Gjeneratave të Reja të FIBA Europe, ndërsa duhet theksuar se FIBA është shumë e kënaqur me punën e FBK-së në implementimin e projektit në Kosovë, andaj çdo vit pas raporteve të dorëzuara nga FBK në FIBA, kjo e fundit gjithnjë e jep vlerësimin pozitiv për vazhdimin e projektit në vendin tonë.

Ndërkaq sa i përket Kampit Nacional duhet cekur se fëmijët e këtij kampi janë kandidatë potencialë për të qenë pjesë e Qendrës Nacionale të Basketbollit të cilën FBK planifikon ta hapë në shtator të këtij viti.

Në kamp do të marrin pjesë 24 djem dhe 24 vajza, si dhe 8 trajnerë/e.

Kampi Nacional do të udhëhiqet nga Arben Krasniqi, Drejtor Teknik në FBK-së, ndërsa në këtë kamp do të punojnë trajnerët e mirënjohur kosovarë:

Fikret Shatri
Ilir Selmani
Valentin Spaqi
Hasan Bytyqi
Kimete Haliti
Valbona Bytyqi
Ilmen Bajra
Qëndrim Demi

Lista e vajzave U-14:

Era Aliu (Ferizaj)
Erzana Tahiri (Ferizaj)     
Tringa Fetahu (Ferizaj)
Medina Rifati (Vushtrri)
Medina Fazliu (Vushtrri)
Malvina Haziri (Vushtrri)
Arjana Pronaj (Vushtrri)
Nazmije Qukiqi (Prizren)
Yllza Morina (Prizren)
Klea Gashi (Prizren)
Elsa Shala (Pejë)
Dorentina Haziri (Pejë)
Gresa Nikqi (Pejë)
Yllka Idrizaj (Pejë)
Erva Kurshumliu (Mitrovicë)
Jeta Muzliukaj (Mitrovicë)
Aorta Rashiti (Gjilan)
Elda Pireva (Gjilan)
Alea Syla (Gjilan)
Klesta Shatri (Istog)
Agisa Buleshkaj (Istog)
Sara Smajlaj (Prishtinë)
Tia Tuhina (Prishtinë)
Amila Tahiraj (Prishtinë)

Lista e djemve U14:

Edin Bacevac (Marigona Hill)
Lisjan Muja (Marigona Hill)
Lis Sadiku (Marigona Hill)
Yll Kastrati (Marigona Hill)
Rrezon Ahmetaj (Marigona Hill)
Blind Jerliu (Marigona Hill)
Ben Basha (M Junior)
Mal Tusuni (M Junior)
Sejar Rama (M Junior)
Rrezon Elezaj (Istogu)
Hannan Corovic (Istogu)
Erion Latifaj (Istogu)
Arti Imeraj (Istogu)
Oltion Shatri (Istogu)
Brilant Sallauka (Suharekë)
Erdi Abazgjik (Trepça)
Rijad Berati (Trepça)
Jon Hazeri (Bashkimi)
Rigon Gjergjizi (Bashkimi)
Elion Hasanaj (DT-Peja)
Berkant Shaqiri (Drita)
Ervin Mullaliu (Rahovec)
Bajram Hasku (Rahovec)
Ervin Morina (Vushtrri).


NË KRYEQYTET

Prishtina zyrtarizon ish-trajnerin e Cibonës

FBK Superliga/Kupa e Kosovës/Superkupa e Kosovës/International/Transfere

Prishtina zyrtarizon ish-trajnerin e Cibonës

28/06/21 @ 14:58

GAME 3: HAWKS - BUCKS

Middleton me 20 pikë në çerekun e katërt, Bucks rrëmben epërsinë

NBA

Middleton me 20 pikë në çerekun e katërt, Bucks rrëmben epërsinë

28/06/21 @ 11:54

FEMRAT & MESHKUJT

Para kampionateve përkatëse, kombëtaret e Kosovës vazhdojnë me përgatitje

FBK Superliga/Përfaqësuesja

Para kampionateve përkatëse, kombëtaret e Kosovës vazhdojnë me përgatitje

28/06/21 @ 11:46

FIBA 3x3

Kosova përfundon fazën e grupeve edhe te femrat

FBK Liga e Femrave/Përfaqësuesja

Kosova përfundon fazën e grupeve edhe te femrat

27/06/21 @ 17:50

FIBA 3x3

Kosova përfundon ndeshjet në grup te meshkujt

FBK Superliga/Përfaqësuesja

Kosova përfundon ndeshjet në grup te meshkujt

27/06/21 @ 17:40

GAME 4: CLIPPERS - SUNS

George gabon përsëri, Suns afër finales

NBA

George gabon përsëri, Suns afër finales

27/06/21 @ 11:01

REFEREE

Gjyqtarët e Kosovës në garat ndërkombëtare

FBK Superliga/FBK Liga e Parë/FBK Liga e Femrave

Gjyqtarët e Kosovës në garat ndërkombëtare

22/06/21 @ 13:47

FBK

Nis regjistrimi i klubeve për edicionin 2021/22

FBK Superliga/FBK Liga e Parë/FBK Liga e Dytë/FBK Liga e Femrave

Nis regjistrimi i klubeve për edicionin 2021/22

08/06/21 @ 15:39

FBK

FBK - Liga e Parë: Palestra të lidhura me FIBA

FBK Liga e Parë

FBK - Liga e Parë: Palestra të lidhura me FIBA

02/06/21 @ 14:24

NEW BASKET

New Basket bëhet me lojtarin më të gjatë në Kosovë!

FBK Liga e Parë

New Basket bëhet me lojtarin më të gjatë në Kosovë!

09/05/21 @ 23:32

TRANSFER

Skuadra e Ligës së Parë zyrtarizon lojtarin e huaj për stinorin e ri

FBK Liga e Parë

Skuadra e Ligës së Parë zyrtarizon lojtarin e huaj për stinorin e ri

07/05/21 @ 17:59

NEW BASKET

KB New Basket prezenton fanellat për stinorin 2021/22

FBK Liga e Parë

KB New Basket prezenton fanellat për stinorin 2021/22

03/05/21 @ 15:57

PLAY OUT

Pejanët ngjiten në Ligën e Parë, ekipi nga Prizreni bie poshtë

FBK Liga e Parë/FBK Liga e Dytë

Pejanët ngjiten në Ligën e Parë, ekipi nga Prizreni bie poshtë

01/05/21 @ 20:12

PLAY OUT / MEGASPORTS - BOREA

Sot caktohet skuadra e fundit e Ligës së Parë për edicionin 2021/22

FBK Liga e Parë

Sot caktohet skuadra e fundit e Ligës së Parë për edicionin 2021/22

01/05/21 @ 12:08

PLAY OUT

Vetëm një pikë dallim në çerekun e tretë të ndeshjes Trepça-Istogu

FBK Superliga/FBK Liga e Parë

Vetëm një pikë dallim në çerekun e tretë të ndeshjes Trepça-Istogu

29/04/21 @ 18:07

PLAY OUT

Istogu mbahet me Shabanin, s’lejon shkëputjen

FBK Superliga/FBK Liga e Parë

Istogu mbahet me Shabanin, s’lejon shkëputjen

29/04/21 @ 17:39


 
Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Parë