Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

BASKET TECH

Super teknologji në palestra të Kosovës, FBK arrin marrëveshjen

Super teknologji në palestra të Kosovës, FBK arrin marrëveshjen


Teksti: FBK

23 February, 2021 @11:49

Synergy Sports ka lidhur partneritet shumëvjeçar me Federatën e Basketbollit të Kosovës (FBK) për të transformuar palestrat e basketbollit në Kosovë në “Palestra të Lidhura me FIBA-n”.

Partneriteti do t’i sigurojë Federatës së Basketbollit të Kosovës zgjidhje të përparuara dhe të automatizuara për të xhiruar dhe prodhuar transmetime të drejtpërdrejta me cilësi të lartë për garat e basketbollit në të dyja konkurrencat, meshkujve dhe femrave. Synergy Sports gjithashtu do të bëhet partner ekskluziv i shpërndarjes për komercializimin të të drejtave të drejtpërdrejta për basketbollin kosovar.

Kompeticioni i sapoformuar me marrëveshjen e dy Federatave të Basketbollit Shqipëri-Kosovë, Liga Unike (në të cilën do të marrin pjesë skuadrat më të mira të të dyja vendeve) e cila pritet të nxis interes të madh në të gjithë rajonin, gjithashtu do të përfshihet në këtë marrëveshje.

Duke diskutuar për partneritetin, CEO i “Synergy Sports”, Mark Silver tha: “Synergy Sports” është krenar për bashkëpunimin me Federatën e Basketbollit të Kosovës pasi që Kosova gjendet në njërin nga rajonet me histori të pasur të basketbollit botëror dhe “Palestra e Lidhur me FIBA” do të ndihmojë që basketbolli kosovar të jetë në pikën më të lartë për sa i përket aftësive teknike kur bëhet fjalë për prodhimin dhe shpërndarjen masive të transmetimeve të drejtpërdrejta”.

Drejtori i Partneritetit Sportiv të “Synergy Sports”, Alistair Kemp shtoi se: “Ky është një angazhim fantastik nga ana e Federatës së Basketbollit të Kosovës për prezantimin e zgjidhjeve inovative dhe për të përmirësuar shtrirjen dhe shikueshmërinë e lojërave me anë të pajisjeve të vendosura dhe për t’i transformuar palestrat sportive në “Palestra të Lidhura me FIBA” në Kosovë. Nga ky partneritet do të përfitojë i gjithë komuniteti i basketbollit kosovar nga ekipet elitare, lojtarët, trajnerët, deri te tifozët, të rinjtë dhe të gjitha nivelet bazë të lojës së basketbollit. ”

Në anën tjetër, Kryetar i Federatës së Basketbollit të Kosovës, z.Arben Fetahu potencoi se: “Federata e Basketbollit e Kosovës gjithmonë pret partneritete të reja dhe zgjidhje inovative për basketbollin tonë. Duke e ditur që projekti “Palestrat e Lidhura me FIBA” përfaqëson një pikë referimi të ri për palestrat e basketbollit në të gjithë botën, Federatës së Basketbollit të Kosovës i jep gëzim dhe kënaqësi të madhe që të jemi në gjendje të instalojmë dhe shfrytëzojmë zgjidhjet “hardwerike” dhe “softuerike” të “Synergy Sports” në tetë palestrat në të gjithë Kosovën. Kjo si pjesë e angazhimit tonë të përgjithshëm për të patur një shikueshmëri më të madhe për të gjitha garat tona të basketbollit, si dhe mjete më të mira për edukimin dhe avancim e trajnerëve dhe gjyqtarëve tanë”.

Prodhimi i automatizuar i videos me integrimin e tabelës, sistemi i rishikimit të gjyqtarëve, shërbimet e zhvillimit të trajnerëve dhe lojtarëve dhe integrimi i automatizuar i videove grafike, janë pjesë e marrëveshjes shumëvjeçare dhe përbëjnë një investim të rëndësishëm në basketbollin e Kosovës nga një partner i besuar dhe me reputacion në basketbollin botëror siç është  “Synergy Sports”. E përfunduar gjatë kohërave të vështira të një pandemie globale, kjo është një marrëveshje partneriteti me një komponent të fortë bashkëpunimi që ka rëndësi të madhe strategjike për zhvillimin e basketbollit të Kosovës në të gjitha nivelet”.


PËRFORCIM I RI

PontePrizreni prezanton snajperistin, paralajmëron përforcim nga EuropeCup

FBK Superliga/International/Transfere

PontePrizreni prezanton snajperistin, paralajmëron përforcim nga EuropeCup

23/02/21 @ 11:15

MAVS - GRIZZLIES

Hardaway e Doncic 50 pikë, Dallas fiton rivalin

NBA

Hardaway e Doncic 50 pikë, Dallas fiton rivalin

23/02/21 @ 09:23

LAKERS - WIZARDS

Në vazhdime kampioni bie nga Wizards

NBA

Në vazhdime kampioni bie nga Wizards

23/02/21 @ 09:09

LAUREATËT 2020

Dardan Berisha, sportist i vitit 2020 nga KOK

FBK Superliga/Përfaqësuesja

Dardan Berisha, sportist i vitit 2020 nga KOK

22/02/21 @ 23:37

RAPORT I GJERË

Kompletohen të kualifikuarit për Eurobasket 2022

Eurobasket

Kompletohen të kualifikuarit për Eurobasket 2022

22/02/21 @ 23:02

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Ligën e Parë (XII)

FBK Liga e Parë

TOP 5-shja e javës në Ligën e Parë (XII)

22/02/21 @ 22:21

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Ligën e Femrave (XIV)

FBK Liga e Femrave

TOP 5-shja e javës në Ligën e Femrave (XIV)

22/02/21 @ 20:45

EUROLEAGUE

Mario Hezonja nga NBA, transferohet te gjigandi grek

Euroleague

Mario Hezonja nga NBA, transferohet te gjigandi grek

22/02/21 @ 19:07

SUPERLIGA

Caktohet orari i xhiros 20 në Superligë

FBK Superliga

Caktohet orari i xhiros 20 në Superligë

22/02/21 @ 15:57

VËLLAZNIMI

Vëllaznimi zyrtarizon dy përforcimet

FBK Superliga

Vëllaznimi zyrtarizon dy përforcimet

22/02/21 @ 13:08

NDAHET ME KAMPIONIN

Ku do të shkojë Valon Bunjaku?

Liga Unike/FBK Superliga/International/Transfere

Ku do të shkojë Valon Bunjaku?

28/06/21 @ 16:13

INTERVISTA E EDOS PËR FBK

Edo me mezazh për fëmijët që e duan basketbollin

Liga Unike/FBK Superliga/Balkan League/International

Edo me mezazh për fëmijët që e duan basketbollin

21/06/21 @ 15:12

VIDEO HIGHLIGHTS

Highlights nga ndeshja Peja - Ylli

Liga Unike

Highlights nga ndeshja Peja - Ylli

14/04/21 @ 23:50

TEAM OF THE FINAL

TOP 5-shja e finales së Ligës Unike

Liga Unike

TOP 5-shja e finales së Ligës Unike

14/04/21 @ 23:06

VIDEO HIGHLIGHTS

Highlights nga ndeshja Rahoveci - Goga Basket

Liga Unike

Highlights nga ndeshja Rahoveci - Goga Basket

14/04/21 @ 22:07

LIGA UNIKE

Erjon Kastrati MVP i Ligës Unike

Liga Unike

Erjon Kastrati MVP i Ligës Unike

14/04/21 @ 21:47

LIGA UNIKE

Berisha: Jemi kampion mbarë kombëtar, ky është vetëm fillimi

Liga Unike

Berisha: Jemi kampion mbarë kombëtar, ky është vetëm fillimi

14/04/21 @ 21:24

PEJA - YLLI

Golden Eagle Ylli, kampioni i parë dhe historik i Ligës Unike

Liga Unike

Golden Eagle Ylli, kampioni i parë dhe historik i Ligës Unike

14/04/21 @ 21:03

PEJA - YLLI

Ç3: Ylli në epërsi ndaj Pejës, edhe 10 minuta lojë

Liga Unike

Ç3: Ylli në epërsi ndaj Pejës, edhe 10 minuta lojë

14/04/21 @ 20:28

PEJA - YLLI

Rezulltati i ngushtë, mbyllet pjesa e parë

Liga Unike

Rezulltati i ngushtë, mbyllet pjesa e parë

14/04/21 @ 19:53


 
Të gjitha lajmet nga Liga Unike