FTESAT E SPANJËS

Me 4 lojtarë nga NBA, Spanja publikon listën preliminare për Botëror

9 July, 2019 @12:21

Kampionati Botëror i basketbollit që këtë verë do të mbahet në Kinë, tashmë po fillon të afrohet, ndërsa ekipet pjesëmarrëse…

Lexo më shumë  →


VEDRAN BOSNIC

Ish-ylli i Bashkimit e Pejës, në krye të Bosnjës

12 November, 2018 @16:47

Njëri ndër lojtarët që ka lënë gjurmë në basketbollin kosovar, Vedran Bosnic, është emëruar si trajner i përfaqësueses së Bosnjës. …

Lexo më shumë  →

QUALIFICATION FOR CHINA 2019

Tri ekipe evropiane sigurojnë botërorin

Foto: fiba.basketball

17 September, 2018 @14:13

Me përfundimin e ndeshjeve të dyta të fazës kualifikuese për Kampionatin Botëror “Kina 2019”, tre skuadra nga Evropa veçse kanë…

Lexo më shumë  →

DAMIR MULAOMEROVIC

Një boshnjak në krye të Kosovës

14 August, 2018 @11:12

Pas arritjeve të vogla, por historike për Kosovën që debutoi në kualifikime për një Kampionat Botëror, në krye të reprezentacionit…

Lexo më shumë  →

KUPTOHEN RIVALËT

Kosova mëson rivalët e parë për Eurobasket 2021

BOROZANI/ A. P.

2 July, 2018 @13:52

Pas përfundimit të garave në kualifikimet evropiane për Kupën e Botës “Kina 2019”, Përfaqësuesja e Kosovës tashmë do t’i…

Lexo më shumë  →

HUNGARIA - LITUANIA

Lituania e para, pa humbje

Foto: fiba.com

1 July, 2018 @22:28

Lituania duke e mposhtur Hungarinë me rezultat 50-73, e përfundoi Grupin C pa humbje. Me të përfunduar stinori në NBA,…

Lexo më shumë  →

KOSOVA - POLONIA

E mbyllim me të gjitha humbje

Foto: fiba.basketball

1 July, 2018 @22:11

Gjashtë ndeshje dhe gjashtë humbje është bilanci i Kosovës në kualifikime për Botërorin Kina 2019 - dhe natyrisht ekipi…

Lexo më shumë  →

5-SHET

5-shet startuese: Kosova - Polonia

BOROZANI / Arian Paçarizi

1 July, 2018 @20:32

Para se të fillojë ndeshja ndërmjet Kosovës dhe të Polonisë, selektorët e ekipeve përkatëse kanë vendosur për këto pesëshe startuese…

Lexo më shumë  →

NJOFTIMI PËR LOJËN E RADHËS

Nesër, biletat falas ndaj Polonisë

BOROZANI/ A. P.

30 June, 2018 @16:06

Të dielën me fillim nga ora 20:30 në palestrën e vogël të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, Kosova…

Lexo më shumë  →

KOSOVA-HUNGARIA

Mbetemi pa fitore

Foto: fiba.basketball

28 June, 2018 @22:06

Përkundër se dhanë mjaft shpresa në pjesë të parë, çereku i tretë dhe fillimi i atij të katërt bëri që…

Lexo më shumë  →

PJESA E PARË: KOSOVA-HUNGARIA

Shenjat e fitores, pas 20 minutave të para

BOROZANI/ G. P.

28 June, 2018 @21:19

Përkundër se filloi dobët, me kalimin e kohës Kosova ka arritur të kthejë rezultatin dhe të dalë në epërsi në…

Lexo më shumë  →

STARTUESIT: KOSOVA-HUNGARIA

5-shet startuese: Kosova-Hungaria

BOROZANI/ G. P.

28 June, 2018 @20:03

Para se të fillojë ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Hungarisë, selektorët e ekipeve përkatëse kanë vendosur për këto pesëshe startuese për…

Lexo më shumë  →

NGA KONFERENCA PARA NDESHJES

Kastrati: Të gjejmë forcë, të luajmë për Gazin

27 June, 2018 @16:59

Njëri ndër basketbollistët e dalluar të përfaqësueses së Kosovës, Erjon Kastrati, gjithashtu ka qenë emocional pas rastit tragjik të ditëve…

Lexo më shumë  →

SELEKTORI NË KONFERENENCË

Greenberg: Do të luajmë me shpirt

27 June, 2018 @16:55

Selektori i Kosovës, Brad Greenberg, në konferencën për shtyp para dy ndeshjeve kualifikuese ka treguar se gjithçka do të jetë…

Lexo më shumë  →

NGA KONFERENCA

Dardani: Ejani të gjithë, kemi nevojë për përkrahje

27 June, 2018 @16:51

Në konferencën e sotme për shtyp të reprezentacionit të Kosovës, ka folur kapiteni Dardan Berisha, që ka kërkuar përkrahjen e…

Lexo më shumë  →

FBK

FIBA nuk lejon shtyerjen e ndeshjeve

25 June, 2018 @18:11

Përfaqësuesja A e Kosovës do t’i luaj dy ndeshjet kualifikuese për Kupën e Botës “Kina 2019” sipas orarit të paraparë. …

Lexo më shumë  →

REPORTAZH

Një pasdite me reprezentacionin e Kosovës

BOROZANI/ G. P.

23 June, 2018 @0:55

Kosova ka përfunduar dje pjesën stërvitore të kaluar në Gjakovë. Në palestrën Shani Nushi, basketbollistët, të qetë, pa publik, bënin…

Lexo më shumë  →

EKSKLUZIVE

Rashica: Kemi mungesa, presim përkrahje

BOROZANI/ G. P.

22 June, 2018 @19:56

Pak para ndeshjeve kualifikuese ndaj Hungarisë dhe Polonisë, përfaqësuesja e Kosovës në basketboll përgatitjet po i zhvillon në palestrën “Shani…

Lexo më shumë  →

REPREZENTACIONI

Nisin stërvitjet në Gjakovë

Foto: FBK

18 June, 2018 @16:26

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll këtë javë do të zhvillojë stërvitjet, për dy ndeshjet e fundit dhe vendimtare të Grupit…

Lexo më shumë  →

KOSOVA

Kanë filluar stërvitjet për përfaqësuesen e Kosovës

Foto: fiba.com

11 June, 2018 @19:38

Nën urdhërat e trajnerit amerikan, Brad Greenberg, përfaqësuesja e Kosovës është duke e zhvilluar stërvitjen e parë për dy ndeshjet…

Lexo më shumë  →

FTESA E KOSOVËS

Altin Morina dhe Valon Bunjaku ftohen nga Greenberg

BOROZANI/ A. P.

8 June, 2018 @16:19

Selektori i Kosovës, Brad Greenberg, ka ftuar 17 basketbollistë për dy përballjet e fundit të Kosovës në kuadër të kualifikimeve…

Lexo më shumë  →

FTOHET NË REPREZENTACION

Tmusic ftohet, por s’mund të ndihmojë Kosovën tash

BOROZANI/ A. P.

26 May, 2018 @15:08

Njëri ndër basketbollistët më të dalluar të Bashkimit këtë stinor, Mikaile Tmusic, që është lindur në Kosovë ka marrë ftesën…

Lexo më shumë  →

I NATYRALIZUARI I PARË

Doellman mund të rikthehet te Kosova

18 April, 2018 @15:49

Basketbollisti i natyralizuar amerikan, Justin Doellman, mund të luajë përsëri për Kosovën. Njoftimin e ka dhënë sot Koha ditore,…

Lexo më shumë  →

FIBA RANKING MARS 2018

Kosova ngritet në listën e FIBAs

Foto: fiba.basketball

2 March, 2018 @12:46

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll është ngritur për katër pozita në renditjen mujore të FIBAs. FIBA TOP…</p>
				    	<a class=Lexo më shumë  →

KINA 2019

7 skuadra e siguruan fazën e dytë

Foto: fiba.com

27 February, 2018 @23:36

Dje pas ndeshjeve të katërta nëpër grupe në kuadër të kualifikimeve për Botërorin Kina 2019, shtatë skuadra arritën ta sigurojnë…

Lexo më shumë  →

KOSOVA

Kosova fton zyrtarisht Edon Maxhunin

27 February, 2018 @12:45

Përmes burimeve të Borozani.com, është bërë e ditur që Edon Maxhuni gjatë mëngjesit të sotëm ka pranuar ftesë zyrtare nga…

Lexo më shumë  →

BRAD GREENBERG

Mësim për lojtarët

Foto: fiba.basketball

26 February, 2018 @22:51

Selektori i Kosovës, Brad Greenberg, në prononcimin e tij pas ndeshjes Lituania-Kosova ndër të tjera ka thënë se, ky duel…

Lexo më shumë  →

SHAWN JONES

Ishin shumë të uritur

Foto: fiba.basketball

26 February, 2018 @22:47

Alo-qendra e reprezentacionit të Kosovës, Shawn Jones, në deklaratën e tij pas humbjes së Kosovës nga Lituania ka qenë i…

Lexo më shumë  →

HUNGARIA-POLONIA

Hungaria mposht Poloninë, për të shuar gjasat e Kosovës

Foto: fiba.basketball

26 February, 2018 @21:45

Në duelin tjetër të Grupit C kualifikues për Botëror, ku bën pjesë Kosova, Hungaria pak më parë ka mposhtur Poloninë…

Lexo më shumë  →

LITUANIA - KOSOVA

Highlights: Lituania - Kosova

Foto: fiba.com

26 February, 2018 @21:04

Momentet kryesore nga ndeshja Lituania - Kosova mund t’i ndiqni në videon e mëposhtme.