Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

DAMIR MULAOMEROVIC

Një boshnjak në krye të Kosovës

Një boshnjak në krye të Kosovës


14 August, 2018 @11:12

Pas arritjeve të vogla, por historike për Kosovën që debutoi në kualifikime për një Kampionat Botëror, në krye të reprezentacionit do të jetë boshnjaku Damir Mulaomerovic.

Mulaomerovic do të jetë pasardhësi i amerikanit Brad Greenberg, që u detyrua ta lë përfaqësuesen për shkak të obligimeve familjare, edhe pse FBK-ja ia mundësoi vazhdimin e kontratës.

Mulaomerovic Damir

I lindur në Tuzlla të Bosnjes, 43 vjeçari Mulaomerovic pritet të vijë në fund të këtij muaji në Kosovë, për të nisur punën e tij, derisa reprezentacioni i Kosovës do të garojë në ciklin parakualifikues për Eurobasket 2021.

Mulaomerovic përgjatë karrierës së tij si trajner, ka drejtuar reprezentacionin e Bosnjes dhe Hercegovinës së fundi, ndërsa në periudhën 2015 - 2017 ka qenë trajner i ekipit të njohur kroat, Cibona nga Zagrebi.

Sa i përket karrierës së tij si lojtar, ai është fitues i Euroligës dhe ka luajtur me ekipet e njohura evropiane në basketboll. Cibona, Bologna, Efes Pilsen, Panathinaikos, Real Madrid, PAOK e Olympiacos janë ndër ekipet më të rëndësishme që mund të gjinden në CV-në e njeriut që në shtator mbush të 44-tat.

Damir Mulaomerovic

Sa i përket reprezentacionit, ai ka mbrojtur ngjyrat e Kroacisë, me të cilët ka marrë pjesë në katër Eurobaskete dhe Lojërat Olimpike të vitit 1996.

Marrëveshjen me FBK-në për të drejtuar Kosovën, Mulaomerovic ia ka konfirmuar personalisht Kohës ditore sot.

Mulaomerovic do të bëhet trajneri i tretë i Kosovës prej se vendi ynë u pranua në FIBA. Pas Arben Krasniqit, me të cilin Kosova luajti në kualifikimet e para për Eurobasket, ku nuk shënoi asnjë fitore, ka qenë amerikani Brad Greenberg në krye të ekipit, me të cilin Kosova kaloi fazën parakualifikuese për Botërorin Kina 2019, ndërsa u eliminua në fazën kualifikuese.

Kosova është në grup parakualifikues për Eurobasket 2021 me Maqedoninë dhe me Rumaninë.


KOSOVA U16

Kosova U16 mposhtet edhe në ndeshjen e dytë

Përfaqësuesja/Eurobasket

Kosova U16 mposhtet edhe në ndeshjen e dytë

12/08/18 @ 21:35

KOSOVA U16

Kosova U16 e nis me humbje

Përfaqësuesja/Eurobasket/International

Kosova U16 e nis me humbje

12/08/18 @ 16:08

KOMUNIKATË

Alarm te Bashkimi!

FBK Superliga/Balkan League

Alarm te Bashkimi!

07/08/18 @ 23:44

REPREZENTUESI I KOSOVËS

Largohet Greenberg

FBK Superliga/Përfaqësuesja

Largohet Greenberg

06/08/18 @ 17:46

EKIPI I SHTATË

Bashkimi konfirmohet në BIBL

FBK Superliga/Balkan League

Bashkimi konfirmohet në BIBL

06/08/18 @ 17:08

EKSKLUZIVE

Valon Bunjaku vazhdon me Prishtinën

FBK Superliga

Valon Bunjaku vazhdon me Prishtinën

06/08/18 @ 15:46

EURO U-18/ DIV B

Edhe Ukraina lehtë ndaj Kosovës U18

FBK Liga e Femrave/Përfaqësuesja

Edhe Ukraina lehtë ndaj Kosovës U18

04/08/18 @ 17:37

EURO U-18 / DIV B

Vashat U18 turpërohen nga Sllovakia

FBK Liga e Femrave/Përfaqësuesja

Vashat U18 turpërohen nga Sllovakia

03/08/18 @ 17:28

TRANSFER

Edmond Kryeziu kalon te KB Prizreni

FBK Superliga/Transfere

Edmond Kryeziu kalon te KB Prizreni

02/08/18 @ 12:14

TRANSFER

Edhe një amerikane te Bashkimi (F)

FBK Liga e Femrave/Transfere

Edhe një amerikane te Bashkimi (F)

01/08/18 @ 10:56

PEJA

Peja rikthen edhe Hajzerin

FBK Superliga/Transfere

Peja rikthen edhe Hajzerin

19/07/21 @ 20:09

KOSOVA U20

12-shja e Rodiqit për FIBA U20

FBK Superliga/Përfaqësuesja/International

12-shja e Rodiqit për FIBA U20

18/07/21 @ 18:37

KARAGAÇ

KB Peja zyrtarizon trajnerin Semsettin Bas

FBK Superliga/International/Transfere

KB Peja zyrtarizon trajnerin Semsettin Bas

17/07/21 @ 19:10

TAMAS BRUCE @ GOLDEN EAGLE YLLI

Ish lojtari i Lipjanit, kalon te kampioni

Liga Unike/FBK Superliga/International/Transfere

Ish lojtari i Lipjanit, kalon te kampioni

17/07/21 @ 16:05

KB PEJA

KB Peja me paralajmërim premtues

FBK Superliga

KB Peja me paralajmërim premtues

17/07/21 @ 14:29

PEJA

Peja rikthen ish-trajnerin

FBK Superliga

Peja rikthen ish-trajnerin

14/07/21 @ 19:31

BASHKIMI

Karanezi largohet nga Bashkimi, në bisedime me dy skuadra

FBK Superliga/Transfere

Karanezi largohet nga Bashkimi, në bisedime me dy skuadra

13/07/21 @ 17:41

GOLDEN EAGLE YLLI

Erjon Kastrati vazhdon kontratën më Yllin

FBK Superliga/Transfere

Erjon Kastrati vazhdon kontratën më Yllin

12/07/21 @ 19:22

EDICIONI 2021/22

Liga Unike me stinor të rregullt dhe me rregulla për të huajt

Liga Unike/FBK Superliga/International/Liga tjera

Liga Unike me stinor të rregullt dhe me rregulla për të huajt

12/07/21 @ 14:40

GOLDEN EAGLE YLLI

Kampioni vazhdon me përforcime

FBK Superliga/Transfere

Kampioni vazhdon me përforcime

10/07/21 @ 20:42


 
Të gjitha lajmet nga FBK Superliga