Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

BOTËRORI 2027

Rruga drejt Kupës së Botës 2027: Kosova në vazon e dytë

Foto: FIBA

Rruga drejt Kupës së Botës 2027: Kosova në vazon e dytë


Teksti: FBK

7 August, 2023 @14:02

Rruga drejt FIBA Kupës së Botës 2027 do të filloje nga Raundi i Parë i Parakualifikimeve Evropiane.
Shorti do të hidhet në Munih të Gjermanisë të martën më 8 gusht dhe do të transmetohet drejtpërdrejt në kanalin e FIBA-s në YouTube nga ora 11:00.
Në raundin e parë do të jenë 10 shtete pjesëmarrëse, të cilat do të ndahen në tre grupe. Grupi A do të përmbajë katër ekipe, ndërsa grupet B dhe C do të përfshijnë nga tre Kombëtare. Kombëtaret do të luajnë me njëra-tjetrën në grupin e tyre në shtëpi dhe jashtë.
Vazo 1: Rumania, Zvicra, Austria
Vazo 2: Luksemburgu, Kosova, Armenia
Vazo 3: Norvegjia, Irlanda, Shqipëria
Vazo 4: Azerbajxhani
Armenia dhe Azerbajxhani nuk mund të përfshihen në të njëjtin grup, sipas vendimit të Bordit të FIBA Europe.
Raundi i parë parakualifikues i Kupës së Botës të Basketbollit FIBA 2027 do të luhet në tre dritare më 19-27 shkurt 2024, 18-26 nëntor 2024 dhe 17-25 shkurt 2025 me dy ditë lojërash në çdo dritare.
Të tre fituesit e grupeve së bashku me skuadrën e renditur më të mirë në vendin e dytë do të kalojnë në raundin e dytë parakualifikues të Kupës së Botës 2027 të FIBA-s, i cili do të luhet në verën e vitit 2025.


 
Të gjitha lajmet nga FBK Superliga