Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

KOSOVA-HUNGARIA

Mbetemi pa fitore

Foto: fiba.basketball

Mbetemi pa fitore


28 June, 2018 @22:06

Përkundër se dhanë mjaft shpresa në pjesë të parë, çereku i tretë dhe fillimi i atij të katërt bëri që Hungaria të dalë shumë më përpara në rezultat sesa Kosova dhe në atë të fundit, nuk kishte gjasa për kthim.

Ajo që ia vlen të përmendet te Kosova, është se përveç Dardan Berishës standard në lojë, e edhe Erjon Kastratit, tashmë do të ketë mundësi të llogarisë edhe në dy lojtarë tjerë.

ORARI dhe TABELA

Ka qenë i riu Dardan Kapiti që ka pasur paraqitje fenomenale në debutimin e tij për Kosovën në kualifikime për Botëror, njejtë sikurse edhe Mikaile Tmusic.

Kosova në fund ka mbetur pa fitore edhe pas ndeshjes së pestë në Grupin C kualifikues për Botëror, ndërsa Hungaria tashmë me fitore ndaj Kosovës 65-81, bashkë me Poloninë siguruan kalimin tutje.

Vojvoda - Mekaj, Kosova vs Hungaria

Dardan Berisha ka qenë më efikasi te Kosova. Ai ka shënuar 17 pikë, 9 asistime dhe 3 kërcime.

Mikaile Tmusic, debutues, ka pasur paraqitje fenomenale për 20 minuta lojë sa ishte në parket. Ai shutoi 5/8 për tre pikë, duke përfunduar ndeshjen me 15 pikë të shënuara.

Dardan Berisha

Pikë dyshifrore shënoi edhe playi Erjon Kastrati, 14. Ndërsa befasia më e mirë e ekipit ka qenë Dardan Kapiti, që me 17 vjetët e tij ka shënuar 8 pikë dhe ka fituar 30 minuta lojë nga Brad Greenberg.

Te Hungaria, playi David Vojvoda ka qenë mjeshtëror. Ka shënuar 17 pikë, ka pushuar 8 minuta gjatë ndeshjes, ndërsa ka shtuar edhe 6 asistime në fitoren, që kualifikoi Hungarinë.

Dueli përshëndetës për Kosovën luhet më 1 korrik, kur pret Poloninë e kualifikuar tutje.

Deklaruan pas ndeshjes:

Brad Greenberg

Brad Greenbeg, përzgjedhës i Kosovës:

“Jam shumë i lumtur me performancën e ekipin tonë. Lojtarët luajtën me kurajo, me energji të pashoq. Kosova tregoi karakter pas tragjedisë që ndodhi ditën e shtunë. Dy lojtarë të rinj erdhën në shprehje, Kapiti i cili dëshmoi kapacitetet e tij, dhe Tmusic që erdhi vetëm mbrëmë për t’iu bashkuar Kombëtares tonë. E di që secili lojtarë në mendjen dhe zemrën e tyre kishin Gazin, ndërsa që unë ndihem krenar me djemtë tanë; ishte ndeshje shumë e mirë”.

Dardan Berisha

Dardan Berisha, kapiten i Përfaqësuesës së Kosovës:

“Momente tepër të vështira për neve. Nuk ishim për basketboll. S’kemi ushtru hiç sepse ka qenë situatë ekstreme per ne. Ka qenë vështirë mu ballafaqu me këtë situatë. Këtë ndeshje ia dedikojmë Gazit, lojtarëve të lënduar dhe fizioterapeutit. Kishim motiv të madh për këtë ndeshje edhe pse ju thashë bashkëlojtarëve që Hungaria ka përvojën por ne kemi zemrën në këto momente. Kosova ka brumë për të ardhmen dhe do të ketë basketboll në Kosovë. Falemnderit që keni qenë me neve. Më vjen keq që e them mirëpo është humbja më e ëmbël që e kam përjetuar”.


PJESA E PARË: KOSOVA-HUNGARIA

Shenjat e fitores, pas 20 minutave të para

Përfaqësuesja/Kina 2019

Shenjat e fitores, pas 20 minutave të para

28/06/18 @ 21:19

STARTUESIT: KOSOVA-HUNGARIA

5-shet startuese: Kosova-Hungaria

Përfaqësuesja/Kina 2019

5-shet startuese: Kosova-Hungaria

28/06/18 @ 20:03

TURNE U12

Turneu Dervish Agaj, nis nesër

FBK Liga e Parë

Turneu Dervish Agaj, nis nesër

28/06/18 @ 13:16

NË ATHINË

Panathinaikos rikthen Lasmen

Euroleague/Transfere

Panathinaikos rikthen Lasmen

28/06/18 @ 12:27

KHIMKI

Khimki forcohet me Gubanovin

Euroleague/Transfere

Khimki forcohet me Gubanovin

28/06/18 @ 12:15

AMERIKANI NË ATHINË

David Blatt zyrtarizohet në ekipin grek

Euroleague/Transfere

David Blatt zyrtarizohet në ekipin grek

27/06/18 @ 23:19

NGA KONFERENCA PARA NDESHJES

Kastrati: Të gjejmë forcë, të luajmë për Gazin

International/Kina 2019

Kastrati: Të gjejmë forcë, të luajmë për Gazin

27/06/18 @ 16:59

SELEKTORI NË KONFERENENCË

Greenberg: Do të luajmë me shpirt

Përfaqësuesja/Kina 2019

Greenberg: Do të luajmë me shpirt

27/06/18 @ 16:55

NGA KONFERENCA

Dardani: Ejani të gjithë, kemi nevojë për përkrahje

Përfaqësuesja/International/Kina 2019

Dardani: Ejani të gjithë, kemi nevojë për përkrahje

27/06/18 @ 16:51

DUELET E KOSOVËS

Dy ndeshjet e radhës, falas

FBK Superliga/Përfaqësuesja

Dy ndeshjet e radhës, falas

27/06/18 @ 14:37

KOSOVA SENIORS

Pa përvojë, por me motiv të lartë

FBK Liga e Femrave/Përfaqësuesja

Pa përvojë, por me motiv të lartë

19/07/21 @ 14:17

SENIORET PARA DUELEVE

Orari i ndeshjeve dhe rrugëtimi drejt finales

Përfaqësuesja/International

Orari i ndeshjeve dhe rrugëtimi drejt finales

19/07/21 @ 09:14

FIBA W U20 EURO CHALLENGERS

Kosova U20 mbyll grupet me fitore

FBK Liga e Femrave/Përfaqësuesja

Kosova U20 mbyll grupet me fitore

18/07/21 @ 22:40

KOSOVA (F)

12-shja e Kosovës A (F) që do të debutojë në Qipro

Përfaqësuesja

12-shja e Kosovës A (F) që do të debutojë në Qipro

18/07/21 @ 20:17

KOSOVA U20

12-shja e Rodiqit për FIBA U20

FBK Superliga/Përfaqësuesja/International

12-shja e Rodiqit për FIBA U20

18/07/21 @ 18:37

KOSOVA U20 (F)

Kosova U20 (F) pëson përsëri

Përfaqësuesja

Kosova U20 (F) pëson përsëri

17/07/21 @ 20:12

KOSOVA U20

Në kërkim të fitores së parë

FBK Liga e Femrave/Përfaqësuesja

Në kërkim të fitores së parë

17/07/21 @ 15:43

KOSOVA U20 (F)

Kosova U20 (F) sonte përballet me Rumaninë

Përfaqësuesja

Kosova U20 (F) sonte përballet me Rumaninë

17/07/21 @ 13:15

KOSOVA (F)

Era Shatri: Besojmë në paraqitje të mira

Përfaqësuesja

Era Shatri: Besojmë në paraqitje të mira

16/07/21 @ 18:53

KOSOVA U20 (F)

Kosova U20 (F) pëson edhe nga Luksemburgu

Përfaqësuesja

Kosova U20 (F) pëson edhe nga Luksemburgu

15/07/21 @ 20:37


 
Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja