Të gjitha lajmet

SHBA - FRANCA

Përfundon dominimi i SHBA-së, Franca në gjysmëfinale

FOTO / fiba.com

Përfundon dominimi i SHBA-së, Franca në gjysmëfinale

11 September, 2019 @15:07

Për herë të parë në histori, SHBA nuk kualifikohet në gjysmëfinale të një kampionati botëror.

Franca me një ndeshje fenomenale e mposhti SHBA-në me rezultat 89-79 dhe kështu e eliminoi njërin prej favoritëve të Kampionatit Botëror.

Evan Fournier me 22 pikë, ishte koshashënuesi më i mirë te Franca, derisa shkëlqeu edhe Rudy Gobert me 21 pikë, 16 kërcime e 3 bllokada.

Te SHBA më i dalluari ishte Donovan Mitchell me 29 pikë, por nuk mjaftoi për fitore.

Franca në gjysmëfinale do të takohet me Argjentinën, kurse SHBA do të luaj me Serbinë për njërin nga vendet 5-8.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e regjistruan humbjen e parë që nga Kampionati Botëror 2010, ndërsa normalisht eliminimi i tyre lidhet me faktin që të ftuar në këtë Botëror nuk ishin lojtarët më të mirë që Amerika i posedon.

KINA 2019

Gjysmëfinalistja e dytë, Spanja

FOTO / fiba.com

10 September, 2019 @16:53

Spanja e mposhti Poloninë me rezultat 90-78 dhe u bë gjysmëfinalistja e dytë pas Argjentinës në Kampionatin Botëror Kina 2019. …

KINA 2019

Argjentina bën “tango” me Serbinë

FOTO / fiba.com

10 September, 2019 @15:06

Skuadra e Argjentinës, duke e mposhtur Serbinë me rezultat 97-87, u kualifikua në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror Kina 2019. Argjentina…

KINA 2019

Çekia mposhtet por kualifikohet

FOTO / fiba.com

9 September, 2019 @13:58

Greqia ka mposhtur Çekinë me rezultat 84-77, por është eliminuar pasi që për të u kualifikuar i është nevojitur fitorja…

KINA 2019

Spanja mposhtë bindshëm Serbinë

FOTO / fiba.com

8 September, 2019 @16:45

Përfaqësuesja e Spanjës, e mposhti Serbinë bindshëm me rezultat 81-69 në kuadër të Kampionatit Botëror Kina 2019. Në krijimin e…

KINA 2019

Australia pa befasi, Çekia me lehtësi

7 September, 2019 @13:14

Australia pa befasi por me vështirësi e ka mposhtur Republikën Domenikane me rezultat 82-76, duke vazhduar formën perfekte me 4…

Të gjitha lajmet nga Kina 2019