Të gjitha lajmet

DAY 6 @ FIBA WC CHINA 2019

Australia fiton grupin duke e mposhtur Lituaninë

Foto: fiba.basketball

Australia fiton grupin duke e mposhtur Lituaninë

5 September, 2019 @20:32

Në kryendeshjen e ditës së gjashtë në Botërorin Kina 2019, Australia ka mposhtur Lituaninë me rezultat 87-82, duke u kualifikuar në raundin e dytë si lidere e grupit H.

Ndeshja tjetër e këtij grupi ishte ndërmjet Kanadasë dhe Senegalit, që u fitua nga kanadezët me rezultat 82-60.

Qendra e Phoenix Suns, Aron Baynes me double-double ishte basketbollisti më i mirë për kangurët, derisa për baltikët basketbollisti më i mirë ishte qendra e Indiana Pacers, Domantas Sabonis i cili shënoi 12 pikë.

Derbi tjetër i ditës së sotme ishte Greqia kundër Zelandës së Re, i cili përcaktoi se kush do të i bashkohet Brazilit në raundin tjetër, grekët arritën që të mposhtin Zelanden e Re me rezultat 103-97, derisa Brazili e mposhti Malin e Zi për të u kualifikuar si lider i grupit F.

Në këtë ndeshje basketbollisti më efikas për grekët ishte Giannis Antetokounmpo i cili luajti me shifra double-double prej 24 pikëve dhe 10 kërcime, ndërsa për Zelandën e Re më efikasi ishte Corey Webster i cili shënoi 31 pikë.

 

Befasia e ditës ishte Çekia, e cila mposhti Turqinë, duke u kualfikuar në raundin e dytë me rezultat 91-76, ndërsa kryesuesi i grupit E, SHBA mposhtën Japoninë me rezultat 98-45.

 

Ondrej Balvin ishte lojtari më efikas për çekinë i cili realizoi double-duble prej 17 pikëve dhe 11 kërcimeve, kurse për turqët nuk mjaftuan 24 pikët e Cedi Osman.

Franca fiton grupin G duke mposhtur Republikën Dominikane me rezultat 90-56, ndërsa Gjermania e mposhti Jordanin me rezultat 96-62.

Përsëri basketbollisti më efikas tek Franca ishte Rudy Gobert i cili luajti me 13 pikë dhe 8 kërcime, ndërsa për domenikanët lojtari më efektiv ishte Victor Liz me 12 pikë.

 

 

DAY 5 @ FIBA WC CHINA 2019

Argjentina fiton grupin duke mposhtur Rusinë

FOTO/ fiba.com

4 September, 2019 @17:29

Janë kompletuar fituesit e grupeve A,B dhe C në raundin e parë në Botërorin Kina 2019. Venezuela - Kina

GRUPI D: ITALIA - SERBIA

Italia mposhtet, por kualifikohet

FOTO / fiba.com

4 September, 2019 @16:30

Edhe pse pësuan humbje nga Serbia me rezultat 92-77, Italia u kualifikua së bashku me Serbinë në raundin e dytë…

DAY 5 @ FIBA WC CHINA 2019

Fitore në sekondat e fundit, dhe në vazhdime

Foto: fiba.basketball

4 September, 2019 @13:53

Vazhdon drama në Botërorin që po zhvillohet në Kinë. Porto-Riko - Tunisi Porto-Rikoja shënoi fitore në fund të ndeshjes…

KINA 2019

Dramë në Botëror, SHBA-të me vështirësi ndaj Turqisë

3 September, 2019 @19:43

Kampioni aktual botëror, SHBA-të, pas vazhdimeve kanë mposhtur Turqinë me rezultat 93-92. Turqët kishin mundësi mjaft të mirë që…

KINA 2019

Republika Domenikane dhe Zelanda e Re befasojnë kundërshtarët

3 September, 2019 @17:03

Gjermania pëson humbje edhe në ndeshjen e dytë, kësaj radhe nga Republika Domenikane me rezultat 70-68.