Të gjitha lajmet

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Ligën e Femrave (11)

TOP 5-shja e javës në Ligën e Femrave (11)

9 February, 2020 @11:15

Pas ndeshjeve të përfunduara të xhiros së 11 në Ligën e Femrave në basketboll, TopSporti.com ka përzgjedhur pesëshen e javës bazuar në performancat individuale të lojtareve.

Ekipin e javës e përbëjnë: Melita Luci (Penza), Diedona Halitaj (Penza), Enxhi Xhanaj (Prishtina), Khadija Brown-Haywood (Bashkimi) dhe Era Shatri (Prishtina).

Penza e mposhti Kastriotin me rezultat 40-91. Performanca më e mirë e xhiros erdhi nga Diedona Halitaj. Ajo shkëlqeu me shifrat magjike triple-double prej 16 pikëve, 10 asistimeve e 10 topave të rrëmbyer. Halitaj gjithashtu në statistikat personale i shtoi edhe 5 kërcime e 3 bllokada.

Përveç Diedonës te Penza u dallua edhe Melita Luci me 19 pikë, 14 kërcime, 8 asistime e 4 topa të rrëmbyer.

Edhe vashat e Prishtinës e nisën stinorin pranveror me fitore, duke e mposhtur Vëllaznimin. Enxhi Xhanaj me 28 pikë, 30 kërcime, 7 asistime, 4 topa të rrëmbyer dhe 2 bllokada ishte më e mira te Prishtina, derisa 28 pikët e saj ishte shifra më e lartë e xhiros. Performancë të mirë tregoi edhe Era Shatri me 14 pikë, 14 kërcime e 7 asistime.

Skuadra e vetme pa humbje Bashkimi, me lehtësi e kaloi edhe Trepçën në ndeshjen e parë të stinorit pranveror. Khadija Brown-Haywood ishte më e mira me 27 pikë, 12 kërcime, 4 asistime, 3 topa të rrëmbyer e 1 bllokadë.

TE MESHKUJT E FEMRAT

Stinori 2019/20 përfundoi sot

31 March, 2020 @15:53

Ka përfunduar sot stinori 2019/20 i Superligës së Kosovës në basketboll te meshkujt dhe te femrat, ka bërë të ditur…

FBK

Vendimi për anulimin e sezonit, flet sekretarja e FBK-së

30 March, 2020 @19:11

Tash e sa javë, basketbolli në Kosovë, sikur sportet e tjera, po “pushon” shkaku i masave mbrojtëse ndaj përhapjes së…

MEDIA

Kampionati mund të mos vazhdojë

15 March, 2020 @22:20

Në ditët e ardhshme Bordi i FBK-së pritet të vendos për të ardhmen e stinorit 2019/20. Kështu së paku…

PRIZREN

Bashkimi (F) liron trajnerin dhe lojtaret

15 March, 2020 @16:19

Skuadra e femrave të Bashkimit para pak çastesh ka bërë të ditur se për shkak të situatës së krijuar nga…

CORONAVIRUS

Pezullohen të gjitha aktivitetet sportive në Kosovë

14 March, 2020 @1:34

Pas rasteve të para zyrtare të coronavirusit në Kosovë, Qeveria e Republikës së Kosovës ka pezulluar të gjitha aktivetet sportive…

Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Femrave