Të gjitha lajmet

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Ligën e Femrave (15)

TOP 5-shja e javës në Ligën e Femrave (15)

10 March, 2020 @18:06

Pas ndeshjeve të përfunduara të xhiros së 15 në Ligën e Femrave në basketboll, TopSporti.com ka përzgjedhur pesëshen e javës bazuar në performancat individuale të lojtareve.

Ekipin e javës e përbëjnë: Arbnore Përquku (Bashkimi), Aisha Kaid (Vëllaznimi), Enxhi Xhanaj (Prishtina), Valbona Bytyqi (Penza) dhe Saranda Daci (Bashkimi).

Vashat e Bashkimit e fituan derbin kundër Penzës me rezultat 70-67. Arbnore Përquku dhe Saranda Daci ishin më meritoret në fitoren e skuadrës prizrenase.

Përquku ishte shumë afër shifrave triple-double prej 20 pikëve, 12 kërcimeve e 9 asistimeve, derisa Daci luajti me 27 pikë, 13 kërcime, 3 bllokada e 3 topa të rrëmbyer.

Vëllaznimi e regjistroi fitoren e dytë të stinorit dhe u largua nga fundi i tabelës në Ligën e Femrave. Lojtarja më në formë te skuadra gjakovare Aisha Kaid, përsëri shkëlqeu me performancën e saj. Ajo kundër Trepçës luajti me 18 pikë, 10 kërcime, 3 asistime e 3 topa të rrëmbyer.

Prishtina me lehtësi e kaloi Kastriotin. Më e dalluara te kampionia e Kosovës ishte Enxhi Xhanaj me 28 pikë, 8 asistime, 6 kërcime e 5 topa të rrëmbyer.

Penza u mposht nga Bashkimin, por Valbona Bytyqi ishte përsëri në skenë. Bytyqi luajti me 28 pikë, 11 kërcime, 5 asistime e 5 topa të rrëmbyer, për ta kompletuar pesëshen për këtë xhiro.

TE MESHKUJT E FEMRAT

Stinori 2019/20 përfundoi sot

31 March, 2020 @15:53

Ka përfunduar sot stinori 2019/20 i Superligës së Kosovës në basketboll te meshkujt dhe te femrat, ka bërë të ditur…

FBK

Vendimi për anulimin e sezonit, flet sekretarja e FBK-së

30 March, 2020 @19:11

Tash e sa javë, basketbolli në Kosovë, sikur sportet e tjera, po “pushon” shkaku i masave mbrojtëse ndaj përhapjes së…

MEDIA

Kampionati mund të mos vazhdojë

15 March, 2020 @22:20

Në ditët e ardhshme Bordi i FBK-së pritet të vendos për të ardhmen e stinorit 2019/20. Kështu së paku…

PRIZREN

Bashkimi (F) liron trajnerin dhe lojtaret

15 March, 2020 @16:19

Skuadra e femrave të Bashkimit para pak çastesh ka bërë të ditur se për shkak të situatës së krijuar nga…

CORONAVIRUS

Pezullohen të gjitha aktivitetet sportive në Kosovë

14 March, 2020 @1:34

Pas rasteve të para zyrtare të coronavirusit në Kosovë, Qeveria e Republikës së Kosovës ka pezulluar të gjitha aktivetet sportive…

Të gjitha lajmet nga FBK Liga e Femrave