Të gjitha lajmet

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik nr. 11 – Vikingët

Ditari Olimpik nr. 11 – Vikingët

Shkruan: Luan MORINA

19 February, 2018 @20:39

Në Salt Lake City më 2002, 77 sportistë i kishin sjell Norvegjisë 25 medalje, 13 prej të cilave të arta. Për momentin, ky është numër rekord për një vend sa i përket numrit të medaljeve të arta në Lojërat Olimpike Dimërore.

Lorentzen

Në PyeongChang, 109 sportistë për dhjetë ditë i kanë sjell Norvegjisë 28 medalje, 11 prej të cilave të arta. Ky është rekord për Norvegjinë në histori të Lojërave Olimpike dhe pritet të shtojë edhe nja 3 në total së paku – me garat e kros kountrit akoma të papërfunduara.

Ski Jump

Fitorja në garat ekipore në kërcime me ski, ishte një duel direkt me Gjermaninë në luftën e përgjithshme për medalje. Gjermanët kishin nisur furishëm këtë Olimpiadë, por gjasat e tyre për medalje shtesë gati se janë shterur, me vetëm bobsleigh edhe biathlonin ekipor si mundësi të vetme të mbetura.

Derisa Gjermania me 10 të arta ndjek në hije Norvegjinë, Kanadaja dhe Holanda mbeten pas me nga 6 të arta.

Medals @ Pyeongchang

Kanadaja sot deklasoi Atletët Olimpik të Rusisë në gjysmëfinalen në hokej mbi akull. Kanadezët siguruan finalen ndaj SHBA-ve të cilat me rezultat të ngjashëm, 5-0 mposhtën Finlandën. Tek meshkujt janë mësuar katër çerekfinalistët e parë – Çekia, Atletët Olimpik të Rusisë, Kanadaja, dhe Suedia.

Garat ekipore që po ecin kah fundi janë edhe ato në kurling. Tek femrat, befasisht Koreja dhe Japonia janë në krye të renditjes para ditës së fundit të garave, me Kanadanë që pothuajse është eliminuar. Kampionët aktual olimpik janë pak më mirë tek meshkujt. Ende me gjasa për garat finale, ata ndjekin Suedinë dhe Zvicrën para ditës së fundit të garave.

Bobsleigh

Me tri finale në program, pos garave ekipore në kërcime me ski, ngjarja kryesore e ditës ishte rekordi i Tessa Virtue e Scott Moir në programin e shkurtër të vallëzimit në patinazh artistik. Kanadezët përfunduan para dyshes franceze Gabriella Papadakis e cila pati një problem me garderobë, dhe Guillaume Cizeron.

Canada fans

Sonte në ora 2 është programi i gjatë në vallëzim, që është edhe finalja e parë e ditës. Gjysmë ore më vonë nisin garat në halfpipe në skijim të lirë tek femrat.

Skitarët në kombinimin nordik garën në kërcime me ski e nisin në ora 11, me finalen në kros kountri në distancën 10km në ora 13:45. Para kësaj finaleje, stafeta e përziera në biathlon nisin në ora 12:15, me garën ekipore në patinazh në shtigje të shkurtra, femrat në 3000m që nis në ora 12:20.

German fansOLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Edhe Ukraina me të artë

18 February, 2018 @14:37

Oleksandr Abramenko nga Ukraina ka siguruar të artën e parë për Ukrainën në Lojërat Olimpike në Pyeongchang. Abramenko pati…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Kampionë të dyfishtë në saje

19 February, 2018 @20:01

Në finalen e parë të garave me saja me timon, bob, dy ekipe u stolisën me të artën. Gjermania…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Norvegjezët fluturojnë më së largu

19 February, 2018 @20:00

Daniel Andre Tande me kërcimet 136m dhe 140.5m udhëhoqi norvegjezët tek e arta ekipore në kërcime me ski. Andreas Stjernen,…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Sprinti në patinazh për Norvegjinë

19 February, 2018 @19:59

Suksesin norvegjez në ditën e dhjetë të garave e nisi Havard Lorentzen. Me kohë 34.41 sekonda, Lorentzen shënoi rekord…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Nao Kodaira fiton sprintin e patinazhit

18 February, 2018 @15:26

Japonezja Nao Kodaira ka fituar të artën e parë në Lojërat Olimpike në PyeongChang. Ajo me kohë 36.94 sekonda kaloi…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Starti masiv me fotofinish

18 February, 2018 @14:40

Martin Fourcade ka siguruar të artën e dytë nga Lojërat Olimpike në PyeongChang vetëm në fotofinish kur për një këmbë…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

E arta e dytë për Hirscher

18 February, 2018 @9:50

Marcel Hirscher me lehtësi mori medaljen e dytë të artë në Lojërat Olimpike Dimërore në PyeongChang. Austriaku që ka dominuar…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Edhe stafeta e meshkujve për Norvegjinë

18 February, 2018 @9:48

Johannes Hosflot Klaebo me nxitimin në 500 metrat e fundit, la mbrapa rusin Denis Spitsov i cili kishte shkrirë disavantazhin…

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Braten historik për Norvegjinë

18 February, 2018 @9:46

Oystein Braten ka siguruar të artën e parë për Norvegjinë në histori të Lojërave Olimpike Dimërore në skijim të lirë…

OLIMPIADA DIMËRORE PYEONGCHANG2018

Ditari Olimpik nr.10 – Britania

17 February, 2018 @20:10

Në ndeshjen klasike ndërmjet Atletëve Olimpik të Rusisë dhe SHBA-ve, pas një ndeshje të njëanshme fitorja u takoi rusëve. Pos…

U PËRCAKTUAN

10 sportistët që përfituan bursa si shpresa Olimpike

16 January, 2019 @20:57

Bordi Ekzekutiv i Komitetit Olimpik të Kosovës në mbledhjen e 28-të, të mbajtur sonte ka bërë përzgjedhjen e 10 sportistëve…

FEDERATA E SKITARISË

Skitaria ndan çmimet për më të mirët

Foto: FSK

22 December, 2018 @17:41

FSK organizoi ceremoninë e shpalljes së Laureatëve të Skijimit për sezonën 2017-2018. Në këtë ceremoni morrën pjesë sportistë, prindër, trener…

XHUDO

Nora Gjakova e mbyllë me të argjendtë

15 December, 2018 @11:58

Me medalje të argjendtë e ka mbyllur aventurën e saj në Guangzhou të Kinës Nora Gjakova. Gjakova u mposht…

XHUDO

Edhe një medalje e artë nga vajzat e Kosovës!

15 December, 2018 @10:55

Medalje e artë për Distria Krasniqin! Xhudistja kosovare para pak minutave e mposhti medalisten olimpike nga Japonia, Ami Kondo,…

FESTIVALI OLIMPIK EVROPIAN DIMËROR

Kokaj dhe  Vrella në EYOF 2019

13 December, 2018 @15:58

Ekipi Olimpik i Kosovës do të marrë pjesë për herë të dytë në Festivalin Olimpik Evropian Dimëror për të rinj…

Të gjitha lajmet nga Të tjera