Fantasy TopSporti
Të gjitha lajmet
Tabelat dhe Rezultatet

LICHESS

Shahistët e KSH Prizreni, marrin vendin e dytë në turne ndëkombëtar!

Renditja përfundimtare në garë

Shahistët e KSH Prizreni, marrin vendin e dytë në turne ndëkombëtar!


14 February, 2021 @16:50

Prej se pandemia coronavirus kaploi botën, turnetë e shahut kaluan në platformat e ndryshme online dhe kështu shahistët kosovarë iu bashkuan garave të shumta që po mbaheshin në vendet e ndryshme.

Siç dihet, Federata e Shahut të Kosovës (FSHK) është e pranuar në atë ndërkombëtare FIDE dhe në disa organizata tjera botërore të shahut. Me këtë, edhe klubet e ndryshme të Kosovës kanë mundësi që të marrin pjesë në gara të ndryshme zyrtare.

Një ndër sukseset e fundit që kanë arritur shahistët kosovarë është ai i klubit të shahut “Prizreni” që ka marrë vendin e dytë në turneun rus të qyteteve nga e mbarë bota.

Nga Kosova në këtë turne u ftuan KSH Prizreni dhe KSH Vëllaznimi, ndërsa ftesa ka qenë e hapur për secilin vend të botës, kurse pas aplikimit të skuadrave në fjalë, janë publikuar edhe kushte dhe rregullorja e garave, ndërsa fituesi shpallej Kryeqytet i Shahut për vitin 2021 sipas League of Nations.

Shah

Në fazën grupore KSH Prizreni doli i pari në grup, derisa në ekip kishte shahistë si Valmor Bardhi (lider), Eldis Saiti, Ramadan Bytyqi, Ramadan Memaj, Besnik Aliu, Ilir Berisha, Zekë Tejeci, Bashkim Shkurti, Besim Kryeziu, Skender Imeri dhe Daver Tabaku.

“KSH Prizreni me këtë skuadër doli bindshëm në vend të parë të grupit dhe u kualifikua tutje në fazën finale të garës,” tha Bardhi, që bën të ditur se kushtet e shahistëve kosovarë krahasuar me ata ndërkombëtar janë të mjerueshme. 

Për fazën finale, duke parë përforcimet e bëra nga klubet tjera, ne morëm përforcime si Bedri Sadikun (mjeshtër ndërkombëtar), Avni Ermeni (mjeshtër i FIDE)

“Në fazën finale KSH Prizreni ka arritur të marr vendin e dytë në fund të garës, duke shënuar një sukses të rrallë,” ka bërë të ditur Bardhi për TopSporti.com, duke theksuar faktin se në këtë garë morën pjesë 216 shahistë nga mbarë bota.

Skuadra fituese e turneut ishte Otzma Ma’alot Tarshiha nga Izraeli, që ka kushte të hatashme për përgatitje të shahistëve të vetë.

Ndërsa Bardhi në fund ka falenderuar të gjithë shahistët që ndihmuan klubin në këtë garë, duke arritur sukses të jashtëzakonshëm krahasuar me kushtet dhe interesimin për këtë sport në vendin tonë.

chess

“Derisa të tjerët kanë kushte tepër të mira për shah, ne ende bëjmë përgatitje nëpër çajtore, pasi që hapësirat tona janë të uzurpuara, ose thjesht nuk na ipet një hapësirë as në Qendër Sportive,” ka bërë të ditur ai.

Prizrenasit tash e 22 vite prej paslufte ushtrojnë në çajtore!!!

Kontribut të çmueshëm për KSH Prizreni treguan shahistët: FM Avni Ermeni, Hasan Krasniqi, Blerim Syla, Avdurrahim Dogani (të gjitha nga diaspora). Pastaj vendorët e bashkuar në klub për këtë garë: IM Bedri Sadiku, Blerim Gashi, Ramadan Bytyqi, Sylejman Kollari. Si dhe ata lokal: Eldit Saiti, Valmor Bardhi, Ilir Berisha, Besnik Aliu, Ramadan Memaj, Agadir Zenelaj, Skender Imeri, Bashkim Shkurti, Besim Kryeziu, Zekë Tejeci dhe Daver Tabaku.

chess


SUPERLIGA E MESHKUJVE

Prishtina mposhtë Trepçën, Vëllaznimi fiton në Prizren

FHK Superliga

Prishtina mposhtë Trepçën, Vëllaznimi fiton në Prizren

14/02/21 @ 00:06

SUPERLIGA E FEMRAVE

Barazim në derbi, Vushtrria demolon Vëllaznimin

FHK Superliga

Barazim në derbi, Vushtrria demolon Vëllaznimin

13/02/21 @ 23:58

AUSTRALIAN OPEN

Nadal s’lejon befasi, arrin 1/8 e finales

Tenis

Nadal s’lejon befasi, arrin 1/8 e finales

13/02/21 @ 13:16

F1

Operohet Fernando Alonso

Motosports

Operohet Fernando Alonso

12/02/21 @ 23:08

SUPERLIGA E FEMRAVE

Nesër fillon stinori pranveror në Superligën e Femrave në hendboll

FHK Superliga

Nesër fillon stinori pranveror në Superligën e Femrave në hendboll

12/02/21 @ 22:32

AUSTRALIAN OPEN

Super ndeshje, super përmbysje, Thiem eliminon Kyrgiosin

Tenis

Super ndeshje, super përmbysje, Thiem eliminon Kyrgiosin

12/02/21 @ 12:32

AUSTRALIAN OPEN

Monfils eliminohet në raundin e parë në Australian Open

Tenis

Monfils eliminohet në raundin e parë në Australian Open

08/02/21 @ 20:46

SKITARI

Kokaj e Kryeziu nisen drejt Bullagrisë

FHK Superliga

Kokaj e Kryeziu nisen drejt Bullagrisë

05/02/21 @ 19:19

FHK

Eugen Saraçini rizgjedhet kryetar i FHK-së

FHK Superliga

Eugen Saraçini rizgjedhet kryetar i FHK-së

05/02/21 @ 18:58

LAUREATËT 2020

Shpallen më të mirët e vitit në hendboll

FHK Superliga

Shpallen më të mirët e vitit në hendboll

05/02/21 @ 17:05

BOKS

Donjeta Sadiku në Tokio 2020

Lojërat Olimpike/Të tjera

Donjeta Sadiku në Tokio 2020

15/06/21 @ 18:58

ATLETIKË

Hajdari, Kryeziu, Ramadani, Deliu e Rysha - sjellin medalje

Të tjera

Hajdari, Kryeziu, Ramadani, Deliu e Rysha - sjellin medalje

06/06/21 @ 10:33

BOKS

Donjeta Sadiku humb ndeshjen dhe rastin për Olimpiadë

Të tjera

Donjeta Sadiku humb ndeshjen dhe rastin për Olimpiadë

04/06/21 @ 20:34

BOKS

Donjeta Sadiku synon normën olimpike nga Parisi

Të tjera

Donjeta Sadiku synon normën olimpike nga Parisi

02/06/21 @ 16:36

KARATE

Nishevci flet pas medaljes historike, shpreh mirënjohje për këta persona…

Të tjera

Nishevci flet pas medaljes historike, shpreh mirënjohje për këta persona…

22/05/21 @ 19:33

KARATE

Fortesa Orana, e pesta në Evropian

Të tjera

Fortesa Orana, e pesta në Evropian

22/05/21 @ 13:41

KARATE

Herolind Nishevci fiton medalje të bronztë në Evropian

Të tjera

Herolind Nishevci fiton medalje të bronztë në Evropian

22/05/21 @ 11:57

KARATE

Karateistet e Kosovës përfundojnë në vendin e shtatë në Evropian

Të tjera

Karateistet e Kosovës përfundojnë në vendin e shtatë në Evropian

21/05/21 @ 16:18

KARATE

Karateistet kosovare shënojnë fitore ndaj Polonisë

Të tjera

Karateistet kosovare shënojnë fitore ndaj Polonisë

21/05/21 @ 00:13

KARATE

Edhe Herolind Nishevci siguron luftën për medalje

Të tjera

Edhe Herolind Nishevci siguron luftën për medalje

19/05/21 @ 16:35


 
Të gjitha lajmet nga Të tjera