Të gjitha lajmet

TEAM OF THE WEEK

TOP 5-shja e javës në Superligë (14)

TOP 5-shja e javës në Superligë (14)

2 December, 2019 @21:37

TopSporti.com ka zgjedhur më të mirët e xhiros së 14 në Superligën e Kosovës në basketboll.

Ekipin e javës e përbëjnë: Divine Myles (Prishtina), Corey Raley-Ross (Bashkimi), Malcolm Canada (Prizreni), Ujkan Karanezi (Bashkimi) dhe Drilon Hajrizi (Peja).

Prishtina e regjistroi fitoren e tretë rresht, duke e mposhtur Feronikelin me rezultat 70-119. Më i miri te skuadra e Prishtinës ishte Divine Myles. Ai ishte shumë afër shifrave magjike triple-double me 37 pikë, 10 asistime e 8 kërcime.

Bashkimi e mposhti liderin e Superligës, Rahovecin, me rezultat 85-81. Te skuadra prizrenase, në mungesë të Terik Bridgemanit, në skenë ishin Corey Raley-Ross dhe Ujkan Karanezi. Ross dhe Karanezi luajtën me double-double. Corey 26 pikë e 10 kërcime, ndërsa Ujkani me 19 pikë e 12 kërcime.

Mbrojtja më e mirë e sezonit erdhi nga skuadra e Prizrenit kundër Trepçës. Prizreni pësoi vetëm 51 pikë nga skuadra mitrovicase, që ishin pikët më të ulëta deri më tani.

E gjatë ndeshjes më i dalluari ishte Malcolm Canada. Ai luajti me 24 pikë, 14 kërcime e 7 asistime.

Pesëshen e javës e mbyll Drilon Hajrizi i Pejës me rekord të sezonës. Hajrizi kundër Lipjanit luajti me 43 pikë (shifra më e lartë e sezonës), derisa në statistikat personale i shtoi edhe 15 kërcime e 7 asistime.

PEJA STATS

Reprezentuesi i Kosovës, asistuesi më i mirë i Pejës

TOPSPORTI / A.P

23 April, 2020 @14:02

Amerikani që luajti edhe për Kosovën, Malcolm Armstead, ka qenë më i mirë sa i përket asistimeve te Peja në…

PEJA STATS

Sirko koshashënuesi më i mirë te Peja 19/20

TOPSPORTI / Arian Paçarizi

22 April, 2020 @15:54

Koshashënuesi më i mirë i Pejës në stinorin e papërfunduar 2019/20 të Superligës ishte kroati Henrik Sirko. Sirko, që…

BASHKIMI STATS

Terik Bridgeman me mbi 200 kërcime te Bashkimi

TOPSPORTI / A.P

20 April, 2020 @23:50

I vetmi që e kaloi shifrën e 200 kërcimeve te Bashkimi këtë stinor ishte amerikani Terik Bridgeman. Bridgeman në 22…

BASHKIMI STATS

Asistuesit më të mirë te Bashkimi 2019/20

TOPSPORTI / A.P

20 April, 2020 @22:04

Sikurse te koshashënuesit, edhe në listën e asistuesve më të mirë te Bashkimi gjenden dyshja amerikane Stevie Clark e Corey…

BASHKIMI STATS

Top koshashënuesit e Bashkimit 2019/20

TOSPORTI / A.P

20 April, 2020 @17:21

Tre të huajt e Bashkimit, ishin koshashënuesit më të mirë te skuadra prizrenase në stinorin e anuluar në Superligë. Corey…

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga