Të gjitha lajmet

TOKIO 2019

Abe mposht Majlindën në gj’finale

Abe mposht Majlindën në gj’finale

26 August, 2019 @12:33

Kampionia Botërore Uta Abe ka mposhtur kampionen Olimpike Majlinda Kelmendi me ippon për të siguruar finalen e Kampionatit Botëror që po mbahet në Tokio.

Pas një lufte të mirë dhe nga dy dënimeve të secilës, një moment i solli mundësinë Abes për ta rrotulluar Majlindën në shpinë, që e bëri atë ta mbajë për 10 sekonda pakthim kosovaren, për të siguruar ipponin.

Majlinda u tregua e ashpër në luftë dhe japonezja shfrytëzoi dinakërinë për t’i ikur luftimit të afërt pasi që deri vonë ishte në epërsi me dënime të shqiptuara nga referi. Kjo shkaktoi lodhjen e Majlindës, që pasi u rrotullua me shpinë gjatë një kapjeje në tatami, nuk pati fuqi për t’i ikur shtrëngimit të Utës.

Mundësi për medalje në këtë Botëror natyrisht që do të ketë për Majlindën, pasi që do të ndeshet në duel për vendin e tretë me portugezen Joana Ramos.

JUDO LIVE

Këtu, ndiqeni direkt Majlindën në Botërorin “Tokio ‘19”

REUTERS/ H. Reka/ Arkiv

26 August, 2019 @11:51

Pas arritjes në gjysmëfinale, Majlinda Kelmendi, kampione Olimpike, do të ndeshet me kampionen aktuale të Botës në xhudo. Dueli…

KAMPIONATI BOTËROR / TOKIO

Distria e bronztë në Japoni

Foto nga arkivi

25 August, 2019 @13:42

Për herë të parë Kosova merr medalje të bronztë në kategorinë nën 48 kilogramë dhe këtë e arriti xhudistja Distria…

SUPERLIGA

KH Prizreni i kthehet Superligës

23 August, 2019 @12:21

Pas tërheqjes së Dukagjinit nga Superliga, Federata e Hendbollit të Kosovës mori vendim që KH Prizreni të garojë në Superligën…

NOT

Arti Krasniqi do të garojë për Kosovën

22 August, 2019 @22:52

Notari me të ardhme të ndritur, Arti Krasniqi, do të garojë për Kosovën. 20 vjeçari Krasniqi, është notar i ujëvare…

FORTNITE WORLD CUP

Tinejxheri amerikan fiton Kupën e Botës në Fortnite dhe shpërblimin 3mln dollarësh

29 July, 2019 @10:33

Djaloshi 16 vjeçar nga SHBA, Kyle Giersdorf, ka fituar garën e Kupës së Botës në Fortnite për të fituar 3…

Të gjitha lajmet nga Të tjera